18 років тому навчальний катер “Дарниця” ВМС України отримав назву “Нова Каховка”

Розповідь учасника подій.
24 квітня виповнилося 18 років з того дня, як учбовий катер (УК) „Дарниця” 22-го дивізіону катерів охорони рейду 5 бригади кораблів охорони водного району (БрКОВР ) Військово-Морських Сил України наказом заступника міністра оборони – командувача Військово-Морських Сил України віце-адмірала Михайла Єжеля М.Б. перейменовано на УК „Нова Каховка”. День підйому Військово-Морського прапору екіпаж катера відмічає 25 квітня. В далекому 1986 році він був построєний на верфі міста Гданська (Польша).

З моменту створення ВМС України кораблям та катерам, що входили до складу ВМС, традиційно надавали найменування міст України. Згідно Указу Президента України Л.Кучми від 7.10.1994р. „Про організацію шефства над кораблями ВМС України”, закріплявся механізм організації шефської допомоги з боку областей та міст України.

Після підписання у 1997 році договору між Україною та Російською Федерацію про параметри розподілу колишнього Чорноморського флоту СРСР, по всій країні розгорнулася широка кампанія по збору та наданню різноманітної шефської допомоги унов прийнятим до складу ВМС України кораблям та частинам.

Не залишилась осторонь від цієї загальнодержавної кампанії і Нова Каховка. Міський голова Анатолій Лисенко наприкінці 1998 року звернувся до заступника МО – командувача ВМС України М.Єжеля з пропозицією перейменувати УК „Дарниця” на „Нову Каховку”.

Військова Рада флоту підтримала цю пропозицію і наприкінці квітня 1999 року був підписаний відповідний наказ Командувача ВМС.

На урочистості, що проходили 24 квітня 1999 року на місті базування катеру у Стрілецькій бухті Севастополя, з Нової Каховки прибула представницька делегація під головуванням міського голови Анатолія Лисенка. До складу делегації входили депутати міської ради, члени міського виконавчого комітету, керівники підприємств міста.

На урочистому шикуванні моряків 5 БрКОВР  був зачитаний наказ про перейменування катеру та було зняте покривало з надпису „Нова Каховка”, що був приварений на борту. До речі, надпис було виготовлено на Південелектромаші.


Перший візит саме катеру „Нова Каховка” до міста відбувся в рамках святкування 55-ї річниці Дня Перемоги 9 травня 2000 року. Старшим на поході був заступник командира 5 БрКОВР з виховної роботи Віктор Васильєв.

З того часу УК „Нова Каховка” неодноразово відвідував наше місто. Разом з катером до новокаховчан прибували курсанти Севастопольскої Військово-Морської Академії ім П.С.Нахімова та військовий оркестр академії. Участь моряків завжди була окрасою святкування Дня Перемоги у Новій Каховці.

Останній раз моряки відвідували наше місто у 2012 році. Але традиції шефства, особливо після окупації Криму та передислокації катера у 2014 році до Одеси, не втрачені. Цьогоріч на святкування 29 квітня Дня катеру до моряків відбуває делегація у складі керуючого справами міськвиконкому Василя Акуленко, депутатів міської ради Володимира Власенка та Юрія Власова, директора музею історії міста капітана 1 рангу у відставці Віктора Васильєва.

А до Нової Каховки на святкування Дня Перемоги заплановане  прибуття військового оркестру з Миколаєва.

Тож шефство Нової Каховки над іменним катером та Військово-Морським інститутом продовжується.

Віктор Васильєв

COMMENTS