Чудовий Дніпро ранком у тиху погоду!

Чудовий Дніпро ранком у тиху погоду! Вільно і плавно мчать його води. «Дивишся і не знаєш іде чи не йде його велика широчінь, і здається, неначе блакитний дзеркальний шлях без міри в ширину, без кінців в довжину плине і в’ється по зеленому світу.» Через усю Україну, посеред щедротних степів і ланів пливе могутній Дніпро.

З метою розширення в суспільстві практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на екологічне оздоровлення басейну Дніпра на охорону і поліпшення стану джерел, річок та водойм в його басейні, щорічно протягом липня місяця проводиться День Дніпра.

Дніпро — славетна ріка, символ України, оспівана в народних піснях, уславлена поетами. З ним пов’язана історія східнослов’янських народів. З усіма своїми притоками він уособлює дерево життя, що підтримує існування всього, що його оточує. Це третя за площею басейну річка в Європі після Волги і Дунаю.

Дніпро – найбільша річка в Україні, а водні об’єкти нижнього Дніпра знаходяться у катастрофічному стані, де щорічно має місце ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації, знижується вилов риби, бідніє біологічне різноманіття.

Велика річка – великі проблеми. І рішення проблем нашої головної річки не можна відкладати «на потім». Їх можливо вирішити лише за  участю широких кіл громадськості, людей, які проживають саме на їх берегах.

Щоб привернути увагу населення до проблем водних ресурсів Каховське міжрайонне управління водного господарства в своїй роботі використовує засоби масової інформації та різні інтернет-ресурси, співпрацює з закладами освіти, громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування, приймає участь в екологічних акціях та впорядковує природні водні джерела.

Екологічна освіта дітей — одне із найважливіших наших завдань. При проведені заходів з учнями фахівці нашого відділу  ставлять собі за мету узагальнити та розширити знання учнів про воду, її роль в природі, в житті людини; наголосити на необхідності бережливого відношення до водних ресурсів; розповісти про роль кожної людини у вирішені екологічних проблем. Вже сьомий рік поспіль учнівська молодь приймає участь в заходах, присвячених відзначенню Всесвітнього дня Води.

Для збереження та відтворення водних джерел, що живлять річку Дніпро, а також поліпшення екологічного стану річок та струмків проводиться робота щодо облаштування природних джерел.

Проблеми басейну пониззя Дніпра та шляхи їх вирішення управління розглядає з грудня 2006 року спільно з Нікопольським відділенням Міжнародного фонду Дніпра і спільно працюємо над довгостроковим громадським проектом «Каховське водосховище: передісторія регіону, задум і створення, сьогодення, проблеми, перспективи», який затверджено на науково-практичній конференції.

Формування питної води здійснюється в берегових зонах річок, а стан поверхневих вод значно впливає на якість підземних вод, тому з 2008 року спільно з  Новокаховською міською громадською екологічною організацією «МАМА-86-Нова Каховка» обговорюємо шляхи забезпечення рівного права на воду та санітарію.

З метою збереження унікальної цінності, як підземних вод так і біологічного різноманіття рівнини Північного Причорномор’я спільно з Херсонською обласною організацією «Всеукраїнська Екологічна Ліга» з 2010 року співпрацюємо щодо моніторингу стану річки Камяниха.

На семінарі присвяченому Дню Дніпра, організатором якого виступила Херсонська обласна організація ВЕЛ, відбулись активні дискусії щодо екологічного стану річки Дніпро та всіх річок України. Учасники семінару зазначили, що екологічний стан річок в Україні критичний. Всі річки мають високе антропогенне навантаження, забруднення, їх природний  баланс порушений, вони втратили здатність до самоочищення і тому потребують врятування, приведення їх екологічного стану до Європейських стандартів, тільки тоді вони зможуть забезпечувати усі потреби громадян у питній воді, оздоровленні, розвитку фізичної культури і спорту, збалансованого розвитку економіки.

Традиційно, відбулась екологічна акція присвячена Дню Дніпра в селі Корсунка Дніпрянської селищної ради. Спільно з Екологічним гуртком Корсунського сільського клубу, Дніпрянською селищною радою та мешканцями села прибрано прибережну зону річки Дніпро.

Особливе побажання громадянам: все ж таки прибирати за собою, це зробити зовсім не важко. І наступного разу приїхати відпочивати буде приємніше, коли берег гарний і чистий.

Проблема забруднення навколишнього середовища вже багато років стоїть на першому місці у екологів і влади. За довгі роки споживчого відношення людська діяльність завдала колосальної шкоди всьому живому на Землі.

ДУЖЕ ЦІКАВО: Високий суд індійського штату Уттаракханд визнав дві найбільш важливі в релігійному житті Індії річки Ганг і Ямуна (Джамна) юридичними особами та живими істотами.

Відтепер забруднення цих річок вважатиметься рівнозначним завданню шкоди людині.

У судовому рішенні йдеться, що річки є “юридичними і живими істотами, що мають статус легальної особи з усіма відповідними правами та обов’язками”.

Штат Уттаракханд розташований в Гімалаях, де знаходяться витоки двох річок. Захаращення берегів цих священних річок та забруднення води є великими проблемами для штату.

Рішення індійського суду з’явилося через всього п’ять днів після того, як парламент Нової Зеландії прийняв закон, який визнав священну для маорі річку  Вангануї юридичною особою після 170-річного судового процесу.

Людина – унікальна і розумна, тому повинна жити у злагоді з природою, адже природа — її дім. Природа й людина взаємопов’язані і впливають одна на одну. Втручаючись у природу, людина повинна пам’ятати, що природа залишається єдиним і незмінним джерелом усіх багатств, які потрібні людині для існування. Тому головний обов’язок кожної людини і всього суспільства в цілому – це дбайливе ставлення до природи.

Відділ водних ресурсів Каховського МУВГ

COMMENTS