Долаючи всі перешкоди, Нова Каховка завершує процес створення ОТГ

Згідно з діючим адміністративно-територіальним устроєм України до складу Новокаховської міської ради входять: м.Таврійськ, населенні пункти Дніпрянської селищної та Райської сільських рад – всього два міста, селище міського типу, три селища та п’ять сіл. У Новокаховській громаді відсутня державна адміністрація, функції якої, і доволі успішно, здійснює виконавчий комітет міської ради та його органи. Нова Каховка має статус міста обласного підпорядкування/значення з далекого 1958 року.

Починаючи з 2015 року, згідно зі всіма перспективними планами створення спроможних об’єднаних територіальних громад на Херсонщині було прописано, що Нова Каховка в силу її унікальності для Херсонської області стає центром для приєднання до неї Дніпрянської селищної та Райської сільської рад.  Про приєднання  Таврійська тоді нічого не вирішили, адже в законі народні депутати не прописали механізм, як до міста може приєднатися інше місто. Тому Таврійськ був визначений, як окрема перспективна ОТГ у складі одного міста з населенням трохи більше 10 тисяч осіб.

Йшов час, процес децентралізації та створення спроможних ОТГ набирав обертів. Але майже 170 міст обласного значення стояли на місті, тому що виникла чергова «колізія». Законодавці «забули» прописати особливості для таких міст. Адже одна справа проводити завчасні вибори у сільській раді, а інша річ – у місті з декількома десятками тисяч населення і то задля того, аби приєднати пару приміських сіл з населенням в одну – дві тисячі осіб. І тут зіграли роль не побоювання діючих мерів щодо програшу виборів, а лише тверезий розрахунок. Адже проведені завчасні вибори здатні лише в черговий раз розхитати громадсько-політичну ситуацію в містах і при цьому майже не принести користі переважній більшості населення.

Навесні поточного року нарешті довгоочікуваний Закон «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення» [№6466] був прийнятий Верховною Радою. І прийнятий він був завдяки підтримці прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та віце-прем’єра Геннадія Зубка. Саме вони були і ініціаторами, і провідниками прийняття цього закону в інтересах громад міст обласного значення.

Гадалося, що тепер всі міста обласного значення прискорять процес формування ОТГ. Але і тут знову з’явилися нові підводні камені. Місто обласного значення в питаннях фінансування виконує дві функції: перша – це фінансування рад, що входять до його складу (як райдержадміністрація) і фінансування самого міста  через міську раду та її виконавчий комітет. І якщо не вдається одночасно завершити процес приєднання рад, що раніше входили до складу міської ради міста обласного значення, то знову з’являються питання:

  • Як на час, що залишиться до завершення приєднання запланованих громад до міста обласного значення буде називатися новостворена ОТГ?
  • Як буде фінансуватися ОТГ та ті ради, які ще не визначилися?
  • Чи буде інфраструктурна субвенція на розвиток приєднаних сіл і селищ до міста обласного значення в таких «недогромадах»?
  • Що робити, якщо в складі міста обласного підпорядкування є місто районного значення?

І таких питань без відповідей можна «накидати» законодавцям ще і ще…

Нова Каховка на обласному рівні завжди відрізнялася новаторським духом та здатністю приймати креативні рішення. Так, ще 2003 року в місті було прийнято стратегічне рішення щодо відмови від центрального опалення для населення. І на той час Нова Каховка була чи не єдиним містом в Україні з більш ніж 50-тисячним населенням, яке прийняло таке рішення. Життя круто змінилося, і тільки через майже 15 років більшість малих міст в країні дійшли того ж висновку, що і влада Нової Каховки.

Тому, ставши на шлях децентралізації, міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко та депутатська більшість міської ради не стали чекати, поки в законодавстві будуть усунені всі недоліки, і прийняли рішення щодо надання згоди на приєднання до міста населених пунктів Дніпрянської селищної ради. З літа, коли в Дніпрянах за ініціативою селищного голови Анатолія Білого почався процес добровільного приєднання до Нової Каховки, радами  міста і Дніпрян були зроблені всі попередні кроки за процедурою добровільного приєднання. І останній крок планується на 2 жовтня, коли синхронно Дніпрянська селищна рада розгляне питання про добровільне приєднання до міста обласного значення, а Новокаховська міська рада про дачу згоди на приєднання до Нової Каховки населених пунктів Дніпрянської селищної ради.

Тим самим, буде логічно завершена добра справа, яку задумав для своїх односельців Дніпрянський селищний голова Андрій Білий. А це отримання 1,5 млн. грн. з держбюджету у вигляді інфраструктурної субвенції для своїх сіл в разі приєднання до новоствореної ОТГ. До цього треба додати ще 1,5 млн. грн., які вже у 2019 році не треба буде закладати у бюджеті новоствореної ОТГ на утримання апарату селищної ради. Ці кошти, за домовленістю з міським головою Нової Каховки Володимиром Коваленком, теж будуть спрямовані на поліпшення інфраструктури смт. Дніпряни, сіл Корсунки, Нових Лагерів і Піщаного.

Великий поет українського народу Тарас Шевченко заповів: «Борітеся – поборете, Вам Бог помагає!». Так і Нова Каховка, ставши на шлях перетворень, які на часі, які повинні суттєво поліпшити умови життя всіх мешканців Новокаховської громади, не дивлячись на всі штучні та непередбачені перешкоди, що є і, мабуть, будуть з’являтися на цьому шляху, впевнено йде вперед. Тому що всі новокаховчани прагнуть кращих умов життя. І завдання влади – зробити все, аби ці прагнення були втіленні в конкретні дії з отриманням в подальшому позитивних  результатів.

Віктор Васильєв

 

COMMENTS