Категорій людей, яким лікарі взагалі не радять засмагати

Нарешті літо тішить теплом. Днями стовпчики термометрів піднімався навіть до +39. Тож усі чимдуж кинулися до води – озер та ставків, річок. А дехто обрав море. Однак година відпочинку під палючим сонцем для багатьох обернулася недоспаними ночами через опіки, пише “Експрес“.  

Результат пошуку зображень за запитом "як правильно засмагати на морі"

Про ризики засмаги та про те, які сонцезахисні засоби найефективніші, розповідають Олександр Літус, доктор медичних наук, завідувач кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, та Гліб Репіч, молодший науковий співробітник Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України.

– Чимало людей люблять засмагати. Кому це робити не можна?

О. Літус: – Дітям до двох років, адже дитяча шкіра у два-три рази тонша, ніж у дорослих. Небезпечно перебувати на сонці й тим, у кого хронічні хвороби, тим, у кого мало меланіну у шкірі. Чим світліша шкіра, тим більша ймовірність опіків. У зоні ризику ті, у кого багато родимок. Адже під впливом ультрафіолету родимка може переродитися у злоякісну пухлину. Якщо змінився колір, розмір, структура – слід негайно йти до лікаря. А якщо “плямка” має понад півсантиметра, її потрібно видаляти.   Якщо людина “згоріла”, шкіра червоніє, дошкуляє біль, зокрема, коли обпечена ділянка потрапляє під теплу воду чи під сонячні промені, з’являться пухирці. Уражена шкіра відмирає, тому лущиться. Нескладний сонячний опік лікують 2 – 3 дні. Буває, що після засмаги доводиться лікувати шкіру й 2 – 3 тижні.

– Розмаїття сонцезахисних засобів в аптеках вражає. Як обрати надійний?

Г. Репіч: – Насправді сонцезахисні засоби з’явилися багато років тому. Звісно, вони еволюціонували, бо нині знаємо чимало речовин, які поглинають ультрафіолет. Проте всі вони – нетоксичні й загалом безпечні для використання навіть дітям.    На кремах і спреях обо’язково є позначка “SPF” із числом – це ступінь захисту  засобу від прямих сонячних променів. Якщо засіб має позначку 15, помножте його на 20 хвилин (приблизний час, за який шкіра червоніє під сонцем) – це означатиме, що у вас близько п’яти годин захисту.

– У когось шкіра біла, у когось – смаглява. На це треба зважати, вибираючи засіб?

– Авжеж. Тип сонцезахисного крему і його кількість залежить від типу шкіру. Раджу тим, у кого бліда шкіра, використовувати сильніші засоби. Це ж стосується і маленьких дітей, у яких дуже ніжна і вразлива шкіра, – їм досить побути 5 хвилин на сонці, щоб обгоріти! Різниці між спреєм і кремом немає.

– Якщо ж уже обпікся, як рятувати шкіру? Допоможуть народні засоби, наприклад, сметана?

О. Літус: – Унаслідок опіків шкіра втрачає вологість. Якщо накласти сметану чи іншу жирну рідину на тіло, ми додамо вологості шкірі, й це може зупинити лущення. Але тільки якщо опік неглибокий. В іншому разі під шаром крему, може розпочатися запальний процес. Що ж до спирту, то такий засіб категорично не рекомендований. Спирт ще більше ушкодить шкіру.   Узагалі, перебувати на сонці від 12-ї до 15-ї години влітку не можна ні в якому разі.

Ірина ПРОДАН, Юлія ГОЛОДРИГА

COMMENTS