Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа в засобах масової інформації наголосив, що відтепер служба у справах захисту прав споживачів має право не лише реагувати на ситуації, які склалися в певних сферах контролю, але й виконувати чи не найважливішу її функцію – превентивну (запобіжну).

Результат пошуку зображень за запитом "Держпродспоживслужба"Це стало можливим з набуттям постанови Уряду щодо скасування дії мораторію на проведення планових заходів державного нагляду (контролю), зокрема в частині ветеринарно-санітарного контролю, перевірок щодо дотримання санітарного законодавства, безпеки та якості харчових продуктів, законодавства про захист прав споживачів, нагляду в сфері карантину та захисту рослин.

«Орган нагляду і контрою повинен виконувати дві функції: превентивну і реагувати на події, що відбуваються. Власне, у реаліях, в яких ми працювали останні роки, превентивної функції не було – була лише реакція. І зняття мораторію та повернення можливості виходити на планові перевірки суб’єктів господарювання на предмет дотримання законодавства дозволить реалізувати саме превентивну функцію – запобігати вчиненню правопорушень», – заявив Володимир Лапа.

До цього часу перевірки здійснювалися лише в позаплановому режимі. Тобто інспектор мав право вийти на перевірку суб’єкта господарювання лише на підставі обґрунтованого звернення громадянина України.

Відсутність нормального контролю призвело до збільшення кількості звернень громадян. Так, торік до Новокаховської інспекції у справах захисту прав споживачів надійшло 250 звернень від громадян на особистому прийомі, ще трохи менше прийнято скарг в телефонному режимі. 20% скарг отримали від споживачів інших районів, важлива консультація надана всім і вчасно. Це свідчить про наявність гострої проблеми і необхідність наводити лад у сфері контролю.

Про потребу у відновленні комплектних заходів контролю та нагляду свідчать і результати зустрічей із представниками бізнесу. Цивілізований бізнес зацікавлений у перевірках і об’єктивному контролі, бо підприємство, яке повністю дотримується законодавства, виконує вимоги опиняється в неконкурентних умовах порівняно з тими підприємствами, які ці правила ігнорують.

Нагадаємо, Уряд затвердив перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Відповідний перелік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 р. № 1104 та оприлюднений на сайті Урядового порталу.

До переліку включено органи, на сфери діяльності яких не поширювалася дія мораторію на проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у 2018 році. Зокрема, зазначається, що під дію мораторію не підпадає діяльність Держпродспоживслужби та її територіальних органів у частині заходів із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду у сферах карантину та захисту рослин. 

Начальник інспекції у справах захисту прав споживачів Новокаховської міськради Антоніна Прокопенко