Перерахунок пенсій у питаннях та відповідях

Роз’яснення деяких положень щодо підвищення пенсій з 1 жовтня надає начальник управління праці та соціального захисту населення Олена Стоянчук.

— Чи зберігаються вимоги щодо страхового стажу та заробітку, які діяли за раніше чинним законодавством?

— Однією з основних умов призначення пенсій є наявність необхідного страхового стажу. Страховий стаж відповідно до закону — це період, за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менш, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 1 січня 2004 року (трудовий стаж), зараховуються до страхового стажу відповідно до здійснених записів у трудовій книжці та додаткових документів, які підтверджують періоди навчання, проходження військової служби та догляду за дитиною тощо.

Отже, до страхового стажу для призначення пенсій зараховується власне страховий стаж (за даними персоніфікованого обліку з 1.01.2004) та  трудовий до 2004 року.

Як і раніше, для обчислення пенсії враховується тільки офіційна заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, тобто заробіток, з якого сплачено внески. Крім цього, за бажанням особи для розрахунку пенсії може бути враховано заробіток за будь-які 60 місяців підряд за більш ранній період (до 1 липня 2000 року). Це можливо за умови підтвердження заробітної плати первинними документами.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України.

— Чи будуть призначатися дострокові  пенсії, у тому числі за вислугу років  та на пільгових умовах?

— Законом передбачено скасування призначення пенсій за вислугу років (за певними винятками, зокрема для осіб, які вже мають необхідну вислугу років і досягли передбаченого законом віку).

Зберігається право на достроковий вихід на пенсію для матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років); військових — учасників бойових дій (у 55 років); ліліпутів і диспропорційних карликів (40/45 років); чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

Також право на пенсію на пільгових  умовах зберігається для працівників, зайнятих на роботах за Списками №1 та №2, трактористів-машиністів чоловіків, зайнятих на підприємствах сільського господарства, трактористів-машиністів жінок, доярок, робітниць текстильного виробництва, водіїв міського пасажирського транспорту та великовагових автомобілів на шкідливих виробництвах.

— Працюючим пенсіонерам через кожні два роки після її призначення перераховували пенсію. Чи зберігається порядок перерахування?

— Так. Надалі органи Пенсійного фонду щороку, з 1 квітня, без додаткового звернення проводитимуть перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на його проведення. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

COMMENTS