Про перехід шкіл Херсонщини на державну мову навчання

Президент України приділяє значну увагу впровадженню в життя норм новоприйнятого Закону України «Про освіту». Зокрема, й щодо розширення застосування української мови в навчальному процесі, повідомляє офіційний сайт Херсонської ОДА.

В переході шкіл Херсонщини на державну мову навчання немає ніякого спротиву, необхідно лише розуміння депутатів

Про це, 4 жовтня, зазначив заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Балонь, відкриваючи нараду з директорами навчальних закладів обласного центру.

Начальник управління освіти, науки та молоді ОДА Євген Криницький у своєму виступі послався на промову Президента України Петра Порошенка, в якій він висловив думку, що ми повинні забезпечити не тільки права національних меншин, а й стояти на захисті своєї мови. З цим завданням допоможе впоратися Закон України «Про освіту», зокрема його 7-а стаття, яка чітко окреслює мову освітнього процесу в навчальних закладах – українську, гарантуючи для нацменшин навчання їх мовами, шляхом створення відповідних класів.

В області перехід освітніх закладів на українську мову навчання відбудеться цього року для початкової школи, а з наступного для старших класів.

Щодо забезпеченості україномовними підручниками, то з цим, за словами Євгена Криницького, усе гаразд. З ними допомогли колеги з Хмельницької, Тернопільської та Львівської областей. І зараз маємо їх резерв у 1000 примірників на складі у м.Херсоні.

Полегшує завдання переходу на українську мову навчання і те, що 2018 рік стане роком переходу початкової школи на нові стандарти освіти, що буде забезпечено усіма новими навчальними матеріально-технічними засобами.

Як зазначив Андрій Балонь: «Розуміючи ті виклики, які несуть зміни стандартів освіти, ми вирішили переступити через декілька сходинок і не лише забезпечити підручниками, а й перейти до нових стандартів навчання».

Євген Криницький подякував тим колегам, які перевели свої навчальні заклади на державну мову навчання і зазначив, що на черзі і дитячі садочки, щоб потім забезпечити дітям безпроблемний перехід до навчання в школах.

«Окрім підручників, необхідне забезпечення і матеріально-технічною базою шкіл, про що будемо вести перемовини з депутатами місцевих рад, щоб виконати статтю 7-у Закону України «Про освіту», – зазначив він.

Як поінформували директори російськомовних навчальних закладів № 15, 53 та 56, деякі проблеми є у інерції батьків, слабкості матеріально-технічної бази, але вони вирішуються.

Так, Людмила Стратійчук, директор навчально-виховного комплексу № 15 повідомила, що вони налагоджують взаємовідносини з батьками щодо розуміння реформ, які проводяться, та відзначила, що потребують ксероксів та принтерів для розмноження навчального матеріалу».

Олександр Демчук, директор ЗОШ №53 розповів, що їх 8-9-ті класи вже навчаються державною мовою. Батьків перших трьох класів вони переконали, що навчання державною мовою надасть кращі перспективи для їх дітей в майбутньому. Проте в школі теж існують деякі проблеми з матеріально-технічною базою.

Світлана Микитюк, директор НВК № 56 теж назвала ті проблемні питання, що і колеги.

На це А.Балонь зауважив: «Всі проблеми очікувані і ми їх передбачали, проте обранці усіх рівнів не завжди розуміють, що їх участь у цьому процесі є обов’язковою».

Юрій Ніконов, начальник управління освіти Херсонської міської ради розповів, що у них є підручники ще на 100 дітей. Крім того, кошти на інші потреби у міськраді є, необхідно лише переконати депутатів у їх виділені. Він запевнив, що початкова школа буде забезпечена технічними засобами.

Також Ю.Ніконов висловив переконання, що цей процес необхідний і з точки зору практичності – адже дитині, яка навчається в російськомовній школі буде важко у вишах, в яких викладання здійснюється державною мовою. Також їм буде важко впоратися і з тестами зі ЗНО на державній мові.

Наприкінці він висловив сподівання: «Я думаю, що ми впораємося тому, що тут немає ніякого спротиву. Ми вже маємо досвід з переходу на 12-річну систему навчання».

Завершуючи зустріч, Андрій Балонь зазначив: «Ми з вами є агентами змін. Ми випереджаємо свій час, адже саме наш земляк Олександр Співаковський був одним із авторів нового закону про освіту, що відзначив у своєму виступі і Президент України Петро Порошенко».

Ми можемо показати гарний приклад усім іншим регіонам. Наша ситуація не є унікальною – в багатьох регіонах України є двомовність, з якою ми не боремося, а надаємо доступ молоді до реалізації себе в державних інституціях. Сподіваюся, що ви знайдете потрібні слова для переконання в цьому батьків».

Він побажав у цьому процесі волі, натхнення, сил, а добробут, за його словами, забезпечить держава, суттєво підвищивши в цьому році зарплати вчителям.

COMMENTS