Про перехід шкіл Нової Каховки на українську мову

З метою утвердження державотворчого україномовного середовища в системі освіти області голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв ще 29.06.2017 р. видав відповідне розпорядження за № 454.

Результат пошуку зображень за запитом "новий навчальний рік"З наближенням нового навчального року це розпорядження через ЗМІ почали коментувати чиновники від освіти, причому кожен на свій лад. Аби зрозуміти, яким чином це розпорядження буде виконуватися у Новій Каховці, редакція “НК онлайн” звернулася до керівника міського відділу освіти Оксани Якубової, з проханням прокоментувати ситуацію. Ось що почули:

— З метою утвердження державотворчого україномовного середовища в системі освіти міста Нова Каховка вживаються планомірні  заходи, спрямовані на створення єдиного україномовного середовища в навчальних закладах міста відповідно до чинного законодавства, проводиться систематична просвітницька робота щодо державної мовної політики серед батьків.

З 14 загальноосвітніх навчальних закладів міста 13 є україномовними. Протягом 2005-2016 років забезпечено поступовий перехід на українську мову навчання загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10, гімназії Новокаховської міської ради (1-9, 10-11 класи), спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови №8 (1-2 класи). Відповідно до Розпорядження голови обласної державної адміністрації № 454 від 29.06.2017 року, з 26 російськомовних навчальних закладів у області  в м. Нова Каховка – тільки 1 школа. У 2016-2017 н.р. російськомовною залишилася загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 ім. О.П. Довженка Новокаховської міської ради.  Здійснюється навчально-виховний процес  у ЗОШ №1 відповідно до 53 статті Конституції: “Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах”, чинного закону «Про освіту» – мова навчання визначається за заявами батьків, а також пункту  2 статті 7 законопроекту “Про освіту”: “Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних закладах освіти. Це право реалізується через мережу закладів освіти, класів (груп), що створюються відповідно до законодавства”.

У системі освіти міста відсутній поділ шкіл за національною ознакою. Правильність такого підходу – виключно освітнього, позбавленого неетичних щодо дітей ідеологічних навантажень – показують успіхи школярів. Зовнішнє незалежне оцінювання з української мови учні російськомовних навчальних закладів пройшли з гідними результатами якості знань, вищими за обласні: 71,43% у СЗОШ №8 та у ЗОШ №1 -76,67%, нижчими за кращий результат у місті лише на 0,24 % .

Російськомовний навчальний заклад у місті відіграє важливу соціальну роль: діти з російськомовних новокаховських сімей, з інших країн (Росія, Турція, Грузія, Вірменія, Італія, Франція тощо), з Криму та Донбасу мають можливість навчатися у звичному мовному середовищі, що полегшує соціальну адаптацію.

На виконання одного з пріоритетних завдань Міністерства освіти та науки – розширити застосування української мови в системі освіти України, розпорядженням голови обласної державної адміністрації затверджено орієнтовний план переведення російськомовних ЗНЗ Херсонської області на українську мову навчання, який в м. Нова Каховка виконується з 2005 року відповідно до повноважень органів місцевого самоврядування та згідно нормативно-правових актів України. Вчителі навчального закладу готові надавати послуги громадянам України відповідно до соціального замовлення та чинного законодавства – Конституції України та Закону України «Про освіту».

COMMENTS