Стережіться змій!

Літо –  яскрава пора відпочинку, проте не варто забувати про небезпеку, яка може спіткати вас будь-де. Одна з таких, особливо якщо ви любите проводити вільний час на природі, – укуси змій. Зміїна отрута в організмі людини розповсюджується через лімфатичну систему, однак при потраплянні отрути в судину розповсюджується кровотоком. У таких випадках місцеві симптоми не встигають розвинутися й виникає дуже важкий стан.
Зміїна отрута з організму людини   видаляється через шлунково-кишковий тракт, залози зовнішньої секреції та нирки.
Клінічна картина токсичної дії зміїної отрути залежить від багатьох обставин. Найнебезпечнішими є укуси змії в шию, обличчя та волосисту частину голови. Крім того, чим вища температура повітря, тим інтенсивніше розвиваються симптоми. Менш безпечні укуси в кінцівки, в той же час вони найбільш ймовірніші.
Після укусу змії відзначаються крововиливи, набряк і відносно слабкий біль у місці укусу. При важких формах отруєння відзначаються множинні крововиливи та пухирі, збільшення лімфатичних регіонарних вузлів та їх болючість, тромбоз вен. При цьому виникає геморагічне просякання тканин. Кінцівка набуває синюшного чи сірого кольору. За короткий час з’являються млявість, блідість шкіряних покривів, потовиділення, спрага, блювання, біль у животі, тахікардія. Поступовий розвиток колаптоїдного стану призводить до серцевої недостатності, послаблення дихання, й нарешті до смерті.
Первинна допомога (стосується всіх змій):
– якнайшвидше транспортувати постраждалого до лікарні;
– запобігти розвиткові небезпечних для життя станів;
– полегшити ранні прояви інтоксикації;
– категорично заборонено вживання алкоголю, який посилює всмоктування отрути.
Загальні рекомендації з надання невідкладної допомоги:
– заспокоїти постраждалого;
– не торкатись місця укусу – тільки протерти його вологою тканиною для видалення отрути з поверхні;
– обмежити рух кінцівки – зафіксувати її в підвищеному положенні;
– транспортувати постраждалого до лікарні;
– ні в якому випадку не накладувати джгут;
– запобігати потенційно небезпечних традиційних заходів: надрізання, припікання, вирізання, відсмоктування отрути ротом чи іншими методами.

Управління з питань надзвичайних ситуацій  та цивільного захисту населення

COMMENTS