У пошуках моделі успіху

Великого значення в сучасних умовах набирає комплексний розвиток провінційних міст та участь у ньому територіальних громад. Комплексний набір у кожного міста різний. На це впливають розбіжні чинники: регіон розташування, кліматичні умови, площа, історичні особливості, розвиток економічних галузей, географічні властивості, демографія населення території, культурний розвиток, соціальні аспекти та ін.

16–17 листопада у Києві, під егідою Мінрегіону, у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбувся форум-фестиваль «Малі міста України», який став майданчиком для спілкування представників малих міст України, дав можливість обмінятися інформацією, ініціативами та досвідом з метою напрацювання нових ідей. Соціально-бібліотечний проект «Історія малих міст України», ініційований працівниками ДНАББ ім. В. Г. Заболотного в 2008 р. під егідою Міністерства регіонального розвитку та будівництва України (нині Мінрегіон) за 10 років переріс у платформу для вирішення важливих питань децентралізації, сприяв розробці фундаментальних програм розвитку на місцевому та державному рівнях для кожного з малих міст України за участю владних структур та населення цих міст.

Нова Каховка не стояла осторонь цієї події. Місто, яке прагне позитивних змін, мало змогу, у спілкуванні з фахівцями та активними новаторами з різних куточків України, спромогтися знайти свою ідею вдосконалення публічного простору міста. Відділ культури і туризму Новокаховської міської ради став тією ланкою, через яку спікери форуму ділились позитивним досвідом, з законодавчим підґрунтям, критеріями успіху у проектах та програмах міжнародної технічної допомоги, рівнями комфортності у кожному регіоні України з Південною її часткою.

Кожному митцю потрібна своя муза, кожному політику – своя ідея та шляхи до її виконання. Краєзнавці, архітектори, історики, бібліотекарі, фахівці з енергозбереження та житлово-комунального господарства, представники територіальних громад, які мають повноваження і бажання презентувати та представляти малі міста, представники проектів та програм міжнародної технічної допомоги, Асоціації Індустрії Гостинності України, представники благодійних фондів, видавництв, громадських організацій, – це ті, хто відгукнувся на ідею Державної наукової бібліотеки імені В.Г.Заболотного допомогти розвитку малих міст України. Всі вони виступили спікерами у панельних дискусіях та презентаційних заходах, об’єднані однією метою – показати власним прикладом, що Україна може бути комфортною для життя, але для цього потрібно змінити її саме нам.

Відповідно до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми розвитку малих міст» статус «малого міста» мають населені пункти, чисельність населення яких не перевищує 50 тис. осіб. Таких міст в Україні, відповідно до статистичних даних станом на 1 січня 2011 року, налічувалось 369, що складає близько 81% від загальної кількості міст держави. У малих містах мешкає близько 14% від загальної кількості населення країни та близько 20% від населення усіх міст.

Завершальним етапом проекту стало видання 25 бібліографічних покажчиків «Малі міста України», матеріали яких базуються на фонді ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, та проведення форуму -фестивалю. Бібліографічні покажчики згруповані за адміністративно-територіальними одиницями (областями). У виданнях вміщено бібліографічну інформацію про всі малі міста України. Кожна  бібліографія супроводжується короткою історичною довідкою про місто та відповідним ілюстративним матеріалом (за даними Всеукраїнського перепису населення від 5 грудня 2001 р. у Херсонській області налічується 7 малих міст: Берислав, Генічеськ, Гола Пристань, Каховка, Олешки, Скадовськ, Таврійськ).

Протягом двох днів не вщухали палкі дискусії спікерів та учасників з приводу сумнівів, недосвідченості та відстороненості багатьох громад, з приводу ризику переможців та їх постійного самовдосконалення. Енергозбереження, чисте місто, культурні кластери, публічні простори, грантовий досвід і грантові перспективи розбиралися фахівцями на пазли та збиралися у зображення міста мрії. Але всі учасники форуму погодились з одним – робиться добре те, що добре планується.

Як відомо, під лежачий камінь вода не тече, навіть якщо його перегорнуть догори дригом. Щонайменше потрібно знайти воду та направити її у потрібне русло. Не відкрию Америку, сказавши, що новокаховчани різного віку мріють жити саме у комфортному місті, не зважаючи на вікові важелі комфорту. І формула комфорту в різному віці різна і поняття досконалості не у всіх досконале, але від бажань потрібно перейти до дій, щоб отримати перспективу прагнення у діаметральному вигляді. І початок у кожного повинен бути свій, адже стояти осторонь і дивитись на зміни ладен кожний з нас, а працювати на перспективу змін наважуються найрішучіші.

Під час форуму вимальовувались географічні прагнення до позитивних змін у громадах. Прикро було відзначати, що південь України був представлений лише Новою Каховкою, хоча делегації від кожної області були заявлені немалі. Тож залишається сподіватись, що наше місто від прагнень перейшло маленькими кроками до позитивних дій, адже знання дають наснагу новим звершенням, спонукають до активних спроб змінити ставлення до комфортного життя в нашому чудовому місті.

А пройдешній форум дав змогу зрозуміти, що неможливих ідей не існує, існують перепони у наших думках. Проект, розпочатий бібліотекою, зміг об’єднати можливості Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, асоціації об’єднаних територіальних громад, Асоціації Індустрії Гостинності України, видавництв та благодійних фондів і організацій, науковців, громадськості задля однієї мети – покращити життя у наших провінційних містах, які є колискою спогадів, прикладом перевтілень, та за нашою участю стануть сучасним взірцем втілення мрії у буття.

Яна Малига

COMMENTS