Дізнаємось через віки: в цей день на Херсонщині сталась визначна, але маловідома, подія

Верхньорогачинський р-н на карті Херсонщини

Сотні років тому на території нашого краю сталась визначальна подія для формування української держави, яка несправедливо замовчувалась раніше.

3 січня 1625 року в урочищі Карайтебен, біля теперішнього села Ушкалка Верхньорогачинського району Херсонської області, було укладено договір між Військом Запорозьким і Кримським царством. З боку Війська Запорозького його заприсяг Гетьман Михайло Дорошенко, з боку Кримського царства – царевич-калга (наступник престолу) Шаґін Гірей.

Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook пише український науковець, видавець та громадсько-політичний діяч Сергій Коваленко, передає кореспондент NK-Online.tv.

“За договором сторони мали надавати одна одній військову допомогу у війнах з ворогами. Ініціатором договору був Шаґін Гірей, який підбурював брата-царя Мегмеда Гірея до визвольної боротьби проти Турецького цісарства. Ідеологічною основою боротьби мала бути та обставина, що Гіреї, що вели свій рід від Чингіз-хана, були знатнішого походження, аніж цісарі Туреччини Османи, які в минулому були навіть слугами-рабами Чингізидів, до яких належали й Гіреї.

Карайтебенський договір, історичне значення якого в Україні ще й досі не поціноване, був однією зі світлих сторінок спільної боротьби народів України за свою свободу і його річниці мали б відзначатися на державному рівні.

Образи братів Гіреїв, Мегмеда й Шаґіна, втілено в турецькому серіалі “Імперія Кьосем”. Нажаль сторінки їх спільної із запорожцями боротьби проти Османів у серіалі не відображено. Це в майбутньому належить зробити українцям у власному серіалі, бо історія братів і їхніх справ із запорожцями не може не захопити своїм розмахом, динамізмом і, зрештою, героїкою. Саме тоді в боротьбі за свободу Криму полягли під Бахчисараєм запорозькі Гетьмани Олифер Голуб і Михайло Дорошенко, прах яких десь там і покоїться й очікує, поки українці повернуться до Криму і вшанують їх пам’ятником у давній кримській столиці.
Пам’ятаймо.

В ілюстраціях: уявне зображення Гетьмана Михайла Дорошенка і кадр з серіалу “Імперія Кьосем” з акторами, що грали братів Гіреїв, Мегмеда й Шаґіна,” – пише науковець.

 

Додамо, що це був перший з відомих договорів про взаємний ненапад і військово-оборонний союз між Військом Запорозьким і Кримським ханством, укладений у формі зобов’язальних листів. Окрім іншого, згідно з договором обидві сторони зобов’язувалися не завдавати одна одній ніяких “кривд”, “шкод” і “зла”, а також застосовувати суворі покарання до порушників миру – підлеглих своїй владі людей.

 

COMMENTS