Вода – дороге задоволення

І доведеться змиритися з цим фактом. Минула епоха, коли наша джерельна текла ріками, без найменших думок і турбот про економію.

Чергова зміна тарифу на послуги водопостачання та водовідведення, затверджена постановою Національної комісії з регулювання сфери енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) і яка вступила в дію з 15 квітня, призвела до здорожчання послуги. Тепер новокаховчанам, для яких водоканал є виконавцем послуг, треба було платити 21,10 грн. Для абонентів, для яких водоканал є виробник послуг, їхня вартість склала б 20,01 грн. Остаточна цифра у 19,69 грн. затверджена 25 квітня на засіданні виконкому. Ця звістка, що й казати, не пройшла безслідно, і змусила вчергове багатьох пережити ні що інше, як справжнісінький шок.

За коментарем з приводу підвищення тарифів ми звернулися до міського голови Володимира Коваленка.

– Збільшення ціни суттєве, воно не радує нікого, в тому числі й мене, як жителя міста. Але є економічні розрахунки. І питання стає руба: або ми маємо цю життєво необхідну послугу, або ні. І як кожній нормальній людині мені також хотілося б, щоб послуги ставали дешевшими, чи ба, навіть, – безкоштовними. Але забаганки тут ні до чого, – наголосив мер. – Варто акцентувати: це останнє підвищення тарифів, яке затверджувала для нас НКРЕКП. Скоро це повноваження знову повернеться до міських виконавчих комітетів. Радіти цьому чи ні – то вже, як то кажуть, інша розмова.

Тепер про підвищення тарифу. Два роки з міського бюджету ми виділяли кошти і допомагали КП і в такий спосіб хоча б певною мірою зменшувати фінансове навантаження на мешканців. Тому на засіданні виконкому я як міський голова і члени виконавчого комітету, аби полегшити для людей тарифне навантаження, взяли на свою відповідальність та зменшили на 1,41 грн. встановлене НКРЕКП. На жаль, на сьогоднішній день можливості місцевого бюджету стали меншими. Вчергове держава «докинула» нам своїх повноважень. Так, місто нині сплачує з міського гаманця 49 мільйонів по делегованим повноваженням (маються на увазі освіта, медицина) – комунальні послуги, сплата заробітної плати технічним працівникам. Хоча ми все одно маємо намір надати допомогу водоканалу і в 2017-у році закладаємо у розрахунки певну суму. Цього року, до речі, кошти вже виділялися. Місто також продовжує допомагати виплачувати підприємству позику Європейського банку реконструкції та розвитку. Якби не були виконані капітальні ремонтні роботи, тариф, безсумнівно, був би ще більшим.

Те, що відбувається з водою, в принципі, логічно, беручи до уваги зміни двох основних складових тарифу: це заробітна плата, вартість енергоносіїв та паливно-мастильних матеріалів. Великою проблемою для водоканалу є те, що держава на кілька місяців затримує розрахунок за субсидію. І це заганяє у боргову кабалу і ОСББ, і кооперативи, і сам водоканал. А штрафи ж іще ніхто не відміняв. Коли весь цей пазл скласти докупи, то розумієш, що все закономірно і іншого шляху просто немає. Коли лише озвучили, що мінімалка збільшиться до 3200 грн., одразу було очевидно, що це потягне ріст цін, тарифів тощо. І всі ми у цьому переконалися. Здорожчало абсолютно все, і ті кошти, які ми виділяли іншим підприємствам, вже не дозволять виконати запланований об’єм робіт.

Сьогодні основна задача, яку я ставлю перед водоканалом у цій непростій ситуації, – знайти додаткові надходження до бюджету підприємства. Перше – це стягнення з боржників, в тому числі і підприємств. Як правило, за послуги люди старшого покоління платять сумлінно і вчасно. Є такі, що не платять в силу фінансових труднощів. І це зрозуміло. Але є і ті, які не сплачують принципово. Друге – необхідно взяти на облік і під суворий контроль вивезення з житлового масиву відходів, які незаконно, неконтрольовано вивозяться невідомо куди, навіть у каналізаційні люки зливаються – є такі факти. Кого ми у такий спосіб обманюємо, самих себе? Знаю міста, де 100%-во утилізація стоків взята під контроль водоканалами. І це, скажу я вам, мільйони гривень додаткових коштів.

Вода – незамінний чинник і фактор життя, але, треба визнати, дорогий. За нього треба платити. До того ж – вчасно. А тих людей, які мають право на державну пільгу, – закликаю нею скористуватися.

Фахівці водоканалу констатують: розрахунковий тариф на час подання у вересні 2016 року на розгляд та затвердження до НКРЕКП, дійсно був збільшений на 53%. Та деякі водоканали країни поступово збільшували загалом весь тариф, тож у підсумку для них підвищення є не таким болючим.

Ціни на послуги водопостачання і водовідведення зросли у 40 містах України. Для порівняння: у Марганці з 15 квітня він складає 32,33 грн., у Вознесенську – 44,28 грн., Ужгороді – 19,98 грн., Ніжині – 23,46 грн., Умані – 26,63 грн., Ізюмі – 32,30 грн., Броварах – 17,20, у сусідній Каховці – 19,44 грн.

«Не варто забувати, що левова частка тарифу – це послуга водовідведення, яка нині, відповідно до нової постанови, складає 13,92 грн. Відведення стічних вод для нашого міста більш затратна послуга, оскільки очисні споруди знаходяться вище всього міста, стоки потрібно перекачувати, а отже – майже цілодобово використовувати електроенергію. Ось це ті основні фактори, про які ми говоримо постійно, та все марно. Останньою краплею у цій чаші є борги населення, які ставлять під загрозу діяльність всього підприємства, а отже, цілодобове забезпечення міста водою. Тож, шановні абоненти, давайте шукати порозуміння», – закликає адміністрація підприємства.

 

COMMENTS