Як “перетворити” дачу в будинок і зареєструватися в ньому?

Мабуть, ні для кого не новина, що, нарешті, законодавчі нововведення дають можливість проводити реєстрацію місця проживання у садових та дачних будинках, які знаходяться в так званих приміських зонах.

Однак, незважаючи на прийнятий закон, наразі важко зрозуміти, як саме він працюватиме. До редакції газети «Нова Каховка» неодноразово звертались мешканці довколишніх дачних і садових кооперативів з проханням пролити світло на «морок законодавчого павутиння». Тож кореспондент звернувся до начальника відділу реєстрації Інни Кобіцької.

Інно Сергіївно, поясніть, будь ласка, з чого варто почати цей процес?

— Для отримання можливості реєстрації місця проживання у будинку, найперше необхідно змінити його статус з дачного (садового) на жилий. Переведення здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садові товариства пов’язані адміністративно або територіально, а саме відповідними відділами та управліннями архітектури.

А як у такому випадку бути з цільовим призначенням земельної ділянки?

— Для застосування механізму переведення дачних і садових будинків у жилі будинки, необхідною передумовою є їхня відповідність будівельним нормам. При цьому, земельні ділянки, на яких вони розташовані, повинні мати цільове призначення «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд». А ділянки садових товариств віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення, і мають цільове призначення «для індивідуального садівництва», що передбачає право будівництва на ній саме дачного (садового) будинку. Тож переведення його у жилий фонд можливе після зміни цільового призначення.

Які документи необхідно подати для переведення дачного будинку у жилий?

— Разом із заявою про переведення дачного чи садового будинку у жилий, громадянин, який є його власником, або уповноважена ним особа, подає до виконавчого органу місцевої ради звіт про проведення технічного огляду помешкання разом з висновком про його відповідність державним будівельним нормам. На цій підставі приймається рішення про переведення у жилий.

Також необхідні копія документа про право власності на дачний чи садовий будинок, засвідчена в установленому порядку, письмова згода співвласників (за наявності) на переведення його в жилий.

В разі успішної «трансформації», вже можна говорити про так звану повноцінну «прописку»?

— Так, рішення про переведення є підставою для внесення відповідних змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в порядку, визначеному законодавством.

Таким чином, переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі, створює належні умови для реалізації громадянами права на вільний вибір місця проживання.

COMMENTS