З історії Нової Каховки: 65 років Новокаховській міській раді

Територіально Каховська ГЕС та майбутнє місто гідроенергетиків  будувалося на теренах Каховського району. Тому з початком робіт на Каховгідробуді упродовж 16 місяців на території, де йшло будівництва ГЕС та міста владні повноваження здійснювала Каховська райрада.

При цьому всі проблеми життєзабезпечення багатотисячного колективу, як і будівельного процесу, вирішував штаб будівництва на чолі з С.Андріановим. Безпосередньо цією справою займалися два управління Каховгідробуду: по будівництву цивільних і промислових об’єктів (начальник Черкасов) та управління робітничого постачання (начальник Новиков). Саме вони започаткували та розвивали заклади та установи, що надавали будівельникам та першим мешканцям міста послуги з охорони здоров’я і медичного забезпечення, культурно-масової роботи, освіти, зв’язку, транспортного сполучення та інші.

31 березня 1952 року, через місяць після того, як 28 лютого 1952 року Президія Верховної Ради України прийняла рішення про назву міста, виконком Каховської районної ради своїм рішенням затвердив склад Новокаховського міськвиконкому. Його очолив Шкода Григорій Павлович, учасник партизанського руху в роки війни. Заступником голови було призначено Марчихіну Ольгу Олександрівну, директора школи. Членами виконкому стали вже відомі на той час виробничники: бригадир Василенко, екскаваторник Баденков, заступник начальника будівництва Бутейко, профспілкові активісти Бабаніна та Овчаренко, інженер Гусєв, секретар виконкому Лалак.

Перший склад міської Ради був обраний на виборах до місцевих рад, що відбувалися в Україні 22 лютого 1953 року. До ради було обрано 47 депутатів. До першого складу Новокаховської міської ради були обрані кращі будівельники та мешканці міста, робітники, інженерно-технічні працівники, вчителі, лікарі. Серед них були бригадир електромонтажників, лауреат державної премії СРСР П.Синявський, керівник відомої бригади теслярів  С.Процей та інші.

У зв’язку з завершенням будівництва Каховської ГЕС і передислокацією управління Каховгідробуду на будівництво ГЕС у місті Дніпродзержинську, з 1 серпня 1957 року все господарство Нової Каховки перейшло на баланс міської ради, яка повністю перебрала на себе керівництво подальшим розвитком економіки та соціальної сфери 25-тисячного міста. З 4 червня 1958 року Нова Каховка була віднесена до категорії міст обласного підпорядкування.

На сьогодні в місті діє Новокаховська міська рада 7 скликання у складі 35 депутатів. Населення міста Нова Каховка, та інших населених пунктів, що входять до складу Новокаховської міської ради, становить біля 67 тис. чол.  В ході процесу децентралізації згідно перспективного плану створення спроможних об’єднаних територіальних громад (ОТГ) на теренах Херсонської області, що затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, на базі Новокаховської міської ради планується створення ОТГ у складі всіх населених пунктів, що входять до складу ради. Окремий статус, який остаточно не визначено діючим законодавством щодо процесу децентралізації в Україні, має лише Таврійськ, як місто районного підпорядкування. Наразі у Верховній Раді України готується до другого читання законопроект, яким буде визначений порядок перетворення міст обласного значення у спроможні ОТГ .

Директор музею історії міста Нова Каховка Віктор Васильєв

COMMENTS