Сьогодні, 9 лютого 1918 року, рівно 100 років тому, Українська Народна Республіка (УНР), підписавши у Бересті (тепер це місто у Білорусі) договір з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією й Туреччиною (“четвірний союз”), отримала тим самим визнання ними себе як незалежної держави. Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook повідомив науковець Сергій Коваленко.

Пан Коваленко, зокрема, написав “Цей договір був наслідком неймовірних зусиль еліти української нації у відстоюванні державної незалежності. Адже умовою переговорів було те, що представляти українську сторону може той уряд, який володіє Києвом. Тому Москва, проголосивши в Харкові маріонеткову “украінскую народную рєспубліку совєтов”, підконтрольну їй, кинула всі сили на здобуття Києва.

Здобути його ізсередини не вдалося, бо комуно-московський заколот у Києві, який був на те спрямований, було придушено військами УНР. Тим часом комуно-московські війська, очолювані Міхаілом Муравйовим, підійшли до Києва і 5 лютого розпочали його штурм. Кульмінацією боїв став бій 7 лютого на Царській площі (тепер Європейський). В ньому Гайдамацький кіш Слобідської України (командир – Симон Петлюра) і загін Петра Болбочана стримували наступ ворожих військ від Подолу (Симон Петлюра) і від Печерська (Петро Болбочан). З Берестя українська делегація благала: “тримайтеся!”. Бо переговори вже завершувалися. І українські Герої трималися. Весь день 8 лютого вони повільно відступали Хрещатиком, ллючи свою кров за українську свободу. І вони перемогли! в ніч на 9 лютого договір з державами “четвірного союзу” було підписано.

Українські ж Герої відступили до Гнатівки за Ірпенем і 9 лютого наказом Військового Міністра УНР Олександра Жуківського були зорганізовані в Окремий Запорозький загін Армії УНР – першу регулярну частину Армії УНР.

Отже сьогодні в українців подвійне свято: 100-річчя міжнародного визнання України як незалежної держави і 100-річчя організації регулярної української армії.”

 

Нагадаємо, згідно з угодою УНР виходила з Першої світової війни, УНР було визнано незалежною, рівноправною державою, Холмщина та Підляшшя входили до складу УНР, Німецька і Австро-Угорська імперії зобов’язувались допомогти УЦР звільнити територію УНР від більшовиків.