15 березня – Всесвітній день прав споживачів

Прокопенко-1Кожного року, 15 березня, країни всього світу святкують річницю споживчого руху. Тож  Інспекція у справах захисту прав споживачів вітає всіх  зі святом – Всесвітнім днем споживачів!

“Голос споживача” – це найдієвішій інструмент у визначенні актуальних потреб, очікувань суспільства і пріоритетів державної політики захисту прав споживачів. На сьогодні створені оптимальні умови для реалізації суспільними організаціями своїх цивільних прав. Але, незважаючи на нашу постійну і системну роботу, ситуація на споживацькому ринку ускладнюється випадками, коли суб’єкти господарської діяльності не забезпечують дотримання вимог Закону “Про захист прав споживачів”, порушують правила торгового і побутового обслуговування.

На сьогоднішній день майже на кожному підприємстві інспекцією встановлені факти реалізації  товарів без необхідної, доступної і достовірної інформації про них, без документів, які засвідчують якість, а також реалізація товарів, які не відповідають вимогам нормативних документів. Є випадки обважування споживачів, застосовуються нетавровані ваги побутового призначення.

Позитивним в роботі інспекції є те, що більша частина виробників також непримиримі з насиченням ринку “лівою” продукцією, але кількість скарг споживачів з кожним роком не зменшується. Так, в 2015 році інспекцією розглянуто 245 звернень  громадян, більшість яких – на особистому прийомі. З початку 2016 року до інспекції вже надійшло  42 скарги. В ході розгляду скарг повернуто споживачам за неякісні товари і послуги понад 75 тис. грн.  Жодна заява не залишилася без уваги. На користь споживачів вирішено понад 95 відсотків від загальної кількості звернень.  Інші скарги направлені на розгляд до відповідних контролюючих органів.

Збільшення кількості звернень зовсім не говорить про те, що товари і послуги на вітчизняному ринку стали гірше, просто український споживач з кожним роком стає більш усвідомленим. І в цьому є велика заслуга фахівців Державної інспекції України і її територіальних органів, робота яких направлена в першу чергу на попередження можливих проблем шляхом роз’яснення громадянам їх прав  як споживачів. У скороченій  формі приведемо деякі останні з них:

По оголошенню в газеті викликала майстра для ремонту пральної машини, за роботу сплатила 1200грн. Пізніше дізналась, що в СЦ вартість такої послуги вдвічі менша. Хто контролює таких майстрів, чи мають вони підстави для здирництва ?

У першу чергу Ви завжди маєте вибір у кого ремонтувати. Не слід шукати виконавців через газети, як правило ці спеціалісти не є підприємцями і Ви, сплативши за послугу не отримаєте гарантії, адже зазвичай не питаєте навіть прізвища. СЦ виконає цю ж саму процедуру і дешевше, і з гарантією.

-Придбав мийку високого тиск, вже двічі була в ремонті, а на  третій в гарантійному обслуговуванні відмовили. Чому?

Як з’ясувалось, Ви намагались самостійно відремонтувати виріб та порушили пломби, крім того використовували мийку не за призначенням у власних цілях, а задіяли на виробництві, про що свідчить повністю вичерпаний ресурс виробу та інші факти. Знято з гарантії офіційно через СЦ.

-Придбали в «Медтехніці» наколінники, не підійшли за розміром, але назад не міняють,чому?    

-Постановою КМУ №172 затверджений перелік товарів належної якості, які не підлягають обміну (поверненню). До цього переліку входять лікарські препарати та засоби (наколінники, пояси, слухові апарати, засоби виміру тиску та інше). На такий товар Ви маєте право одержати необхідну інформацію у продавця до придбання і визначитися з покупкою.

-Купив в магазині заморожене філе риби, розморозив, а приготувати не зміг за наявності неприємного запаху, лише потім роздивився, що дата придатності виправлялась декілька разів. «Продукт» прийняли, гроші повернули, але..?

Рекомендуємо звертати увагу на спосіб нанесення дати виробництва товару. Якщо маркування дати виготовлення нанесена фарбою, її легко можна видалити і штемпелем нанести свіжу дату.  Такий спосіб заміни не проходить для тих продуктів, на яких дата нанесена способом тиснення (як правило, це молокопродукти), купуючи які споживач всього лише повинен уважно читати маркування і звертати увагу на дату виробництва і дату придатності товару. А ось, щоб продовжити життя фасованим м’ясо – ковбасним виробам, рибі, сирам частіше всього повністю переклеюють етикетки. Тому, якщо поверх заводського стікера наклеєний ще і стікер супермаркету, то від покупки краще відмовитися.       

Завдання на 2016 рік вже визначені. Головна увага надаватиметься недопущенню на споживацький ринок фальсифікованої продукції низької якості, вдосконаленню процедури і підвищенню ефективності розгляду звернень споживачів, підвищенню рівня правової упередженості і інформованості споживачів щодо їх законних прав.

Сьогодні і завжди бажаємо Вам високого рівня обслуговування, сподіваємося, що Вам  приємно відвідуватиме заклади, де  Вас  чекають і готові надати якісну консультацію, підтримку у виборі необхідної Вам речі або послуги. Хай завжди Вас радують цікавими пропозиціями,  акціями, знижками і подарунками!                                                                                               

 

         А. М. Прокопенко, начальник інспекції у справах захисту прав споживачів