22 березня – Всесвітній день води

Всесвітній день води, дата якого припадає на 22 березня, святкує вся планета. Головне завдання цього дня – нагадати кожному жителю планети про величезну важливість водних ресурсів для підтримання життя на Землі. Як ми знаємо, людина і всі тварини істоти не можуть існувати без води. Без наявності водних ресурсів, на нашій планеті не зародилося життя.

Ідея про проведення такого свята вперше прозвучала на конференції ООН, яка була присвячена розвитку та охороні навколишнього середовища. Ця подія відбулася в Ріо-де-Жанейро у 1992 році.

Вже в 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН прийнято офіційне рішення про проведення 22 березня Всесвітнього дня водних ресурсів, який почне нагадувати всім людям на планеті про значення води для продовження життя на Землі.

Так, з 1993 року офіційно відзначається Міжнародний день води. До цієї події Організація по захисту навколишнього середовища звертається до всіх країн з проханням приділяти більше уваги захисту водних ресурсів і проводити конкретні роботи на національному рівні.

Також у своїй резолюції Організація по захисту навколишнього середовища рекомендує всім країнам 22 березня проводити спеціальні заходи, спрямовані на освоєння та збереження водних ресурсів. Крім того, було запропоновано щороку присвячувати цей свято якійсь певній темі. Так, період з 2005 по 2015 року оголошено десятиліттям «Вода для життя».

Свято «День води» проводиться, в першу чергу, для залучення суспільної уваги до даної проблеми. Це дозволяє залучити до її вирішення велику кількість країн і прийняти відповідні заходи щодо забезпечення питною водою жителів країн, які потребують в цьому.

Водночас основні цілі проведення свята залишаються незмінними, серед яких:

  • Надати реальну допомогу країнам, що зазнають дефіцит питної води.
  • Поширити інформацію про важливість охорони водних ресурсів.
  • Залучити на офіційному рівні як можна більше країн до відзначення Всесвітнього дня води.
  • Ціль сталого розвитку (SDG) 6.3 вимагає від нас до 2030 року “поліпшити якість води за рахунок зменшення забруднення, ліквідації захоронення відходів і мінімізації викидів небезпечних хімічних речовин і матеріалів, скорочення вдвічі частини неочищених стічних вод і значного збільшення переробки та повторного використання у всьому світі.”
  • У світі понад 80% стічних вод, які продукує суспільство, скидаються у довкілля без очищення та повторного використання. У середньому високо розвинені країни очищують біля 70% стічних вод, які вони продукують, в той час як для країн з середнім рівнем економ. розвитку цей відсоток падає до 38%, а для країн з низьким рівнем економічного розвитку тільки 8% промислових та комунальних стоків проходить хоч якийсь тип очистки. (Sato et. al, 2013)
  • 1.8 млрд людей користуються джерелами питної води, які мають фекальне забруднення, тим самим наражаючи їх на ризик захворіти на холеру, дизентерію, тиф або поліомієліт. Щорічно небезпечна вода, неналежна санітарія та брак гігієни спричиняє біля 842,000 смертей.
  • 663 млн людей й досі не мають доступу до покращених джерел питної води.
  • До 2050, майже 70% населення світу буде жити у містах, нині це – 50%. При цьому більшість міст у країнах , що розвиваються, не мають належної інфраструктури і ресурсів для ефективного та сталого управління стічними водами.
  • Можливість використовувати стічні води як ресурс величезні. Безпечне управління стічними водами забезпечує доступне і надійне джерело води, енергії, поживних речовин та інших придатних до використання матеріалів.
  • Витрати на управління стічними водами значною мірою компенсуються вигодами, отриманими для здоров’я людини, економічного розвитку і стійкості навколишнього середовища, що також відкриває нові можливості для бізнесу та створення нових «зелених» робочих місць.

Через зростання населення, прискореної урбанізації та економічний розвиток об’єми стічних вод та їх забруднення збільшуються на глобальному рівні. Проте, управління стічними водами серйозно нехтується і стічні води переважно не розглядаються як потенційне доступне і надійне джерело води, енергії, поживних речовин та інших придатних до використання матеріалів. Назріла потреба розглядати стічні води як ресурс, а не тягар, який слід кудись подіти.

Особливо хотілось би звернути увагу на ситуацію зі стічними водами на території Новокаховської міськради. Нова Каховка завжди славилась якісною питною водою ,яка не потребує доочистки. Місто багате прісними водами як поверхневими так і підземними. Для збереження поверхневих вод діяли очисні споруди зливної каналізації на електромашзаводі. Технологія очистки зливних стоків була на той час найкраща  в  Україні  і ці очисні споруди неодноразово демонструвались на виставці  досягнень народного господарства. Очисні споруди міськводоканалу також не поступалися в якості очистки зливним стокам. На даний час очисні споруди зливної каналізації на ЕМЗ фактично не працюють.  Так, наявна потужність очисних споруд КП «Міський водоканал» становить 25000 м куб. на добу, фактичне навантаження на очисні споруди на даний час становить  від 6000 до 7000 м куб. на добу. При чому  є немало підприємств, які не мають центральної каналізації. Значний тягар кладеться на плечі населення.

Ще одна проблема, на яку хочу звернути увагу – струмок в парковій зоні в районі літнього кінотеатру. Оголовок труби, звідки бере воду населення для питних цілей, не захищений від поверхневої води, що може  призвести до інфекційного захворювання.  Вода- джерело життя!  Це наше багатство. Тож  усі разом повинні берегти її. Навчальні  заклади Нової Каховки, Бериславського району, Каховського району, Херсона проведуть  різні заходи, присвячені  Всесвітньому дню води. Думаю що і наша влада  не залишить всі зауваження без реагування. Місто повинно бути  привабливим, а довкілля чистим і безпечним!

Таїса Козак, голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка»