28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом

28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом. Метою заходів, присвячених цій події,  є привернення уваги людства на проблематику розповсюдження цієї небезпечної хвороб, як серед людей, так і тварин.

Пов’язане зображенняСказ став відомий людині ще задовго до нашої ери, його симптоми описані в найдавніших книгах. Єгипетські папіруси, індійські священні книги Веди, грецькі та римські письмові джерела, а потім і Біблія розповідали про хворобу, яка передається людям від оскаженілих тварин. Про небезпечне захворювання писали лікарі Середньовіччя і Відродження, а географія його розповсюдження відома від Австралії до Арктики.

Симптоми хвороби стали визначенням буйної поведінки людини, нерідко ми вживаємо фразу: «Ти що, сказився?». Тварин, запідозрених у сказі, негайно знищували, а покусана ними людина, як правило, була приречена на смерть. І навіть сьогодні, якщо своєчасно не прийняти необхідних заходів, покусана хворою твариною людина, швидше за все, помре.

Сказ — гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним результатом.

Якщо Вас укусила тварина або її слина потрапила на Вашу шкіру чи слизові оболонки, головне – швидко промити рану (подряпину) водою з милом, обробити краї рани спиртовим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутися до травмпункту. Єдиним захистом від хвороби є щеплення. Необхідною умовою є з’ясування ім’я та адреси господаря тварини. Це необхідно для того, щоб лікар ветеринарної медицини міг спостерігати за станом тварини протягом 10 діб від моменту укусу.

Профілактика цього смертельно небезпечного захворювання та заходи боротьби з ним полягають у щорічній вакцинації домашніх тварин проти сказу.

Якщо раніше сказ переважно реєструвався у сільській місцевості, то в сучасних умовах зростає кількість випадків в міських населених пунктах. Причинами цього збільшення кількості безпритульних собак і котів у населених пунктах, особливо у приміських зонах.

У 2016 році в с. Корсунка був випадок сказу на приватному подвір’ї. Власний собака покусав господиню та її сестру, тварина загинула. За результатами лабораторних досліджень було встановлено що тварина була хворою на сказ. Потерпілі звернулися до медичного закладу за отриманням лікувальної допомоги. Такої участі можна було уникнути, вчасно провівши просте щеплення сприйнятливої тварини проти сказу.

З метою запобігання захворюванню на сказ серед населення необхідно дотримуватися головних правил:

  1. Уникати контактів з безпритульними і дикими тваринами. Звертати особливу увагу дітей на небезпеку таких контактів.
  2. Своєчасно здійснювати щеплення домашнім тваринам.
  3. За найменшої підозри на захворювання серед тварин – повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини.
  4. Негайно звернутися до лікаря після контакту (укусу або ослинення) з підозрілою твариною, оскільки при проявах клінічних ознак врятувати хворого, як правило, не вдається.
  5. Тільки вчасно і кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу можуть вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків.

Зробити щеплення власній тварині Ви можете у Новокаховській міській державній лікарні ветеринарної медицини за адресою м. Нова Каховка, вул. Південна, 8.