30 жовтня 57 мотопіхотна бригада відмічає четверту річницю з дня утворення

30 жовтня особовий склад 57 окремої мотопіхотної бригади, що дислокується на території Херсоснкьої області, штаб та частини якої розміщені у Новій Каховці,  святкує четверту річницю з дня  свого створення.

 З метою більш докладного знайомства з історією цього бойового з’єднання Збройних Сил України пропонуємо вашій увазі, шановні читачі, історичну довідку частини, надану нам штабом бригади.

 57 окрему мотопіхотну бригаду утворено на базі 1 спеціальної бригади територіальної оборони згідно наказу командира військової частини В-4533 №1 від 30 жовтня 2014 року на підставі спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 8 жовтня 2014 року №322/1/35-дск

24 серпня 2015 року бригаді вручено Бойовий прапор.

Основою для формування бригади стали окремі мотопіхотні батальйони (раніше до переформування батальйони територіальної оборони). Батальйони територіальної оборони, були сформовані у першій половині 2014 року, відповідно до плану територіальної оборони та мобілізаційного плану за територіальним принципом. 23 квітня 2014 року з мешканців Кіровоградської області більшість з яких, раніше вже проходили службу в десантних військах, підрозділах спеціального призначення та інших бойових частинах, було створено 17-й батальйон територіальної оборони «Кіровоград». Після проведення навчань і бойового злагодження був направлений на підсилення Приазовського рубежу оборони з дислокуванням у Мелітополі Запорізької області. З добровольців була сформована окрема рота, яка виїхала на схід України в зону проведення антитерористичної операції на посилення загрозливих напрямків кордону.

У травні 2014 року, на базі Кіровоградського обласного військового комісаріату, із добровольців Кіровоградської області та східних областей України, Криму, Одеської та Львівської областей було сформовано 34-й батальйон територіальної оборони. Бойове залагодження батальйон проходив під Кіровоградом на аеродромі «Канатово».

17 червня 2014 року з добровольців Кіровоградської області, більшість яких були професійними військовими різного віку та мали досвід бойових дій в миротворчих місіях у різних країнах світу, було створено 42-й батальйон територіальної оборони «Рух Опору», який проходив бойове злагодження у м. Кіровоград.

16 липня 2014 року 34 батальйон, який отримав назву «Батьківщина», був направлений в зону проведення антитерористичної операції у сектор «С», с. Степанівка Костянтинівського району. Вже через декілька днів бійці прийняли бойове хрещення визволяючи місто Дзержинськ. Там батальйон поніс перші бойові втрати. Після визволення Дзержинська батальйон зайняв оборону на опорних пунктах в районі селищ Майорськ, Шуми, Озеряновка, де втримував позиції та відбивав атаки незаконних збройних формувань.

08 серпня 2014 року 42-й батальйон територіальної оборони був залучений до сил та засобів забезпечення проведення антитерористичної операції у м. Краматорськ де охороняв аеродром, а вже 27 серпня 2014 року зведений підрозділ батальйону на чотирьох вертольотах був перекинутий для посилення Іловайського угруповання та виконував бойові завдання поблизу н.п. Савур-Могила. А з початку вересня до середини жовтня 2014 року батальйон здійснював бойові завдання супроводження та охорони колон бойових машин та машин з боєприпасами в зоні проведення антитерористичної операції у секторі «С» на лінії Краматорськ – Авдіївка – Дебальцево, а також виконував бойові завдання з постачання боєприпасів до Донецького аеропорту.

Восени, Генеральним штабом ЗС України, було змінено концепцію територіальної оборони та прийнято рішення, щодо переформування батальйонів територіальної оборони протягом жовтня-листопада, у окремі мотопіхотні батальйони з передачею їх до існуючих бригад, або для формування нових мотопіхотних частин. Так 17-й, 34-й та 42-й бтро, після переформування у мотопіхотні батальйони, стали основою новоствореної 57 окремої мотопіхотної бригади.

5 листопада 2014 року управління 57 окремої мотопіхотної бригади також виступило з м. Кіровоград в Донецьку область для виконання завдань у секторі «С» на Дебальцевському напрямку, де приєдналось до батальйонів, які вже на той час вели бойові дії.

28 грудня 2014 року пройшла ротація 34 окремого мотопіхотного батальйону 57 окремої мотопіхотної бригади, який був виведений із зони проведення антитерористичної операції в м. Кіровоград для відновлення боєздатності і відпочинку. На зміну йому встав 17 окремий мотопіхотний батальйон 57 окремої мотопіхотної бригади, який в подальшому обороняв м.  Дзержинськ, Майорськ та с. Зайцеве поблизу Горлівки.

В січні та лютому 2015 року особовому складу управління 57 окремої мотопіхотної бригади також довелось приймати участь в боях. Особовий склад допомагав евакуйовувати поранених десантників з Донецького аеропорту, обороняти Вуглегірськ та Дебальцеве.

25-26 січня 2015 року зведені підрозділи 42 окремого мотопіхотного батальйону 57 окремої мотопіхотної бригади вели важкі бої, захищаючи висоту 307,5 забезпечуючи вогневу підтримку та відбиваючи спроби ворожого наступу поблизу населеного пункту Санжарівка в районі Дебальцеве.

У кінці лютого 2015 року після поповнення та ремонту техніки 34 окремий мотопіхотний батальйон 57 окремої мотопіхотної бригади був направлений на захист південних рубежів України та ніс службу на КПП «Чонгар», на мисі Кутара та охороняв залізничний міст через Сиваш. А з 28 травня 2015 року батальйон знову у зоні бойових дій в складі сил та засобів сектору “С” міцно тримає оборону на опорних пунктах у селища Зайцево біля Артемівська.

Протягом 2015 року штат 57 окремої мотопіхотної бригади було доповнено танковою ротою, артилерійським, протитанковим та зенітним ракетно-артилерійським дивізіонами.

15 грудня 2015 року 57 окрема мотопіхотна бригада та підпорядковані 17, 34 та 42 окремі мотопіхотні батальйони вибули зі складу сил та засобів сектору “С”, та були залучені до складу сил та засобів сектору “Б” де продовжили виконання бойових завдань в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей у складі ОТУ «Донецьк».

З січня 2016 року 57 окрема мотопіхотна бригада та підпорядковані 17, 34 та 42 окремі мотопіхотні батальйони в складі сил та засобів ОТУ «Донецьк» сектору “Б” продовжили виконання бойових завдань в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей у складі ОТУ «Донецьк», з метою стійкого утримання району: АРТЕМОВЕ, ЗАЙЦЕВО, ПЕРШЕ ТРАВНЯ і населених пунктів: АРТЕМОВЕ, КІРОВЕ, ДЗЕРЖИНСЬК щоб не допустити прориву противника в напрямках: ГОРЛІВКА – ДЗЕРЖИНСЬК; ГОРЛІВКА – АРТЕМІВСЬК.

4 квітня 2016 року було проведено заміну підрозділів 57 окремої мотопіхотної бригади та підпорядкованих 17, 34 та 42 окремих мотопіхотних батальйонів та передано смугу відповідальності 53 окремій механізованій бригаді, після чого вибули зі складу сил та засобів ОТУ «Донецьк» сектору «Б», які залучались до виконання бойових завдань в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, в район відновлення боєздатності полігон «Олешківські піски» смт. Раденськ Херсонської області.

6 липня 2016 року 57 окрема мотопіхотна бригада та підпорядковані 17, 34 та 42 окремі мотопіхотні батальйони вибули до 235 мцпп військового полігону «Широкий лан» с. Ульянівка Миколаївської області де пройшли батальйонні та бригадні навчання.

21 серпня 2016 року 57 окрема мотопіхотна бригада та підпорядковані 17, 34 та 42 окремі мотопіхотні батальйони вибули з району 235 мцпп військового полігону «Широкий лан» с. Ульянівка Миколаївської області в район виконання бойових завдань, в оперативне підпорядкування командиру ОТУ “Південь” та з метою зайняття визначеної смуги оборони в Херсонській області.

4 листопада 2016 року 42 окремий мотопіхотний батальйон 57 окремої мотопіхотної бригади (з засобами підсилення) ОТУ “Південь” було передано в оперативне підпорядкування ОТУ “Маріуполь”, для залучення до складу сил та засобів сектору “М” в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей у відповідності до розпорядження Начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України, бойових розпоряджень керівника АТО та командувача військ ОТУ “Південь”.

З 21 серпня 2016 року 57 окрема мотопіхотна бригада увійшла до складу ОТУ “Південь” та виконувала бойові завдання в районі відповідальності: ЗАЛІЗНИЙ ПОРТ, БЕРДЯНСЬК, ВАСИЛІВКА, НОВА КАХОВКА.

Станом на грудень 2016 року 57 омпбр (без 42 омпб з засобами підсилення) виконує  завдання в першому ешелоні ОТУ “Південь“ у складі 17 омпб та 34 омпб.

23 квітня 2017 року 57 окрема мотопіхотна бригада та підпорядковані 17, 34 та повернувшийся з зони проведення АТО 42 окремі мотопіхотні батальйони вибули до 235 мцпп військового полігону «Широкий лан» с. Михайлівка Миколаївської області де пройшли батальйонні та бригадні навчання, а також провели збори оперативного резерву першої черги з 1 травня 2017 по 9 червня 2017 року.

13 червня 2017 року – 28 травня 2018 року відповідно до розпорядження Начальника Генерального Штабу Збройних Сил України від 06 червня 2017 року 57 окрема мотопіхотна бригада та підпорядковані 17, 34, 42 окремі мотопіхотні батальйони знову залучаються до виконання завдань в зоні проведення АТО, та займали смугу оборони з метою недопущення проникнення ДРГ та НЗФ противника на територію, підконтрольну підрозділам ЗС України на напрямках ДОНЕЦЬК – ЖЕЛАННЕ, ДОНЕЦЬК – ГІРНИК та стійко утримує райони ПІСКИ, ОПИТНЕ, ВОДЯНЕ, ОРЛІВКА, КРАСНОГОРІВКА, ПЕРВОМАЙСЬКЕ, ГАЛИЦИНІВКА в складі ОТУ «Донецьк», а з 30 квітня 2018 року – ОТУ «Схід» Операції об’єднаних сил.

На сьогодні особовий склад бригади відточує бойову майстерність на полігонах в Миколаївській та Херсонській областях та готується до виконання  своїх завдань за призначенням.

5 червня 2018 року відбувся урочистий вхід у місто Нова Каховка підрозділів 57-ї окремої мотопіхотної бригади Південного оперативного командування Сухопутних військ ЗС України, частини якої згідно рішення Генерального штабу ЗСУ будуть дислокуватися на Херсонщині.

Штаб і деякі частини бригади будуть розташовані в Новій Каховці.