«А ваша Галя — балувана»

Tavriysk_gerb

Малокаховка несподівано призупинила процес об’єднання з Таврійськом, – пише “Новий день”.

“Що вам ще потрібно для прийняття рішення? — не витримав міський голова Таврійська Микола Різак на сході громади Малокаховки, який відбувся минулої п’ятниці у сільському будинку культури. — Збираємося вже втретє: прийнято рішення сесії сільради, створено робочу групу з об’єднання. І що тепер? Ви як та Галя: то хочу, то я тепер нехочуха!».

Весь минулий рік Малокаховка заявляла про своє категоричне небажання об’єднуватися з «рідною» Каховкою. Спочатку сільрада планувала залишити «все, як є», а потім передумала і пристала на пропозицію Тав­рійська Новокаховської міськради об’єднатися з ними. Але тепер, судячи з усього, в селі передумали знов. «Я поки не знаю, як бути, тому виношу це питання на розсуд громади», — заявив на початку сходу сільський голова Володимир Лукашенко.

— Малокаховчани не хочуть «йти» до Каховки. Проте й об’єднання з Таврій­ськом нині забуксовало, як, власне, і вся реформа місцевого самоврядування, — зазначив керуючий справами райради Володимир Любак. — Справа в тому, що досі немає законодавчої бази для подальшої децентралізації.

— Процес загальмував, зокрема, й через те, що вже створені об’єднані громади мають проблеми з фінансуванням, отриманням зарплат, бо їм треба створювати відділи культури, освіти тощо, — доповнила голова райради Тетяна Тертична.

У свою чергу з закликом приєднуватися до Каховки перед селянами виступив очільник цього міста Андрій Дяченко. «Ми фізично вже є одним цілим разом із Любимівкою і Коробками. Ми — самодо­статнє місто, тож цілком логічно, щоб ви стали членами нашої спільної громади», — підкреслив він.

Виступ Дяченка обурив Миколу Різака: «Що Каховка зробила для об’єднання? Нічого! Ми ж надали повний пакет документів для цього, провели всю необхідну роботу, прийшли з конкретними пропозиціями», — наголосив він. Приводом для його обурення став також інцидент на початку зборів, коли жителів Таврійська, які прибули до Малокаховки, сільський голова попросив залишити залу. «З гостями так не чинять. Тим більше, що ми є вашими сусідами», — нагадав Микола Різак.

З виступів же самих жителів Малокаховки склалося враження, що вони погано уявляють, до чого призведе об’єднання з Тав­рійськом. «Намалюйте нам, що нас чекає при приєднанні до кожного з міст», — просили присутні. «Нам треба поспішати. А з іншого боку, поспішати не дуже сильно», — напустив туману депутат облради Віктор Помазнюк. «А це що, нам потім доведеться їздити до лікарні не в Каховку, а в Таврійськ?» — не розуміли інші. «З Каховкою якось усе звично, — додав голова сільради Володимир Лукашенко. — А що буде в разі об’єд­нання (з Таврійськом) — ніхто не знає».

В результаті склалася доволі дивна ситуація: на сході громади вирішили не голосувати ні «за», ні «проти» об’єднання. Натомість винесли це питання на референдум, щоб опитати максимальну кількість жителів села і вже потім повторно зібратися й остаточно зупинитися на якомусь із варіантів. «Не будемо бігти попереду паровоза. А там, може, й законодавча база якась з’явиться», — погодилася з цим рішенням одна з виступаючих.

«Малокаховка — хороше село, не дарма за вас борються сусідні міста, — підсумував голова РДА Валерій Салтиков. — Тож я раджу всім вам добре подумати!». На тому й розійшлися.

Олег БАТУРІН.

ВІД РЕДАКЦІЇ. Вислухавши слова Тетяни Тертичної про причини гальмування процесу створення нових об’єднаних громад, зокрема проблеми їх фінансування, ми зателефонували до Івана Дудара — голови першої на Херсонщині об’єднаної територіальної громади: Кочубеївської Високопільського району. «Іване Івановичу, — запитали, — чи є затримки з фінансуванням громади з держбюджету?». «Ніяких, — відповів Дудар. — Навіть у тих громад, що утворилися пізніше. Кошти вчасно виділяються і на медицину, і на освіту. Невеличкі затримки можуть виникати лише тоді, коли бухгалтерія об’єднаної сільради не спрацює оперативно при оформленні тих чи інших документів. Але все згодом вирівнюється». Коментарі тут, як кажуть, зайві.

Додамо лише, що Іван Іванович висловив готовність бути повпредом реформ і приїхати на запрошення будь-яких громад області й поділитися досвідом роботи у нових умовах.