Аби батьки не забували про своїх дітей

1415350075_1366120185_photo1Діти, які стали соціальними сиротами при живих батьках, безпритульні та бездоглядні – це така категорія населення, що потребує особливої уваги. Як доповіла депутатам останньої сесії Новокаховської міської ради, які обговорили хід виконання міської програми профілактики підліткової злочинності та правопорушень, запобігання соціальному сирітству на 2011-13 роки, подовженої на 2015 рік, начальник служби у справах дітей Оксана Поповиченко, минулого року до служби – надійшли 25 клопотань та повідомлень щодо неналежного виконання батьками своїх обов’язків ( 2013 рік – 17 повідомлень). Всі вони перевірені, на облік поставили 13 дітей, що проживають у родинах, де батьки про них не турбуються.
У січні 2014 року соціальні педагоги загальноосвітніх навчальних закладів оновили соціальну паспортизацію учнів, склали соціальний паспорт сімей і дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, проводять консультації та діагностичну роботу, за результатами якої діти отримують соціально-психологічний супровід, робота ведеться за комплексним індивідуальним планом. Двічі на рік відділ освіти оновлює банк даних сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах, передають інформацію до міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Цей центр сформував та веде загальний банк сімей, яким живеться дуже скрутно. Минулого року таких виявлено 56 (97 дітей). Загалом данні були зібрані на 299 сімей (584 дитини). Спеціалісти центру надали 3068 послуг. Під соціальним супроводом центру перебувало 76 сімей, які виховують 223 дитини, загалом надано 2659 послуг, проінспектовано 1711 сімей. Надавалася гуманітарна допомога одягом, взуттям. Із соціального супроводу знято 65 сімей, з позитивним результатом – 61 сім’я (94%).
У міській лікарні створено консультативний пункт профілактики раннього соціального сирітства – працюють із вагітними жінками, які мають намір відмовитися від дитини. На щастя, минулого року таких випадків не було. При цьому у 2014 році відбулось зниження малюкової смертності до 5,6 проти 11,6 в 2013 році.
Оксана Миколаївна підкреслила, що станом на 31 грудня 2014 року на обліку служби у справах дітей перебувало 40 малюків та підлітків, які виховуються у кризових родинах і не дуже потрібні своїм батькам.
Працює комісія з питань захисту прав дитини. Протягом 2014 року вона засідала 14 разів, заслухувались питання щодо виконання батьківських обов’язків (14 разів), вирішувався спор участі батьків у вихованні дітей (24), про доцільність позбавлення батьківських прав відносно малолітніх та неповнолітніх дітей (12).
Аби захистити права дітей, до міліції було направлено 29 матеріалів про притягнення батьків до відповідальності. Підготовлені позов органу опіки та піклування до суду про позбавлення батьківських прав ( 2013 рік – 3 позови), 9 висновків по зверненням громадян про доцільність позбавлення батьківських прав. Так, відносно 7 дітей батьки були позбавлені своїх прав, двоє набули статус «дитина, позбавлена батьківського піклування».
Всю роботу органів місцевого самоврядування щодо соціального захисту неповнолітніх направляє координаційна рада у справах дітей міськвиконкому, засідання якої відбуваються щоквартально. Зокрема, заслуховуються результати моніторингу стану дитячої злочинності та злочинів, скоєних дорослими відносно дітей. Для мінімізації злочинних проявів, попередження правопорушень, жебракування та бездоглядності тощо проводяться, наприклад, цільова оперативно-профілактична операція «Як живеш, дитино?», рейди «Урок», нічні у заклади дозвілля щодо дітей віком до 16 років без супроводу дорослих (2014-го таких не виявлено), цільові в інтернет-кафе та клуби щодо захисту суспільної моралі (було виявлено 8 дітей, які прогулювали заняття – щодо п’ятьох складено адмінпротоколи на батьків, провели профілактичну роботу).
За підсумками минулого року службою у справах дітей міськвиконкому проведено 103 профілактичні рейди, за їх результатами робота проводиться із 153 родинами, складені акти обстеження житлово-побутових умов проживання, попереджено 52 батьків, ініційовано притягнення до відповідальності – 18. Правоохоронці притягнули до відповідальності 139 осіб: за невиконання батьківських обов’язків – 106, за доведення дитини до стану сп’яніння – 8, за насилля в сім’ї – одного, за реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім – 23, за незаконне зберігання наркотичних речовин – одного.