Академічний ліцей «Спектр» у Новій Каховці

Законом України «Про освіту» передбачається здобуття учнями академічної профільної середньої освіти з орієнтацією на продовження навчання на вищих рівнях освіти.

І хоча за дорожньою картою освітньої реформи повноцінне функціонування академічних профільних ліцеїв планується лише через декілька років, суттєві зміни в цьому напряму відбуваються вже сьогодні. Влада Новокаховської міської ОТГ не стоїть осторонь важливих подій, тримає руку на пульсі. Розроблена та реалізується «Програма розвитку освіти міста Нова Каховка на 2020-2023 роки». Програмою, крім іншого, передбачено створення в Новокаховській міській ОТГ єдиної профільної школи на базі Новокаховського техніко-економічного ліцею. Новокаховською міською радою 7 травня 2020 року прийнято рішення №2838 «Про реорганізацію Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Новокаховської міської ради Херсонської області шляхом приєднання до Новокаховського техніко-економічного ліцею Новокаховської міської ради Херсонської області». Новокаховський академічний ліцей буде розміщений у будівлі за адресою: вулиця Затишна, будинок 28; і здійснювати освітню діяльність на двох рівнях – базовому та профільному. В базовій середній школі (5-9 класи) буде здійснюватися допрофільна підготовка учнів – поглиблене вивчення навчальних предметів за запитом. Освітні послуги в межах державного стандарту фінансуються з державної освітньої субвенції. Ліцеїсти мають змогу отримати за потребою додаткові освітні послуги (поза межами державних освітніх стандартів) за батьківську плату. Рішення про необхідність додаткових платних послуг, як і про добровільні благодійні батьківські внески на розвиток закладу, приймають виключно батьки, про що укладаються угоди з керівництвом закладу.

Ліцей єдиний в місті заклад освіти з двадцятирічним досвідом профільного навчання, в якому поглиблено вивчаються математика, фізика, хімія, біологія, історія України, англійська мова. Ліцеїсти отримують ґрунтовні знання і показують стабільно високі результати в інтелектуальних конкурсах та при проходженні ЗНО.

Запорукою такої діяльності є стабільний колектив. Вчителі досвідчені, мобільні, креативні, мають ґрунтовні знання і велике бажання передати їх дітям. Підтвердженням є той факт, що дистанційне навчання для учнів ліцею почалось вже 16 березня, через два дні після початку карантину. Використання різноманітних форм дистанційної освіти та платформи «Єдина школа» дало можливість зрозуміти, що навчальний час можна використовувати більш ефективно, цікаво, з максимальним наближенням до реального життя.

Але для організації ефективного профільного навчання необхідне відповідне фінансове забезпечення.

Профільне навчання сьогодні. Якщо в закладі на паралелі один клас, то може бути тільки один профільний предмет. Частина учнів вимушені вивчати той предмет, який обрала більшість. Можуть вивчатися декілька профільних предметів із залученням коштів за рахунок надання додаткових платних послуг.

Якщо на паралелі два класи, то державою фінансово забезпечуються два – три профільні предмети. Але і цього мало для задоволення запитів здобувачів освіти.

Аналіз запитів вищих навчальних закладів показує, що найбільш затребуваними є ґрунтовні знання з математики, англійської мови, історії України, географії, біології, хімії, фізики. А таку кількість профільних предметів можна забезпечити за рахунок державної субвенції лише при наявності, як мінімум, чотирьох класів на паралелі в старшій школі. Саме тому, відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту», поступово відбувається перехід до профільної середньої школи – академічного ліцею, єдиного закладу в умовах нашого міста. Фактично заклад стає єдиною профільною школою для другого за чисельністю населення міста області.

Профільна школа завтра. Кількість класів на паралелі чотири плюс. Фінансово забезпечуються державою без залучення коштів батьків на додаткові платні послуги як мінімум чотири профілі.

Вчителі в профільній школі мають високу кваліфікацію, досвід; робота в профільних класах створює необхідність та дає можливість зростати інтелектуально, підвищувати інформаційну компетентність.

З’являється можливість більш тісного спілкування молодих людей, які мають спільну мету – здобуття вищої освіти, для яких отримання якісних фундаментальних знань є пріоритетним.

Зосередження старшокласників в одному закладі зменшує фінансові витрати на створення сучасного освітнього простору: нові сучасні аудиторії, предметні кабінети, комп’ютерна техніка, обладнання, коворкінгові зони.

Профільна школа, як заклад який розвивається, є привабливою для «грантодавців», тому з’являється можливість успішної участі в грантових проектах. НКТЕЛ протягом двох років виграє гранти на створення безпечного, енергоефективного та сучасного освітнього простору.

Необхідність створення освітнього середовища профільної школи – академічного ліцею – зумовлена часом. Потреба учнів, громади, держави, суспільства в якісній профільній освіті була і буде завжди. Прийшов час активних дій!