Анатолій Гуртовий про дороги, борги і збільшення повноважень місцевих органів влади

Десять років працюю в комунальному підприємстві «Новокаховське шляхово-експлуатаційне управління» та не перестаю дивуватися, як вища влада держави всі 22 роки незалежності України знищує повноваження місцевих органів, перебираючи на себе всі функції — від встановлення тарифів до використання власних коштів місцевих рад!
Впродовж 2012 року наше підприємство виконало усі завдання як виконкому (ремонт внутрішньоквартальних доріг), так і держави (ремонт вуличних доріг). В кінці року ми недоотримали 600 тис. грн.
У 2013 році вища влада держави обіцяла зробити крутий оберт у бік місцевих доріг та закидати шляховиків величезними грішми. Наше підприємство, завдяки мобільному, дружньому колективу та вливанню коштів з місцевого бюджету, виконало майже всі поставлені завдання, окрім капітального ремонту відрізку дороги на пр.Дніпровському довжиною 405 м, який було заплановано за рахунок субвенції з Державного бюджету (кошти не надійшли).
Незважаючи на мої звернення до прокуратури, губернатора Херсонщини, колишнього прем’єр-міністра Азарова та колишнього президента Януковича, зароблені підприємством кошти (а це близько 1 млн. грн.) нам не повернули. Що таке мільйон гривень для КП «Новокаховське ШЕУ»? На них, якщо не працювати, можна жити шість місяців, а якщо ремонтувати дороги, утримувати в належному стані впродовж року усю дорожню мережу, то вистачить на два місяці.
Незважаючи на фінансові труднощі, наш колектив пережив зиму, відремонтував усю дорожню техніку, асфальтний завод, придбав у борг необхідні матеріали і сировину та у березні почав ремонтні роботи на власний страх і ризик. Бо створена в державі бюрократична машина не дозволяє органу місцевої влади і міському голові самостійно визначатися, що і як ремонтувати у власному місті. Перелік доріг у місті, селищі чи селі розглядають чиновники обласної державної адміністрації, переносячи з кабінету в кабінет впродовж 2-3 місяців. Потім їх затверджує голова обласної адміністрації, згодом вони потрапляють на місця. Договори на ремонт доріг реєструються у відділенні державного казначейства, і лише потім підприємство має право розпочати ремонт! Але, пардон. За які кошти? За власні! Борг, майже мільйон, не віддали. Кошти, які з місцевого бюджету сесія міської ради направляє підприємству на поповнення обігових коштів (тобто на придбання матеріалів під ремонт) застрягають на єдиному державному казначейському рахунку. І, як то кажуть, — все! Припливли…
Станом на 10.06.14р. через цю схему підприємство не отримало 1 млн. 16 тис. грн., які застрягли на казначейському рахунку! Це і борги минулого року за виконані роботи з ремонту доріг, і борги КП «ЖЕУ» за ремонт внутрішньоквартальних проїздів, і поповнення статутного фонду (кошти виконкому від продажу землі та комунальної власності), і кошти Дніпрянської селищної і Райської сільської рад, Тобто, місцеві органи влади за виконані роботи віддали кошти нашому підприємству. Але на єдиному казначейському рахунку не вистачає грошей для бюджетників, тому держава просто їх вкрала у нас, сплативши зарплату чиновникам (держслужбовцям, міліції, прокуратурі, суддям, СБУ, медичним і педагогічним працівникам), бо за Бюджетним кодексом це — захищені статті, і сплачують їх в першочерговому порядку. А от зарплата наших працівників не захищена і значиться у казначействі як приховані платежі. І це при тому, що підприємство, яке є платником податків, сплатило всі обов’язкові платежі і податки задля того, щоб чиновники, які живуть з них, успішно захищали наші інтереси, дотримуючись законодавства України.
Виникає питання: чим гірші працівники КП «Новокаховське ШЕУ», які власною працею і взимку, і восени, і в літню спеку заробляють кошти і роблять місто прекрасним? Чи може їх діти не хочуть їсти?
У червні я звернувся з листом до губернатора Одарченка і прем’єр-міністра України Яценюка з вимогою вирішити питання виплати зароблених нами коштів. Хочу довести через газету до всіх мешканців і правоохоронних органів, що у разі невирішення цієї болючої проблеми будемо звертатись не лише до суду, але й до непопулярних кроків, таких, як перекриття доріг.
Я пам’ятаю приклад США: коли у державному бюджеті не вистачало коштів на видатки, вони розпустили всіх працівників на певний час у неоплачувані відпустки, зекономили кошти і знову почали працювати. А нашим чиновникам слабо?
P.S. Коли писалася ця стаття, надійшов лист від облдержадміністрації. Цитую абзац з нього: «Станом на 9 липня 2014 року в управлінні Державної казначейської служби України у м.Нова Каховка знаходяться на виконанні платіжні доручення на загальну суму 759,9 тис. грн., які будуть проведені найближчим часом у межах наявного фінансового ресурсу на єдиному казначейському рахунку».
Таким чином, ми отримали чергову відписку високопоставлених чиновників. Тобто, знову на єдиному казначейському рахунку не вистачає фінансового ресурсу. Мої працівники не хочуть розуміти, чому зароблені ними кошти йдуть лише на зарплати чиновникам? Тепер і читач, мабуть, зрозумів, що розширення прав органів місцевого самоврядування — блеф і передвиборчі обіцянки. Хто ж таке «бабло» (за їхнім жаргоном) віддасть для розподілу в регіони? Бо якщо місцева громада почне самостійно розпоряджатися коштами, скільки ж високопосадовців стануть просто непотрібними!

Анатолій Гуртовий,
начальник КП «Новокаховське ШЕУ», депутат міської ради