Анатолій Гуртовий про ремонт доріг і не тільки

Традиційно, з настанням зими, КП «НК ШЕУ» підводить підсумки роботи за рік. З проханням розповісти, як змінилися на краще дороги міськради, чим і як живе шляхово-експлуатаційне управління, які плани має на майбутнє, чи готове працювати в екстремальному зимовому режимі, ми звернулися до керівника КП Анатолія Гуртового.

– Розповідь розпочну здалеку. Лютий 2004 року. Холод і в душах працівників, і в приміщенні підприємства. Де-не-де – залишки розібраної техніки, порожній двір. В бухгалтерській звітності – значна кредиторка, «наїзди» грізних кредиторів, які вимагають повернення боргів за будь-яких обставин, – зазначив Анатолій Павлович. – Але, як сказав герой фільму «Операция «Ы», все вже вкрали… Не менша і дебіторка, але фірми, які заборгували підприємству, – надумані, мильні кульки. Шукати їх вже відмовилися і прокуратура, і міліція. Заборгованість по заробітній платі – 3,5 місяці. Майно – в заставі у податкової. Договір розстрочки боргів державі розірвано в односторонньому порядку. За несплату коштів за використану електроенергію обленерго виставило колосальний штраф і попередило про відключення.

Дохід підприємства за 1 робочий день складав 200-300 грн.! Доводилося ділити ці крихти на каністру солярки, бензину тощо… Асфальтовий завод стояв мертвий, правда, вирізати на металобрухт його не дали, тож вузли і запчастини шукали в районах, де подібні заводи вже знищили.

На 1 травня було необхідно провести ямковий ремонт доріг. Асфальт взяли в борг в Олешках. Ледве довезли. Дві машини їхали майже три години із зупинками, бо перегрівалися. Так розпочиналося відтворення комунального підприємства.

Маючи великий досвід роботи на електромаші, де, в першу чергу, створювалися соціально-побутові умови для працівників, ми щонайпершу увагу приділяли людям: соціальні проблеми, виплата боргу по зарплаті, створення морально-психологічного клімату в колективі.

2004-го року обсяг робіт складав лише 780 тис. грн. Спільними зусиллями колективу і міської влади обладнали асфальтний завод, провели його модернізацію – з мазуту перевели на газ (до двору підприємства був підведений газопровід середнього тиску), заодно зробили газову котельну для опалення будівлі і побутових приміщень, відновили зламану техніку та механізми. Поступово погасили кредити і податковий борг. За 2 роки відсудили усе, що належить нам по праву. І почали працювати на користь громади.

Сьогодні КП «Новокаховське ШЕУ» – невеликий і згуртований колектив (31 особа). Маємо охорону та допоміжний персонал, середню зарплатню 4700 грн., гарні умови праці і привабливу територію.

За 11 місяців поточного року підприємство виконало обсяг робіт та різного роду послуг на 11 мільйонів 92 тис. грн. Такого результату КП «НК ШЕУ» досягло вперше, виконавши фінансовий план 2016 року. Найбільша частка – саме у нашому місті на суму 4 млн. 53 тис. грн. Це капітальний ремонт частини дороги на Дніпровському проспекті – 5 тис. 561 кв. м на суму 1 млн. 197 тис. грн.; поточний ремонт доріг – 5 тис. 673 кв. м; тротуарів – 6 тис. 321 кв. м та інші.

Для Райської сільської ради проведені роботи на суму 214,2 тис. грн., відремонтовано 581,5 кв. м дорожнього полотна, встановлено 75 дорожніх знаків. На замовлення Дніпрянської селищної ради виконання робіт складає 571,8 тис. грн. Проведений ямковий ремонт доріг у розмірі 575,3 кв. м, заасфальтовано дорогу площею 2 тис. 29,2 кв. м.

Завдяки господарській діяльності підприємства, а це роботи за межами Нової Каховки, у селах та районах Херсонщини зароблено понад 3,5 млн. гривень. За рахунок виробництва і реалізації асфальтобетону підприємство отримало дохід в сумі 2,6 млн. грн.

Проте ми не задоволені темпами капітального ремонту доріг. Для того, аби кардинально змінити картину, необхідно щорічно виділяти з місцевого бюджету близько 10 млн. грн. Але так зване державне «реформування» за допомогою іноземців веде країну до занедбання то в одній, то в іншій сферах діяльності, а весь тягар фінансування перекладається на місцеві громади. Державні мужі під яскравим гаслом розширення прав місцевих громад скидають з себе відповідальність за безлад, який відбувається у провладних кабінетах.

Як депутат міської ради, член комісії з планування фінансів і бюджету я особисто спостерігаю ці процеси, але впливу на центральну владу у нас, як у звичайних людей, немає ніякого. Тому на місця, на територіальні громади перекладаються всі проблемні питання, у тому числі і дороги, якщо це слово коректно вживати по відношенню до того, що ми маємо в Україні.

Якщо у США з федерального бюджету на ремонт і будівництво доріг надається до 70% фінансування, а решта – з бюджету штату, то у нас вже більше 5 років – ні копійки. Облавтодори руйнуються, держава з ними не розраховується, заборгованість по зарплаті – 3-4 місяці. Тепер можновладці замислились, як би взагалі передати прилеглі дороги до міст обласного значення, аби утримувати їх за кошти місцевих бюджетів. І нам нікуди відступати. Тож необхідно розвивати саме комунальні структури, на які безпосередньо покладаються функції, передбачені Законом про місцеве самоврядування в Україні. І саме вкладання грошей громади у комуналку дозволило нашому підприємству дещо заробити за цей період. Обсяги зросли більше, ніж у 10 разів, вироблення на 1 працюючого – найбільше в Україні і досягло 220 тис. грн. Хоча ми працюємо з технікою, якій 25-26 років. Тож автомобілі переобладнуємо, бо такі, як у нас, морально застарілі, подібних вже не випускають; частково модернізуємо асфальтовий завод. Нова ж техніка коштує від декількох мільйонів і більше, тож нам, на жаль, це не по кишені. Купуємо таку, що вже була в ужитку, та й та – недешева: від 1,2 до 3 млн. грн.

Плануємо збільшувати обсяги, аби підвищити ефективність виробництва, покращити якість роботи і отримати госпрозрахунковий дохід.

– Зима лише почалася, попереду – снігопади, ожеледиця. Чи врятуєте містян від стихії?

– На балансі КП майже 100 км доріг, за станом яких ми слідкуємо не лише взимку, а весь рік. Звісно, нас турбує недостатня кількість снігоприбиральної техніки: 1 грейдер і 1 трактор МТЗ з відвалом – на все місто. А найболючіше питання – єдиний автомобіль для посипання доріг при ожеледиці. Я неодноразово піднімав питання придбання нового авто для цих робіт, але міська рада ще не знайшла коштів, адже це не мало не багато – 1,5-1,8 млн. грн. Наша старенька машина за добу може розсипати на шляхах міста 50-60 т піску, обробивши при цьому всього 5-6 км доріг. Тому посипаємо лише перехрестя, зупинки, пішохідні переходи. Та коли чую від людей, мовляв, дороги піском погано посипані, ніби його бракує, – обурююся. Наші працівники, завантажуючи промерзлий пісок у машину, годинами розбивають його ломами, і лише потім може працювати механізм розсипання, який часто виходить з ладу й ми змушені розкидати пісок лопатами. Інші «інгредієнти», які можуть завдати шкоди як природі, так і власникам авто, пішоходам, ми не використовуємо.

Але запевняю: попри всі труднощі підприємство готове до інтенсивної роботи взимку, вже почало навіть готуватися до весняних робіт, які стартують у березні. Користуючись нагодою, запрошую навесні спеціалістів нашої галузі на роботу, аби працювати разом з нами на благо громади і міста.

В тему. До редакції звернулися члени правління ОСББ – будинку №23 на проспекті Перемоги з проханням висловити вдячність начальнику КП «НК ШЕУ» Анатолію Гуртовому за ремонт внутрішньодворового проїзду. «Ми попросили заасфальтувати велику вибоїну і тротуар біля будинку і одразу без зволікань отримали допомогу», – підкреслила у своєму листі голова ОСББ М.Дуденко.

Олеся Крамар