Анатолій Задунаєнко: підсумки виборів

Отже, вибори закінчились, окружна виборча комісія збирає речі, пакує документи, готуючись до «евакуації» з приміщень бібліотеки міськвиконкому, в яких працювала. Під фінал її роботи «НК» поспілкувалась з головою комісії Анатолієм Задунаєнком. Він підсумував, якими ж виявилися у нашому регіоні бліц-вибори Президента України.
До речі, бериславець Анатолій Анатолійович, який представляв в окружкомі Радикальну партію (лідер О.Ляшко), ОВК очолював вперше (він — колишній працівник потребкооперації).

Задунаєнко
— Хотілося б висловити велику вдячність справжнім трударям — членам ДВК, головам, заступникам, секретарям, усім працівникам комісій за їх титанічну працю, їх справжню громадянську позицію, — зазначив він. — Особлива подяка — наймолодшим керівникам дільничних виборчих комісій, які не побоялися взяти на себе таку брилу, як керівництво ДВК, і з честю впоралися з нелегкими завданнями.
Дуже добре ми співпрацювали з керівництвом міськради, за це їм — окреме слово подяки.
Окружна комісія здійснила свою місію чесно і сумлінно. Так, не спрацював сервер ЦВК — приймали документи і без нього. Жертовно героїчними зусиллями не тільки я, а й мій заступник Алла Петрієнко, члени комісії Сергій Давидюк та Анатолій Шевченко заспокоювали і стримували відчайдухів, які бажали без черги якнайшвидше здати документи. Високофахово, майстерно та з почуттям відповідальності приймали документи секретар Ольга Лазаренко, члени комісії Олександра Звєрєва, Олександр Вергулес, Олексій Анюгін, Віктор Борідко та інші. Усім їм велике спасибі, адже вони мають незаперечний авторитет та неабиякий досвід в цій царині. До речі, серед нас була людина, яка бере активну участь у діяльності виборчих комісій різного рівня ще з далекого 1982 року.
— Ви так гарно розповідаєте, але є і інша думка щодо організації роботи ОВК…
— Це ви про надруковану «НК» розповідь голови ДВК №650611 про нібито неабиякий безлад біля міської ради, в будинку якої працював окружком, про відсутність питної води та їжі, скупченість злих, стомлених та голодних людей та про її сумніви щодо компетентності членів ОВК (опубліковано в №22 (1175) 28 травня 2014 року – ред.сайту)?
Не хочеться вступати в розлогу дискусію з головою цієї дільниці, яка завдала чимало клопоту під час підготовки виборчих перегонів ще задовго до дня голосування. Скажу лише, що це її особиста думка, на яку вона має право. Але і я, і, насамперед, керуючий справами виконкому Василь Акуленко численну кількість разів побували на тій дільниці, аби вирішити всі проблеми. Скажу відверто: я нікому стільки не допомагав, як голові цієї комісії.
Щодо організації процесу передачі виборчої документації від представників ДВК окружкому, скажу так: все відбувалося у відповідності з чинним законодавством. Тобто всі сто п’ятдесят три дільничні комісії з Нової Каховки, Таврійська, навколишніх сіл, а також Бериславського, Великоолександрівського, Нововоронцовського та Високопільського районів своєчасно о восьмій вечора 25 травня розпочали безперервне засідання, перераховуючи голоси 76837 громадян, які взяли участь у виборах.
Так само о тій же годині розпочалося і безперервне засідання ОВК №186 в приміщенні Новокаховської міської ради. Закінчилося воно о 17 годині 27 травня. Тобто окружна комісія підбила підсумки голосування в межах територіального виборчого округу через 45 годин свого, повторюю, безперервного засідання. До речі, протокол окружкому у Києві був прийнятий без зауважень, переробок чи уточнень.
— Чи існував графік прибуття до ОВК представників дільничних комісій?
— В тому і річ, що ні, бо в законі щодо виборів є одне недоопрацювання: підрахували голоси — повинні негайно звозити протоколи. Тобто навіть неофіційно та конфіденційно не міг запропонувати: приїздіть о конкретній годині — приймемо тієї ж хвилини. До того ж, як  вже казав, сервер не спрацював, отак натовпом і відбулось.
Але нічого страшного в цьому не бачу. У 2012 році я був довіреною особою одного з кандидатів у депутати до ВР, так тоді ми юрбою стояли сходами до третього поверху «білого дому» Нової Каховки, де була розташована ОВК, і нічого. Ну, трохи народ натоптав, то й що? А зараз — тепленько, то і стояли на вулиці. Двері біля приміщення Держреєстру виборців були відчинені: тут тобі і водичка, і туалет, і стільці посидіти. А взагалі організацією проведення виборів займається не тільки голова окружкому, а й місцева влада.
— Від офіційних спостерігачів були якісь скарги або претензії?
— На наших дільницях найбільше працювало спостерігачів від кандидатів Порошенка, Тимошенко, Тягнибока, приїздили співробітники ОБСЄ. Жодного звернення щодо якогось порушення від них не надійшло.
— Якою була якість списків виборців?
— Можна було б зробити їх кращими. Проблема в тому, що громадяни несвоєчасно звертались до реєстру виборців. Як наслідок, у самий день голосування усно жалілись: не знаходимо себе в списках… Подань до суду з цього приводу не було.
— А гроші на організацію роботи комісії та зарплатню отримали?
— В останній день, час, секунду. Дзвонили на «гарчу лінію» ВР, до ЦВК: вибори — зриваються, нема грошей навіть на бензин! Зазначу, це не тільки у нас, це на всіх округах було, коли люди заявляли, мовляв, а ми не поїдемо, не повеземо… А хто нам поверне, якщо заплатимо свої гроші…
— Чи була якась затримка з відкриттям дільниць у день голосування?
— Усі відкрились своєчасно. Я сам дома в Бериславі перший проголосував, адже дільниця почала працювати хвилина в хвилину. Жодного дзвінка зі скаргою не було. Старались всі на совість, хоча замість 21 члена комісії (від кожного з 21 кандидата у Президенти) були дільниці, де працювало усього дев’ять осіб. Та нічого, впорались, хоча в останню мить, замість 24 днів, як за законом, кандидатуру зняв Симоненко, і комуністи вийшли зі складу комісій.
— Чи були зіпсовані бюлетені, як, наприклад, на останніх парламентських виборах, коли люди писали казна що?
— Нічого такого не писали, а недійсні бюлетені були. То декілька галочок понаставляли, то повичеркували Симоненка (мовляв, щоб, не дай Бог, йому не зарахували…).
— І що тепер, Анатолію Анатолійовичу, роботі — кінець?
— 14 червня закриваємо дільницю як юридичну особу. Але ще 16-го треба везти до Києва баланс, хоча на цей день я вже буду не при справах. А взагалі комісія повинна працювати ще 30 днів після дня голосування: можуть звертатись з претензіями державні установи (ПФ, податкова тощо).
Але суттєво не це. Найголовніше, що вибори відбулися. Вірю, що в оновленій країні з новим Президентом ми будемо жити по-новому.

Спілкувалась Аліна Чередниченко