Андрій Рева: Сьогодні кожна п’ята дитина народжується поза шлюбом – батьки просто його не реєструють

фото РеваДопомога, що надається при народженні дитини, складає приблизно  40 тисяч гривень. Це – на три роки. Можна дискутувати, чи це достатньо, чи ні, але такі можливості бюджету. Раніше, коли за першу дитину платили 25 тисяч гривень, за другу – 50, за третю – 75, був перекіс у соціальному плані.

„Давайте дещо порівняємо. Наприклад, у Російській Федерації щомісячна допомога на дитину складає 240 рублів, – коментує інтернет-ресурсу „Главком” Міністр соціальної політики Андрій Рева. – В Україні – 800 гривень. Це близько 2400 рублів. Тобто у РФ при народження дитини платять у 10 разів менше!”.

Але в нас є інша проблема – за 10 років кількість матерів-одиначок зросла у 22 рази.

„Це тому, що ми їм платимо „премію” за неоформлений шлюб, – пояснює Андрій Рева. – От якщо ти оформлюєш шлюб, ти отримуєш допомогу при народженні – і все. А якщо не оформила, тобі ще й гроші дають як матері-одиначці. На 1 січня цього року нараховувалось 600 тисяч матерів-одиначок. Це насправді занадто велика кількість. І не війна ж тому причина. Бо тенденції зростання цього показника аж 10 років. Кожна п’ята дитина сьогодні в Україні народжується поза шлюбом. Батьки просто не реєструють шлюб. Не від хорошого життя ми ж сьогодні спростили реєстрацію. Місяць їм ходити й чекати – довго, вони передумати встигнуть. А так пішов, зареєстрував – уже легше. Так от цього року зробили одну важливу річ: прив’язали розмір допомоги до доходу. Якщо жінка-одиначка працює – вона не отримує допомогу. Якщо вона нічого не робить — отримує допомогу. Я запитую: хто таку геніальну ідею дав? Усі мовчать. У результаті в нас залишилось 200 тисяч цих матерів, які допомогу отримують, але яким, на мою думку, у принципі, допомогу давати не треба, яких треба відправити працювати, а не сидіти на дитячих грошах. 400 тисяч не отримують зараз допомогу за показником доходів. Хоча по-хорошому треба було б, навпаки, допомогу їм давати. А все дуже просто. Якщо народилась дитина поза шлюбом, жінка може встановити батьківство й подати на аліменти. Так, чоловік може їх не платити. Та коли вона ці три етапи пройшла, ми їй платимо допомогу як матері, батько дитини якої ухиляється від сплати аліментів. А в цей час, якщо ми його знайшли, ним займаються правоохоронні органи, щоб він відповідав за те, що ухиляється від батьківського обов’язку”.

Звісно, ніхто ці проблемні парадокси не має залишати у нинішньому вигляді. Наразі Міністерство соціальної політики готує пропозиції щодо розв’язання окресленої проблеми.

Джерело: сайт Мінсоцполітики