Антоніна Прокопенко: споживачам треба завзятіше відстоювати свої права

Багато хто з нас належить до пасивних споживачів: не пише негативних відгуків у книзі скарг, не вимагає зустрічі з адміністратором магазину чи ресторану і, тим паче, потрапивши у неприємні ситуації через неякісний товар чи послугу, не звертається до державних органів.

Проте, як показує життя, ті, хто прагне відстояти свої права, досягають у цьому бажаного результату, зокрема з допомогою Новокаховської інспекції у справах захисту прав споживачів (ІЗПС).

Начальник Новокаховської ІЗПС Антоніна Прокопенко (пр.Дніпровський, 23, каб.123, т.4-33-09) розповіла історію, яка трапилася нещодавно у нашому місті. Чоловік, назвемо його Олег, придбав телевізор вартістю майже 18 тис. грн. Він не став робити замовлення в інтернет-магазині, а звернувся до офіційного дистриб’ютора обраної торговельної марки. До телевізора придбав приставку для перегляду програм через Wi-Fi. Однак ані через приставку, ані через кабель телевізор так і не запрацював. Олег звернувся до магазину з вимогою повернути гроші, але отримав від адміністрації рішучу відмову. Хоча впродовж перших чотирнадцяти днів можна повернути придбаний товар до магазину без будь-яких причин!

Зважаючи на таку ситуацію, покупець не розгубився: написав скаргу до Держпродспоживслужби України. Зразок знайшов в інтернеті, проаналізував статті 4, 6, 7, 8 та 15 Закону України «Про захист прав споживачів», детально описав ситуацію та зазначив, які саме статті Закону, на його думку, були порушені. Зокрема, скаржився на те, що йому відмовили у заміні телевізору або поверненні коштів (стаття 8 Закону в частині прав споживача в разі придбання товару з істотним недоліком), а також на те, що його фактично ввели в оману щодо можливостей роботи пристрою через приставку (стаття 15 Закону в частині надання інформації про умови та правила ефективного і безпечного використання продукції). Додав до скарги копію звернення в магазин та їх відписку. Більше того, обладнання не супроводжувалось інструкцією з використання чи іншою корисною інформацією державною мовою, що передбачено статтею 15 того ж Закону. Громадянин просив обміняти телевізор або повернути гроші, а в разі доречності позапланово перевірити магазин на дотримання вимог законодавства, інформувати про результати розгляду скарги. Впродовж місяця Олег отримав від Держпродспоживслужби декілька листів. Врешті-решт йому дали знати, що планують вийти на перевірку. Через декілька днів після отримання останнього листа покупцю зателефонували з магазину та запропонували кошти за телевізор, адже сервісний центр зробив висновок, що він не підлягає ремонту та рекомендував обміняти його на новий! Поки що герой цієї історії не отримав фінального листа від Держпродспоживслужби. Цілком можливо, що магазин був змушений не лише повернути гроші за телевізор, а й сплатити штраф, а ще — надрукувати інструкції українською мовою і нанести на товар необхідне маркування.

Тож робимо висновки. «Споживачам необхідно частіше та завзятіше відстоювати свої права, — наголошує Антоніна Прокопенко. — А для цього — змінити стереотип стосовно того, що скаржитись — це погано, а з державними органами взагалі краще не зв’язуватись, адже тільки витратиш купу часу та нервів. Тільки так, позбувшись кліше, ми зможемо щось змінити».

А для всіх тих, хто прислухається до поради, — стислий алгоритм: що робити, куди і як саме звертатись задля максимально дієвого захисту своїх прав.

Найперше: купуючи товар, попросіть фіскальний чек, особливо це стосується побутової техніки, яка з 7 травня повинна продаватись виключно з фіскальним чеком (постанова уряду №506). За інформацією Держпродспоживслужби в переважній більшості випадків вони не можуть розглянути скаргу та притягнути порушника до відповідальності саме у зв’язку з відсутністю фіскального чеку. По-друге, якщо в магазині менеджер із сервісного обслуговування на словах відмовляє у здійсненні гарантійного обслуговування, а при цьому ви відчуваєте, що товар несправний, обов’язково напишіть письмову заяву, зареєструйте в магазині та зніміть копію. По-третє, отримавши відмову від магазину в письмовій формі, можна писати скаргу до ІЗПС або Держпродспоживслужби. До скарги треба додати копію вашого звернення в магазин та їхню відмову, а також копію фіскального чеку та/або іншого документу, що засвідчує факт здійснення купівлі. Приклади оформлення скарг можна знайти у великій кількості в інтернеті або безпосередньо в ІЗПС. Інформацію щодо адреси та контактів Держпродспоживслужби можна знайти на офіційному сайті, (зокрема, головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області: 73000, Херсонська обл., м.Херсон, вул.Перекопська, 17; т. (0552)32-17-37; e-mail: kherson_consumer@dpss-ks.gon.ua, начальник Сергій Анатолійович Шевченко). По-четверте, саму скаргу краще відправити рекомендованим листом, це коштує дорожче, але дає гарантію того, що ваше звернення не загубиться. І останнє: чекайте, і навіть якщо ваша скарга з якихось причин не буде задоволена, ви зможете із впевненістю сказати, що використали всі засоби для захисту своїх прав.