АМУ проти чергових бюджетних новацій Мінфіну

В проекті Держбюджету-2018 містяться дуже “цікаві пропозиції” щодо додаткового навантаження місцевих бюджетів фінансуванням перекладених на них державних функцій.

Зокрема, це стосується:

– передачі на рівень місцевих бюджетів оплати пільг населенню за послуги ЖКГ (додаткове навантаження на місцеві бюджети 7 млрд грн);

– ліквідація  існуючого механізму горизонтального вирівнювання місцевих бюджетів (так звана дотація вирівнювання з державного та обласного бюджетів);

– передбачення додаткової дотації на утримання закладів освіти  і охорони здоров’я тільки для обласних бюджетів, а не для усіх бюджетів, які мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

Саме розгляду цих питань були присвячені бюджетні слухання, що 2 жовтня  відбулися у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету. На спільному засіданні підкомітетів з питань місцевих бюджетів та з питань бюджетної підтримки регіонального розвитку  взяли участь й представники Асоціації міст України: виконавчий директор АМУ О.Слобожан, Житомирський міський голова С.Сухомлин, секретар Черкаської міської ради О.Радуцький, Баранівський міський голова А.Душко, Славутський міський голова В.Сидор, а також аналітик АМУ І.Онищук.

В ході засідання учасники обговорили проблемні питання проекту Держбюджету-2018  у частині взаємовідносин державного та місцевих бюджетів, зокрема, щодо формування місцевих бюджетів, та обсягів врахованих у законопроекті №7000 міжбюджетних трансфертів з урахуванням пов’язаних Урядових законодавчих ініціатив, насамперед, законопроекту про внесення змін до Бюджетного кодексу №7116.
Народні депутати загалом підтримали позицію Асоціації міст України щодо негативних наслідків для місцевих бюджетів у разі прийняття проекту закону про Держбюджет-2018, зокрема  у питаннях:
  • недопустимості передачі на рівень місцевих бюджетів оплати пільг населенню за послуги ЖКГ (додаткове навантаження на місцеві бюджети 7 млрд грн)
  • необхідності збереження існуючого механізму горизонтального вирівнювання
  • необхідності передбачення додаткової дотації на утримання закладів освіти  і охорони здоров’я для усіх бюджетів, які мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом (а не для обласних).

Джерело: сайт АМУ

Сподіваємось, що при розгляді проекту бюджету в сесійній залі Верховної Ради, народні депутати дослухаються до думки міських голів і АМУ, та не ухвалять рішення, які зможуть поховати місцеве самовярування в Україні, як гілку влади на місцях.

Віктор Васильєв