В проекті Держбюджету-2018 містяться дуже “цікаві пропозиції” щодо додаткового навантаження місцевих бюджетів фінансуванням перекладених на них державних функцій.
Зокрема, це стосується:
– передачі на рівень місцевих бюджетів оплати пільг населенню за послуги ЖКГ (додаткове навантаження на місцеві бюджети 7 млрд грн);
– ліквідація існуючого механізму горизонтального вирівнювання місцевих бюджетів (так звана дотація вирівнювання з державного та обласного бюджетів);
– передбачення додаткової дотації на утримання закладів освіти і охорони здоров’я тільки для обласних бюджетів, а не для усіх бюджетів, які мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.
Саме розгляду цих питань були присвячені бюджетні слухання, що 2 жовтня відбулися у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету. На спільному засіданні підкомітетів з питань місцевих бюджетів та з питань бюджетної підтримки регіонального розвитку взяли участь й представники Асоціації міст України: виконавчий директор АМУ О.Слобожан, Житомирський міський голова С.Сухомлин, секретар Черкаської міської ради О.Радуцький, Баранівський міський голова А.Душко, Славутський міський голова В.Сидор, а також аналітик АМУ І.Онищук.
- недопустимості передачі на рівень місцевих бюджетів оплати пільг населенню за послуги ЖКГ (додаткове навантаження на місцеві бюджети 7 млрд грн)
- необхідності збереження існуючого механізму горизонтального вирівнювання
- необхідності передбачення додаткової дотації на утримання закладів освіти і охорони здоров’я для усіх бюджетів, які мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом (а не для обласних).
Сподіваємось, що при розгляді проекту бюджету в сесійній залі Верховної Ради, народні депутати дослухаються до думки міських голів і АМУ, та не ухвалять рішення, які зможуть поховати місцеве самовярування в Україні, як гілку влади на місцях.
Віктор Васильєв