Автомагістраль – не місце для прогулянок

Восени екологи прискіпливо стежать за станом повітря, вірніше, за тим, що знаходиться у його складі. Нещодавно Україною пронеслася звістка про якийсь димовий туман, що накрив столицю. Люди почали бити на сполох в сенсі того, чи немає загрози задихнутися невідомим чадом. Як потім з’ясувалося, причиною невідомого диму стало вологе повітря (до 100%). Простіше кажучи, при повній відсутності вітру на землю опустилися густі тумани.

Щодо забруднення повітря, яким ми дихаємо в осінній період, синоптики запевнили: воно безпечне. А найбільшим забруднювачем зараз є автотранспорт – як легковий, так і вантажний. Під час туману суміш вихлопних викидів розчинюється у вологому повітрі і цей розчин миттєво потрапляє в людський організм. Причому концентрація канцерогенів і продуктів неповного згоряння залежить від виду палива, яке використовують водії. Звичайно, вхопити шкідливих бензоперенів у великих містах, де надто великий автомобільний рух, можна більше, ніж у малих, хоча загазованість повітря на автошляхах відслідковується. Так, у Дніпрі стоять спеціальні прилади на великих автомобільних розв’язках. У Херсоні також встановлені такі прилади і останнім часом даних про перевищення канцерогенних речовин у повітрі не поступало. Цікавий факт: усі ми звикли до думки, що узбережжя будь-якого моря має неабиякий оздоровчий ефект. Так от, ще кілька років тому поблизу чорноморської Ялти було зафіксовано перевищену місткість автомобільних канцерогенів у повітрі. От вам і курорт.

«А як же спалювання листя? Багато хто звик палити його, не задумуючись про наслідки?» – запитали ми у головного синоптика нашої місцевості Валерія Олійника.

– Звичайно, опале листя краще компостувати. Та навіть якщо його спалюють, це не та загроза, якої нам треба боятися. Зараз найбільшою небезпекою для людства є автомобільні викиди, зазначив він.

До речі, минулого тижня школярі таврійської ЗОШ №5 показали місцевим мешканцям приклад того, як правильно утилізувати опале листя. І цей спосіб дуже простий. На території школи учні викопали ями, в які згрібали листя, а потім закрили їх ґрунтом. Така екологічна акція пройшла під гаслом «НІ – спалюванню листя».