Біля Вітовтової вежі встановлено пам’ятний знак

Над середньовічною вежею, що розташована на берегу Каховського водосховища у с. Веселе, відтепер майорить два прапори – історичний прапор Литви та державний прапор України. Цілком можливо, що сотні років тому над дозорною вежею Великого Князівства Литовського самотньо височіло аналогічне знамено багряного кольору з зображенням вершника з мечем на коні.

Встановили прапори новокаховські альпіністи з Центру спорту, туризму та екскурсій «Данапріс» спеціально до Днів Литви, які минулого тижня проходили на Херсонщині, а також з нагоди відкриття пам’ятного знаку з інформаційною табличкою на трьох мовах про те, що цей об’єкт є спільною культурною спадщиною України та Литви.

Пам’ятний знак ініційовано та встановлено силами небайдужих до історії свого краю активістів з Нової Каховки, Херсону та Козацького. Архітектор Тетяна Євсєєва розповіла, що спочатку для виготовлення пам’ятного знаку пропонували використати граніт, але потім вирішили, що найбільш гармонійно на фоні вежі виглядатиме камінь з якого її і будували. Вже через кілька днів активних пошуків в кар’єрах бериславського району, нарешті вдалось знайти вдалий варіант каменя.

На відкриття пам’ятного знаку, яке відбувалось 18 травня, завітали учасники міжнародного круглого столу «Україна і Литва крізь віки», серед яких провідні вчені, історики та археологи двох країн. Як розповіла одна з організаторів Днів Литви на Херсонщині Наталя Бімбірайте, на круглому столі піднімались питання загальної спадщини та спільної історії двох народів, обговорювались перспективи наукової співпраці.

– Питанню вивчення та захисту дозорної вежі ми присвятили окремий день роботи круглого столу, адже сьогодні ми ще зовсім мало про неї знаємо. На нашому круглому столі ми підписали резолюцію про необхідність продовження спільних заходів та можливість здійснення українсько-литовської археологічної експедиції з метою визначення точного часового періоду будівництва вежі. Інтерес у Литви дуже великий до цього об’єкта, тому ми маємо оптимістичні настрої щодо його майбутнього, – підсумувала Наталя Бімбірайте.

Підтвердженням зацікавленості литовської сторони в збереженні цього пам’ятника історії та культури можна вважати візит Надзвичайного та Повноважного посла Литовської Республіки в Україні Марюса Януконіса, а також аташе з питань культури Посольства Литовської Республіки в Україні Юргиса Гедріса та почесного консула Литовської республіки в Херсоні Віктора Попова на Вітовтову вежу, який  відбувся цієї неділі 21 травня. Варто також додати, що за особистий вагомий внесок при підготовці Днів Литви на Херсонщині та активну участь в заходах по охороні пам’ятника історії та культури Литви і України «Башти Вітовта», посол вручив Подяки Тетяні Євсеєвій, Центру туризму «Данапріс» та особисто скелелазу В’ячеславу Мойсеєнку.

Сергій Пантоненко