Благодійний фонд новокаховської школи  №8. Передовий досвід у час змін

Чи не у кожній школі або дитсадку нині практикується таке поняття як батьківські благодійні внески. Як показують реалії сьогодення, саме за рахунок батьків у навчальних закладах роблять ремонти, купують меблі, канцелярію, господарчі товари, сантехніку та інше обладнання. Залучення таких коштів має бути прозорим та легальним. І, як свідчить практика багатьох успішних навчальних закладів, найбільш прийнятною формою співпраці батьків з адміністрацією у цьому напрямі  є благодійні фонди.

На такий крок пішли активні мами й тата учнів новокаховської школи №8, створивши близько півтора роки тому благодійний фонд «Батьки нового покоління». Його діяльність – нова практика для нашого міста. Наскільки вона успішна ми поцікавилися у директора школи Оксани Олійник та безпосередньо голови даної організації, депутата міськради Віталія Перетятька.

-Якщо батьки надають додаткові кошти, то вони, неодмінно мають бути впевненими, що ці кошти витрачаються на потреби їхніх дітей, – наголошує директор СЗОШ №8. – І фонд створювався для прозорості, яка зараз є такою затребуваною. Структурою управляють її учасники – батьки. Вони ж на зборах визначають розмір внеску та вирішують, на що будуть витрачатися кошти. Такий підхід створює дружну спільноту з батьків, які несуть відповідальність за те, в яких умовах навчаються їхні діти. Адміністрація школи №8 працює максимально відкрито. Усі фінансові звіти, в тому числі благодійного фонду, за підсумками року висвітлюються на сайті школи.

На фото: голова благодійного фонду Віталій Перетятько та Людмила Павловець, завуч початкової школи

– Усвідомлення сучасних потреб і проблем школи, поважне ставлення до ресурсів батьків – це  зміни, які ми неодмінно маємо впроваджувати, оскільки того потребує час. Нині  суспільству  потрібні школи, в яких діти набувають потрібних у сучасному світі знань і компетенцій, – переконаний Віталій Перетятько. – Саме  тому і був створений благодійний фонд «Батьки нового покоління». Його переваги очевидні:  прозора й легальна робота з коштами батьків, співпраця з громадськими організаціями та участь у грантових програмах, які дають змогу залучити додаткові  фінансові ресурси. Багато можливостей впродовж  довгих років було втрачено, оскільки школа не має права цим займатися. Ще один плюс – внесок може зробити будь-хто:  меценат, організація, підприємство, навіть не будучи учасником фонду. Організація відкрита до співпраці з будь-якими джерелами, не забороненими законодавством. Рідній школі у такий спосіб можуть допомогти і її випускники.

Особисто для мене, найперше – як для батька, найголовнішим було організувати такий фонд, владнати усі юридичні питання і  налагодити його роботу. На цьому моя місія була завершена. Та на зборах членів БФ мене обрали головою. А якщо відверто, то  мало кому взагалі хочеться цим займатися. Ініціативу проявляють за великим рахунком одиниці, а хотілося би більшої активності зі сторони батьків. Спочатку навіть не всі були впевнені, чи у правильному напрямку  ми рухаємося. Проте нині  для прогресивних і свідомих батьків усі побоювання розвіялися, оскільки вони бачать плоди нашої спільної праці. Від моменту створення і дотепер ми активно ведемо роз’яснювальну роботу серед батьків, розповідаємо  про цілі і завдання,  переваги тощо. І ті, хто сприймає це позитивно, – батьки нового покоління. Вони  чудово розуміють, що це дієвий механізм, який дозволяє уникнути конфліктів і двозначних ситуацій, це можливості і перспективи. Проте, звичайно, є  й ті, хто  досі ставиться до благодійних внесків, м’яко кажучи, скептично. І чомусь вже так  склалося, що контролювати кошти  прагнуть якраз ті люди, які взагалі їх не надають і не беруть жодної  участі  у житті школи.

Ми запровадили нову практику, яка значно спрощує і роботу адміністрації, і позбавляє зайвих турбот батьків. І, як свого роду першовідкривачі, сьогодні виокремлюємося із загалу, який продовжує використовувати механізм, наслідуваний ще за радянської системи. Коли на питання «куди  пішли зібрані кошти?», усі батьки чули лише одну відповідь: «на ремонт школи». Таке собі узагальнююче міфічне поняття, у суть якого ніхто ніколи не заглиблювався. Куди саме, скільки конкретно витратили, що зробили і т. д. і т. п.

У жодній школі міста нині не йдуть такі  ремонтні роботи для НУШ, як у стінах восьмої. Дуже тішить, що батьки першокласників свідомо, відповідально поставилися до цього питання. Третину витрат на ремонти класів НУШ вдалося компенсувати за рахунок внесків благодійного фонду. Ми розуміємо, що ця потреба є дуже нагальною, тому не могли не допомогти. За півтора роки діяльності це не єдине наше досягнення. І вже сьогодні можна впевнено стверджувати, що  будуть і наступні. Адже  є взаємодія та співпраця з дирекцією школи, а це – запорука успіху діяльності такого фонду. І хоча ми йдемо паралельно, оскільки втручатися і впливати на  діяльність даної структури  вчителі і директор не можуть, мета у нас одна. Говорити про те, що  чиясь роль у цьому більша, чиясь менша – просто недоречно.

Поїздки дітей на спортивні змагання, конкурси, фестивалі, конференції, виставки, олімпіади, захоплюючі пізнавальні екскурсії, освітні обміни, іменні стипендії для кращих учнів і вчителів, оновлення костюмерної, декорацій, спортивного інвентарю, сучасне обладнання для кабінетів. Цей перелік можна продовжувати дуже і дуже довго. Сьогодні усе це, на жаль, у більшості закладів  відходить на задній план, оскільки всі  можливі фінансові ресурси, в тому числі і батьківські, йдуть на першочергові потреби і  ремонти. А так не  має бути. Врешті-решт, з держави ніхто не знімав обов’язків фінансувати освіту. За рахунок державної субвенції і коштів, спрямованих з міської скарбниці, повинен забезпечуватись необхідний мінімум для стабільної роботи освітнього закладу. А додатковий фінансовий ресурс освітнім закладам, і думаю, що цю думку підтримає більшість, потрібен, найперше, для розвитку і розширення можливостей. Це гарні перспективи.

Не забуваймо, що основа будь-якої школи –  її учні. А від кого залежить те, чи прийдуть дітки саме до цього закладу? Від батьків. У  цих обставинах кожна школа є конкурентом для іншої. Це нормально. Тому спільними зусиллями ми прагнемо допомогти підвищити якість навчання і комфортність освітнього середовища, аби  в кінцевому результаті залучити  якомога більшу кількість учнів.

Ресурси благодійного фонду школи – це свого роду бюджет розвитку, який  відкриває саме ті додаткові можливості, які дозволять досягти найголовнішої мети: дати можливість нашим дітям  отримувати знання з радістю, з легкістю, маючи при цьому усе необхідне. І, безсумнівно, вивести роботу освітнього закладу  на якісно новий рівень, зробивши  його дійсно такою школою, в якій діти  стають щасливими.

P.S.  Усі, хто має бажання зробити  благодійні внески, можуть перераховувати  допомогу за наступними реквізитами:

БО «БФ» БАТЬКИ НОВОГО ПОКОЛІННЯ»

Код за ЄДРПОУ 40944689

Поточний рахунок № 26000300643867

В ХОУ АТ «Ощадбанк»

МФО 352457