Боротьба із “зарплатами у конвертах” триває

У нинішніх умовах проблемною залишається легалізація зайнятості населення та заробітної плати, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів по недопущенню виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни-суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись вимог чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне порушення  норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

На жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам законодавства. Часто працівники отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну (або на рівні мінімальної), а решту зарплати – у «конверті». Таким чином роботодавці ухиляються від сплати податку. Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу.  Це робиться роботодавцями для того, щоб мiнімізувати витрати та отримати максимальний прибуток. Такі працівники стають повністю беззахисними перед роботодавцями. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично. Працівник не має ніяких доказів для пiдтвердження дiйсного розміру своєї зарплати і трудового стажу. Роботодавець може платити працівнику стільки і до тих пір, скiльки вважає за потрiбне. Офіційно неоформлена на роботу людина ризикує залишитися без права на отримання соцвиплат та пенсії. Таким чином, нелегальна зарплата не лише зменшує надходження до міського бюджету та державних соцфондів, а й тягне за собою багато неприємностей і для самих працівників. І вирiшувати цю пробему треба спільними зусиллями –  як державі, так і самим працівникам.

Тому, легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятостi – є одним з ключових напрямків роботи міської робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. З початку поточного року членами робочої групи, до складу якої залучені представники: міського центру зайнятості, управління праці та соціального захисту населення, управління Пенсійного фонду, Новокаховської об’єднаної державної податкової інспекції, правоохоронних органів, головного державного інспектора з питань праці, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань було обстежено 160 суб’єктів господарювання. У ході проведення заходів виявлено 66 неоформлених найманих працівників з якими в подальшому роботодавці уклали трудові відносини. З метою контролю за станом укладання трудових договорів з початку 2017 року було проведено 3 засідання міської комісії з питань легалізації оплати праці та зайнятості населення.

Попри те, що робота міської робочої групи з питань легалізації оплати праці у цьому напрямку дуже важлива і необхідна, громадяни повинні зрозуміти, що їм теж варто підключитися до вирішення цієї проблеми.

Ніхто не зможе краще змусити роботодавців чесно платити зароблені гроші, як самі працівники, які повинні просто не погоджуватися на роботу за невигідними для себе умовами. Суспільство має усвідомити, що легалізація заробітної плати – це гідне забезпечення майбутнього кожного з нас.

 

Олена Стоянчук, начальник     Новокаховського УПСЗН