Сергій Алєксєєв: “Місцеві вибори виявили низку проблем нового виборчого законодавства”

Алексеев БППВибори до місцевих рад пройшли без суттєвих порушень, але разом із тим стали помітні певні недоліки нового виборчого закону. Про це в ефірі телеканалу «Рада» повідомив заступник Голови Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв, який під час передвиборчої кампанії виконував функції заступника Голови виборчого штабу з юридичних питань партії «Солідарність «Блок Петра Порошенко».

«Законом встановлено, що депутат або місцева організація, яка його висунула, може зняти його не пізніше ніж за 18 діб до виборів. Але були випадки, наприклад, аморального вчинку, який стався пізніше ніж за 18 діб, і місцева організація приймала рішення про зняття такого кандидата, та закон не дозволяв цього», – заявив Алєксєєв.

Серед інших вад закону народний депутат Алєксєєв визначив проблему відсутності юридичного статусу місцевих партійних організацій, через що банки відмовляють їм у відкритті рахунків, необхідних для виборчих фондів. Важливими є проблеми, пов’язані з підробкою бюлетенів, і ситуації, коли кандидат, що перемагає в окрузі, не потрапляє під розподіл мандатів через принцип пропорційності.

«Маємо приклад, коли на виборах мера Києва в першому турі  Віталій Кличко набрав більш ніж 40% голосів, а його найближчій суперник майже 10%. Це – чималий розрив і чи варто в такому разі робити другий тур виборів?», – зауважив Сергій Алєксєєв. На його думку ситуації, в яких між кандидатами існує великий розрив і перемога одного з них не викликає сумніву, вимагають внесення до закону відповідної норми, яка дозволить не проводити другий тур, і таким чином дозволить економити бюджетні кошти.

Відповідаючи на питання про проблеми, пов’язані з заміною членів виборчих комісій, Сергій Алєксєєв зазначив, що законом передбачено квотний принцип, який дозволяє збалансувати інтереси різних політичних партій і унеможливити вплив представників однієї політичної сили на комісію.

«Щодо принципу пропорційності за відкритими списками, ця система спрацювала. Вона виявилася простою та зрозумілою для людини. Вона не має складного бюлетеню для голосування і досить вдало працює у багатьох країнах Європи. На цьому етапі дана схема ідеальна, адже людина бачить одночасно і політичну силу, і кандидата, що буде представляти її інтереси в органі місцевого самоврядування».

Стосовно ситуації з Маріуполем народний депутат повідомив, що його політична сила найближчим часом пропонуватиме застосування процедури adhoc, щоб забезпечити проведення виборів у місті одночасно з другим туром виборів 15 листопада.

«Якщо ж казати про Закон взагалі, то він працює досить непогано. Речі, стосовно яких я зробив зауваження, не є принциповими, чи критичними – але дещо треба буде змінювати», – додав Сергій Алєксєєв .

(За матеріалами офіцйного сайту партії БПП-Солідарність)