Бюджет-2022: коштів на розвиток не вистачає

Минулого тижня Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроект «Про державний бюджет України на 2022 рік» (№6000).

За повідомленням інформаційного агентства Інтерфакс-Україна, на момент реєстрації тексту головного фінансового документу на сайті ВР не було. Проте відомо, що затвердження цього законопроєкту вплине на громадян, бізнес, органи державної влади та місцевого самоврядування, прокуратуру, суди, правоохоронців.

Що зміниться? По-перше, визначається розмір доходів на наступний рік – 1 трлн 267 млрд грн. Державна казна буде наповнюватися за рахунок: податку на додану вартість з ввезених в Україну товарів – 398 млрд; податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів – 166 млрд; податку та збору на доходи фізичних осіб – 160 млрд; податку на прибуток підприємств – 137 млрд; акцизного податку на підакцизну продукцію (тютюн, спирт, лікеро-горілчана продукція) – 84 млрд.

Планові видатки держбюджету становитимуть 1трлн 441млрд грн. Найбільше коштів спрямують: на Міністерство соціальної політики – 318,7 млрд грн., з них на виплати пенсії 200,6 млрд грн., на субсидії – 34 млрд грн.; Міністерство охорони здоровя –191 млрд грн., зокрема, на програму медичних гарантій – 157,7; Міністерство оборони –131 млрд грн., з яких 35,6 – на Національну поліцію, 16,6 – Державну службу з надзвичайних ситуацій, 14 – Нацгвардію; Міністерство освіти – 57,6 млрд грн.

Що так: уряд виконав вимоги закону і вчасно подав проєкт Держбюджету. Кабмін мав це зробити до 15 вересня. Громадяни та народні депутати можуть ознайомитись з пріоритетами державної політики уряду на наступний рік.

Що не так:

– значний дефіцит, який становить 188 млрд грн. або 13% видатків Держбюджету чи 3,5% ВВП;

– значна частина Держбюджету направлена на соціальну сферу, 318,7 млрд або 22% видатків. Україна є соціальною країною і зобов’язана дбати про власних громадян, але якщо значна частина бюджету йде лише на соціальні виплати, то в результаті бракуватиме коштів на розвиток та підтримку наявної інфраструктури;

– уряд визначив можливі «умовні видатки» у розмірі 30 млрд грн., які планують залучити після ухвалення змін до податкового кодексу в запропонованій Кабміном редакції. Саме з цих коштів планують профінансувати всеукраїнський перепис, залізничну інфраструктуру, аеропорти, велику реставрацію та велике будівництво. Тобто, якщо депутати не підтримують зміни до податкового кодексу, підготовки до перепису та проведення великих інфраструктурних проєктів чекати не слід.

Що далі: нардепи мають час до 20 жовтня для того, щоб ухвалити проєкт у першому читанні, до 20 листопада – у другому і до 1 грудня – остаточно. Депутати можуть суттєво коригувати показники Держбюджету, тому редакція документу може значно змінитися.

Підготовлено за сприяння Центру спільних дій