Бюджетні «сюрпризи» з Печерських пагорбів

Коваленко)Минулої п’ятниці, 4 грудня, наш міський голова побував у Києві, де відбулося позачергове засідання правління асоціації міст і сіл. Повернувшись, Володимир Іванович поділився враженнями.

– Були присутні представники парламенту, уряду, Адміністрації Президента, всеукраїнських асоціацій місцевого самоврядування, керівники місцевих громад.

На початку засідання до учасників звернувся голова Верховної Ради В.Гройсман, промова якого стосувалася характеристики роботи влади над зміцненням позицій місцевого самоврядування, проведення реформи з децентралізації. Серед інших питань порядку денного одним із головних була доповідь першого заступника виконавчого директора АМУ О.Слобожана щодо законопроектів, які розробила асоціація, зокрема «Про муніципальну варту». Вони вже подані на розгляд до ВР.

Найголовніше, що дуже схвилювало міських голів, – це аналіз проекту Держбюджету на 2016 рік в контексті податкової реформи за авторства центру аналізу та розробки законодавства АМУ в озвученні О.Слобожана.

Обговоривши документ, учасники засідання схвалили звернення правління асоціації до прем’єр-міністра, голови ВР, народних депутатів щодо належного бюджетного забезпечення територіальних громад наступного року.1431016424-4428

Так, за словами віце-прем’єр-міністра Геннадія Зубко, з 1 січня усі 159 місцевих громад будуть мати фінанси для успішної діяльності. Але, незважаючи на переможні нотки у словах можновладців з Печерських пагорбів, голови територіальних громад вважають, що Держбюджет на новий рік, якщо буде прийнятий таким, як розписано у проекті, а також законопроект «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності» приведуть до того, що відбудеться повне нівелювання досягнень бюджетної децентралізації, а фінзабезпечення тергромад суттєво погіршиться. Чому? По-перше, зменшуються обсяги освітньої та медичної субвенції: тільки на зарплатню та енергоносії, без доплат, купівлі обладнання, ремонтів тощо. Щоб їх компенсувати в обсязі 11 млрд. грн., доведеться скорочувати фінансування видатків у сфері ЖКГ, благоустрою, ремонту, будівництва доріг, соцзабезпечення, утримання дошкільної та позашкільної освіти, місцевого економічного розвитку.

Крім того, 30% єдиного податку, який належить до місцевих зборів, запроектовано забрати до Державного бюджету, 25% – до обласного, що розбалансує місцеві, а запропоноване реформування спрощеної системи оподаткування уповільнить соціально-економічний розвиток територій, бо зменшиться кількість тих, хто займається малим бізнесом.

А ще одне нововведення – з розряду зовсім неможливих: запропоновано передати до бюджетів міст обласного значення видатки на утримання профтехосвіти та вишів !-!! рівня акредитації держвласності без відповідних фінансових ресурсів(!), хоча це суперечить Конституції та концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, схваленої урядом у квітні. Додаткове навантаження – 9,8 млрд. грн.

Володимир Коваленко не приховує своєї думки: це – смертельний удар і по місцевим бюджетам, і по системі освіти.

Забирають у нас і акциз, який у тому числі дав нинішнього року додаткові кошти, аби асфальтувати та впорядковувати місто (40% треба буде віддати до обласного бюджету).

Натомість міські очільники попросили збільшити частину податку на доходи фізичних осіб, яка залишається на місцях, до 75%, хоча проектом Держбюджету запропоновано забрати у місцевих громад 2,4 млрд. грн. цього податку. Просять збільшити освітню субвенцію на 3,3 млрд. грн., медичну – на 7,5 млрд. грн., не позбавляти базового рівня надходжень по єдиному та акцизному податкам, переглянути підходи до реформування спрощеної системи оподаткування, виключити з законопроекту «Про Держбюджет» статтю щодо передачі міським бюджетам видатків по фінансуванню ПТУ та вишів І-ІІ рівня акредитації державної власності.

Мери також вважають за потрібне передбачити перехідний період щодо податкової реформи – змін до Податкового кодексу з 1 січня 2017 року з особливою процедурою, узгодженою з нормами регуляторного законодавства, набрання чинності рішень місцевих рад по місцевим податкам і зборам. Ще: закріпити в Держбюджеті субвенцію на погашення заборгованості з різниці в тарифах, яка виникла внаслідок встановлення на центральному рівні економічно необґрунтованих тарифів. Забезпечити реалізацію монетизації соціальних пільг, а не перекладати їх надання на місця (можна тільки уявити, скільки коштуватиме нашому бюджету, наприклад, безкоштовне перевезення пільговиків!) тощо.

Володимир Коваленко разом з іншими мерами впевнений, що запропоновані законопроекти зменшують фінансові досягнення 2015 року – або забирають частину доходів, або збільшують навантаження, не підкріплюючи їх ресурсами.

Внаслідок оцих усіх поки що запроектованих нововведень наш виконком, розробляючи проект місцевого бюджету, отримав результат, який, за словами Володимира Івановича, не виходить навіть в «0». Тобто коштів не те, щоб розвиватись та впорядковувати місто, та навіть просто прожити, будемо мати мінімум.

Мери констатують, що за 25 років у провінції накопилося стільки проблем, що потрібно хоча б 10 років, аби розгребти їх. Тому вважають: основою життя повинна стати законодавча стабільність, а не щорічні зміни в Бюджетному та Податковому кодексах. А так, бідкається Володимир Іванович, дали нинішнього року трохи коштів понад зарплатню та енергоносії, та й ті забирають… Поки надія на те, що В.Гройсман пообіцяв підтримати пропозиції керівників громад.

Підготувала Тамара Путілова