Чи дійсно газ подорожчає з 1 квітня на 53%?

газ 2Кабінет міністрів України не ухвалив рішення про підвищення ціни на газ для населення з 1 квітня, як це передбачено меморандумом з Міжнародним валютним фондом. Про це під час години запитань до уряду в парламенті заявив міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин. Про це пише кореспондент Радіо Свобода Євген Солонина.

За словами пана Міністра, навіть у разі підвищення соціальна ціна на газ буде вдвічі меншою, ніж припускають медіа та представники частини фракцій у парламенті. Таким чином уряд спростовує повідомлення про стрімке подорожчання газу для населення з 1 квітня.

Володимир Демчишин повідомив про це, відповідаючи на звинувачення лідера Радикальної партії Олега Ляшка та повідомлення деяких медіа про те, що уряд нібито має намір підвищити ціну на газ для населення «приблизно до 10 тисяч гривень за тисячу кубометрів» з першого квітня.

«Дійсно, у меморандумі з МВФ була домовленість, що потрібно підняти ціну на газ для населення до рівня 75% від світової чи імпортованої ціни. На сьогодні такий рівень складає 5500 гривень. Не 10 тисяч, а 5500. Але такого рішення немає, – стверджує міністр. – І говорити про підвищення, як це робить маса журналістів і політиків, немає підстав».

Володимир Демчишин пропонує підвищувати ціни, якщо це буде необхідно, виходячи з кон’юнктури ринкових цін на газ – але тільки за умови інвестицій в енергозбереження, забезпечення соціального захисту тих, кому нові ціни будуть не по кишені. І паралельно – збільшувати власний видобуток.

Останній крок можливий лише за умови, коли закупівельні ціни на місцевий український газ не будуть заниженими, як це є нині, стверджує пан Демчишин.

«Через те, що рента за видобування газу є високою, через інші податки – наше видобування не зростало вже багато років. Ми закуповуємо по 15 мільярдів кубів на рік у ЄС або в Росії. Віддаємо за це 3,5 мільярдів доларів. Видобуваємо 20 мільярдів кубометрів газу на рік, а розвіданих доступних запасів – один трильйон! Це на 50 років щонайменше, тож ми маємо збільшувати видобуток», – визнає посадовець.

Щоб видобувати більше газу, пан Демчишин пропонує уряду та парламенту зменшити газову ренту та максимально спростити видачу дозволів на видобуток. За його словами, часто оформлення всіх документів для початку використання свердловини затягується до п’яти років. Зростання власного видобутку, поза сумнівом, вплине і на тарифи на газ і тепло для населення, визнає міністр палива та енергетики.