Чи порозуміються національні парки з місцевими громадами

Як на практиці реалізуються укази Президента щодо створення національних парків, відчули на собі мешканці двох громад — корсунської і райської, які відстоюють право на беззаперечне користування природними багатствами плавнів і мисливських угідь.

Так, до господарчої зони нещодавно створеного нацпарку «Нижньодніпровський» увійшли корсунські плавні з лиманами Фролов, Казначейський, Підстепний (близько 300 га сінокосів та пасовищ), що обурило корсунських мисливців, які поскаржилися до редакції тижневика «НК»: до уваги не взяли думку мешканців Корсунки, які з діда-прадіда живуть на берегах Дніпра, рибалять, полюють на дичину, випасають корів, заготовляють сіно, очерет чи просто виїздять на природу. Не зважили на те, що водно-болотні угіддя, якими може користуватися населення, — це території, закріплені за Новокаховською організацією товариства мисливців і рибалок.

Редакція «НК» звернулася з інформаційним запитом до керівника НПП «Нижньодніпровський» Олексія Чачібаї. Ось що він зокрема відповів: «…до складу включено землі державної власності, отже створенням парку майнові права територіальних громад не зачіпаються. Лише незначна частина земель, наданих парку, підлягає вилученню у первинних землекористувачів, решта раніше наданих земель залишиться у їхньому користуванні з урахуванням обмежень щодо способів використання, встановлених природоохоронним законодавством…

Стосовно зазначених лиманів, то вони дійсно знаходяться в господарській та зоні регульованої рекреації без вилучення. А це значить, що мисливство тут і на всій території парку забороняється, натомість інші види використання природних ресурсів, зокрема — відпочинок, любительське рибальство та навіть випасання худоби і сінокосіння, як види традиційного використання територій, — не забороняються».

Але про це мисливці знали і раніше. Їх хвилюють межі парку — треба їх переглянути. Вони звернулися до голови земельної комісії облради Сергія Рибалка. І от 23 травня відбулося її засідання. Як розповів представник корсунчан Олександр Карпович, прохання мешканців села почули. Тепер справа за листами-клопотаннями від Дніпрянської селищної ради і Новокаховської мерії.

До речі, разом з корсунчанами на засіданні комісії були присутні представники райської громади. Їх турбують межі іншого нацпарку — «Олешківські піски», до господарської зони якого включена територія заводу частикових риб. Нескладно здогадатися: на заводських ставках, природних озерах поблизу заборонені споконвічне рибальство і мисливство. А в серпні минулого року сезон полювання на пернату дичину взагалі не розпочався. Відчувши такі «утиски», райська громада за підтримки двох рад — Райської і Новокаховської, звернулася до Херсонської обласної з тим, щоб межі «Олешківських пісків» були переглянуті. Реакція не примусила себе довго чекати. Є сподівання, що депутати Херсонської облради (сесія запланована на 1 червня) приймуть відповідне звернення до Президента Порошенка. Хтозна, можливо, права місцевих поновлять. А корсунська громада, відстоюючи свої плавні й мисливські угіддя, ймовірно, піде шляхом райської.

Людей обурює ще й чиновницька реакція керівництва парків на спроби селян діалогу з ними: мовляв, це ж указ Президента! Ми не проти парків, тільки зробіть по-людськи, говорять місцеві, сподіваючись на те, що в адміністрації Президента розберуться і приймуть справедливе рішення. Все ж таки ми хочемо жити за європейськими принципами, а не за чиновницькими діями наосліп при виконанні рішень.