Чи ухвалить Верховна Рада восени новий Закон про пенсії для військових

В Кабінеті міністрів України раз у раз запевняють, що пенсійна реформа у нас в країні ще не завершена і  пенсіонерів, як нинішніх, так і майбутніх, ще очікують зміни. І здебільшого на краще…

З жовтня минулого року, коли розпочалася пенсійна реформа Гройсмана-Реви, продовжується колотнеча (а інакше цей процес і назвати неможливо!) навкруги пенсій силовикам: військовослужбовцям Збройних Сил, колишнім міліціонерам і сучасним поліціянтам, МНС-сникам і всій іншій «братії» у погонах.

А суть цієї колотнечі така: по факту діє старий Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в останній редакції від 5 серпня 2018 року. В цьому документі чітко прописаний механізм перерахунку пенсій: на скільки збільшується розмір грошового забезпечення діючих військовослужбовців – на стільки ж повинний збільшуватися розмір пенсій колишнім військовослужбовцям (у відповідності до посад, вислуги років та інших заслужених за роки служби надбавок).

Але уряд виконувати ці норми щодо військових навіть і не намагався. Причина стара: у бюджеті не вистачає коштів! Навпаки, для того, щоб максимально обрізати підвищення пенсій, а разом з цим і бюджетні витрати на дані цілі, тільки у період жовтня 2017 – липня 2018 років за ініціативою уряду було ухвалено Верховною Радою 8 (!) поправок до вищеозначеного Закону, прийнято три Постанови Кабміну, які крок за кроком «урізали» військові пенсії.

Враховуючи чисельні акції протесту пенсіонерів-силовиків минулої зими і навесні, Кабмін все ж таки своїм рішенням підняв пенсії з 1 січня поточного року. Але не за діючим Законом, а за своїми постановами, які більш ніж наполовину зменшили розміри осучаснених пенсій. Особливо це стосувалося саме військовослужбовців ЗС України.

Літня спека викликає не тільки замори риби в Дніпрі, а й зменшення протестних настроїв у суспільстві. Але причини труднощів за літо «не розсмокталися». Навпаки, заява міністра оборони України Полторака про чергове підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців на третину з 1 жовтня (бо за ті гроші, які зараз платять у війську, знайти нових контрактників стає все важче), знову, без сумніву, викликає запитання півмільйона пенсіонерів-силовиків: «А як же з нами? Знову роками чекати, поки у Кабміні знайдуться кошти? ».

Ці запитання мав би усунути новий Закон про пенсії військовим, але досі можновладці навіть не явили громадськості його проекту! Щось там вже майже рік по кабінетам міністерств тягають, але народу не показують.

Згідно з  інсайдерською інформацією, яку свого часу друкували різноманітні ЗМІ, там пропонують таке, що навіть президенто- та прем’єро-слухняні керівники силових міністерств та відомств не погодили пропозиції, які  напрацювали у Мінсоцполітиці.

У нашому розпорядженні є відповідь на запит одного з пенсіонерів від заступника директора Департаменту пенсійного та соціального страхування – начальника відділу нормативно-правового регулювання системи пенсійного забезпечення Мінсоцполітики М.Плаксія від 25 липня поточного року.

В цьому листі  зазначається наступне: «Нормами Постанови №103 (від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, що звільнилися з військової служби та деяким іншим категоріям осіб») не забезпечується розв’язання низки питань пенсійного забезпечення військових пенсіонерів, зокрема: урахування для обчислення пенсій повного розміру грошового забезпечення, в тому числі бойових надбавок учасникам АТО/ОСС та інших надбавок за особливі умови служби; врахування страхового стажу, набутого після завершення служби; подальша індексація розмірів пенсій незалежно від рішень Уряду та Верховної Ради України.

Для вирішення цих та інших питань пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, Мінсоцполітики розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який опрацьовано центральними органами влади, в тому числі представниками силових структур та Мінфіну. Мінюстом проведено його правову експертизу. При цьому проект Закону не підтримано силовими структурами в частині зміни умов, порядку та подальшого перерахунку пенсій.

Підготовка та узгодження відповідного закону для вирішення цих та інших проблемних питань залишаються актуальними. На сьогодні Мінсоцполітики проводиться робота з вивчення зарубіжного досвіду  у сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців з метою урегулювання розбіжностей та підготовки узгодженої редакції проекту Закону.»

Підведемо підсумки:

  1. Минув рік, а анонсованого прем’єром проекту нового Закону як не було, так і немає.
  2. Керуватися в питаннях нарахування та подальшого перерахунку військових пенсій діючим Законом влада не хоче.
  3. Владою продовжується пошук шляхів, як у передвиборчий рік з причин невизначеності порядку подальшого нарахування та перерахунків пенсій остаточно не втратити прихильність більш ніж 2 мільйонів виборців (всіх пенсіонерів разом з родинами та дітьми) та і діючої армії, бійці якої теж не розуміють, чому їм на пенсії не будуть платити так, як повинно бути за Законом.

Тож осінь і для пенсіонерів–силовиків буде багато в чому визначною: чи буде спроможна влада нарешті або прийняти новий Закон, або все ж таки почати діяти за тим, що є чинним на сьогодні.

Ну і на останок. Масові протестні акції пенсіонерів-силовиків, в яких головну роль відігравали колишні міліціонери, змусили владу задекларувати повернення їм з 2019 року боргів за 2016 та 2017 роки. Військовим, які в цьому активності особливо не виказували, підвищення влада розтягнула на два роки і, заборговане за цей час, повертати навіть не планує.

Тому висновок простий: чим більше буде акцій з вимогами остаточного вирішення проблеми призначення та перерахунку пенсій і чим вони будуть багаточисельнішими, тим більше шансів, що влада відмовиться від своїх планів змінити порядок пенсійного забезпечення служивого люду в Україні.

Віктор Васильєв, капітан 1 рангу ВМС України у відставці