Чи здорожчає проїзд до Дніпрян?

Нещодавно у великій залі виконкому на громадські слухання з приводу збільшення вартості проїзду у приміському транспорті зібралися мешканці Нової Каховки, прийшли депутати міськради.

Але головуючий зборів, перший заступник міського голови Леонід Чурсинов повідомив: слухання переносяться на наступний місяць, а поки що присутні можуть висловитися стосовно ситуації, що склалася на міському транспорті, чи внести свої пропозиції щодо теми обговорень.

В основному люди вимагали якості пасажирських перевезень, дотримання графіку руху автобусів на конкретних маршрутах. Мешканці Плодового і Дніпрян були обурені тим, що до Нової Каховки їм приходиться у буквальному сенсі добиратися, бо міські автобуси погано ходять. Корсунські дачники висловили незгоду через платні рейси для пільговиків тощо.

У залі був присутній директор КП «Автоцентр» Олег Тарабака, який говорив про причини подібних ситуацій до тої, що склалася минулої середи. Пенсіонери через відсутність пільгового рейсу весь день їздили в автобусі за гроші до дач і додому.

Спочатку про пільги

Про те, що пільгові перевезення є проблемою усіх міст України, нагадувати не треба. Закон передбачає їхнє фінансування з держбюджету, однак з минулого року грошей для поїздок пасажирів пільгових категорій у міському транспорті не закладено, тому, щоб не викликати соціального вибуху, влада Нової Каховки, серед населення якої 21 тис. осіб мають право на пільгове перевезення, прийняла рішення фінансово підтримувати КП «Автоцентр». Статутний фонд підприємства поповнювався для придбання паливно­мастильних матеріалів, автошин, проте з 2013 року ці кошти, згідно законодавства, можна було спрямовувати лише на поповнення основних фондів.

І хоча держава щорічно не виконувала свої зобов’язання, пасажирські підприємства, незважаючи на збитки, за рахунок власних коштів продовжують перевезення людей. На міських та приміських автобусних маршрутах в звичайному режимі руху передбачено від 4 до 6 пільгових рейсів, щоденно 24 пільгові категорії пасажирів мають можливість проїхати в автобусі безоплатно. За результатами цьогорічного весняного обстеження пасажиропотоку на маршруті, який обслуговує КП «Автоцентр», «Ц.Основа — дачі «Дружба» на 1 платного пасажира припадає 2,2 пільгових, на маршруті «Н.Каховка — Маслівка» — 1,88, до Корсунки — 1,23.

За мить від банкрутства

Враховуючи скрутне становище комунального перевізника, у 2017 році в міському бюджеті закладені кошти на компенсацію витрат перевізникам за пільговий проїзд в розмірі 1,2 млн. грн. та різниці в тарифах в розмірі 500 тис. грн. А щодо державних грошей, то з 2009 до 2016 року борг складає 2,5 мільйони гривень, що негативно позначилося на фінансовому стані автопідприємства, яке не могло не те що оновлювати свій рухомий склад, а й належним чином утримувати той, який був. До того ж  кошти, що виділялися державою для компенсації втрат автотранспортних підприємств від пільгових перевезень, аж ніяк не відповідали кількості перевезених ними пільговиків. На одного пільгового пасажира на рік надавалося 67 грн. або 5,60 грн. на місяць. По суті, вони не перевищували 15% від потреби перевізників — саме таким був механізм розрахунків «нагорі». Окрім того, необхідно визначити, що ця заборгованість склалася в межах виділених планових асигнувань, без врахування фактичних обсягів пільгових перевезень.

А де автобуси?

У даному матеріалі ми говоримо про проблеми «Автоцентру», на балансі якого налічується 9 автобусів великої місткості. Слід сказати, що рухомий склад підприємства на 100% відпрацював свій нормативний термін експлуатації і потребує оновлення або повноцінного капремонту. Через низку проблем: стрімке зростання цін на запчастини і паливно­мастильні матеріали, зменшення пасажиропотоку, невідповідність затверджених тарифів, підприємство не може оновити транспортний склад, та й залучити до співпраці інших власників теж досить проблематично. Звичайно, це не може не відображатися на безпеці обслуговування населення і на експлуатаційних витратах. Так, при експлуатації 10­річного автобуса витрати на 1 тис. км у порівнянні з експлуатаційними витратами однорічного або нового збільшуються: на поточний ремонт — в 5 разів, заміну запчастин — в 15 разів, на мастильні матеріали — в 2,5 рази, витрати пального — в 2 рази.

Спеціалісти транспортної галузі констатують: для забезпечення повноцінної роботи автобусів, залучених до маршрутної мережі, необхідно щорічно оновлювати не менше 10% загальної чисельності автопарку. Певно що підвищення якості послуг перевізника слід очікувати за умов не тільки оновлення транспорту, а й модернізації всієї інфраструктури.

З чого ж формується ціна проїзду?

Перед тим, як розкласти вартість проїзду у приміському автобусі, слід зазначити: ще в 2015 році розрахунковий тариф на міських маршрутах становив 5,15 грн., на приміських — 0,54 грн/км. Тоді, два роки тому, за домовленістю із громадською радою, депкорпусом та перевізниками було прийнято компромісне рішення щодо зниження вартості проїзду. На даний час, в силу об’єктивних причин — підвищення цін на пальне та мастильні матеріали, запчастини та автомобільні шини, збільшення в два рази мінімалки, діючі тарифи не відповідають реальній собівартості перевезень.

А тепер про складові. За розрахунками ПКП «Автоцентр» станом на 1 серпня 2017­го відбулися зміни собівартості перевезень за такими статтями: мінімальний розмір заробітної плати підвищився з 1378 грн. до 3200 грн. (збільшився на 232%); вартість дизпалива зросла на 112,6% (з 19 до 21,40 грн.), метанового газу на 131,4% (з 10,50 до 13,80 грн.), мастильних матеріалів зросла до 90 грн. за 1 л (на 60%), в два рази збільшилися витрати на технічне обслуговування та ремонт автобусів, адміністративні та виробничі витрати. Таким чином фактична собівартість пасажирських перевезень по місту і на приміських маршрутах значно перевищує діючий тариф. А якщо конкретніше, то розрахункова вартість проїзду при мінімальній рентабельності в 10% складає: на міських маршрутах — 7 грн. 64 коп. (при роботі на газовому обладнанні); на приміських маршрутах, що обслуговує КП «Автоцентр», — 0,75 грн./км.

На приміських маршрутах структура тарифу формується таким чином: паливо — 45,85%, мастильні матеріали — 7,26%, знос шин — 3,08%, акумуляторні батареї — 0,70%, технічне обслуговування та ремонт –12,78%, інші виробничі витрати — 20,63%, зарплата та соціальні відрахування — 8,54%, адміністративні витрати — 1,16%.

При розрахунках вартості проїзду перевізники керувалися Методикою розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17 листопада 2009 року №1175. Рівень тарифів на маршрутах загального користування повиннен забезпечувати перевізнику відшкодування обґрунтованих витрат, прибутковість роботи та можливість оновлення рухомого складу.

Так очікувати підвищення проїзду чи ні? З таким запитання ми звернулися до начальника відділу галузей економіки Тетяни Мандебури. От як вона прокоментувала це питання:

— Ми звертаємося до населення сіл із порозумінням поставитися до проблеми, що склалася на транспорті. На осінньо­зимовий період із закриттям дачного сезону знижується пасажиропотік, у перевізників збільшуються витрати та зменшується виручка. В разі не прийняття рішення про підвищення тарифів, може скластися ситуація, коли підприємства будуть не в змозі заправити автобуси пальним та відремонтувати транспортні засоби, тому будуть змушені скорочувати кількість рейсів. Міська влада розуміє об’єктивні причини підвищення тарифів та проблеми перевізників і не може залишатися осторонь від соціального стану наших жителів, які користуються пасажирським транспортом. Враховуючи низький рівень життя громадян, досягнута домовленість з перевізниками не підвищувати розмір тарифів на міських маршрутах. Зміна цін стосується лише приміських перевезень в розумних межах, вартість проїзду збільшиться в рамках від 1,50 грн. до 4 грн. в залежності від дальності маршруту.