Чорнобильці про наболіле

Напередодні 32-річниці з дня аварії на Чорнобильській АЕС у малому залі виконкому за головування заступника міського голови Віктора Замкового відбувся «круглий стіл», присвячений проблемам людей, які мають статус «чорнобилець».

До розмови були запрошені керівник управління праці і соцзахисту населення Олена Стоянчук та начальник відділу соціальних гарантій інвалідів, ветеранів війни та праці, потерпілих на ЧАЕС та нагляду за призначенням пенсій УПСЗН Марина Ніязі, головні лікарі — центральної міської лікарні Ігор Гайдаманчук і центру первинної медико-санітарної допомоги Зоріна Зінченко, начальник відділу галузей економіки Тетяна Мандебура, начальник відділу з питань призначень та перерахунку пільг №6 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФ України в Херсонській області Ольга Застеба.

На початку голова міського осередку Всеукраїнської організації «Союз Чорнобиль Україна» Сергій Михасюк озвучив питання, що турбують чорнобильців найбільше: у зв’язку з розпочатою медичною реформою — якість обслуговування пільговиків, а також зміни у пенсійному забезпеченні, санаторне оздоровлення, проїзд пільговиків у міському і приміському транспорті. Щодо останнього, то чорнобильці наполягають: схема, коли в автобусі їдуть двоє пільговиків і один з них — чорнобилець, не підходить для них. Вони мають право на безкоштовний проїзд незалежно від інших пільговиків і прохають, щоб в салонах автобусів був розміщений точний перелік категорій пасажирів, які мають право на безоплатний проїзд.

Т.Мандебура надала присутнім інформацію щодо адресної допомоги пільговим категоріям пасажирів. В обласному транспортному управлінні повинні розробити схему грошової компенсації проїзду. Поки що її немає, та вже зараз можна говорити, що грошова компенсація може обмежити їхнє пересування, бо буде розраховуватися з кількості поїздок, а не пільгових рейсів.

Стосовно санаторного оздоровлення С.Михасюк акцентував на тому, що нині чорнобильці усієї України охоплені тільки на 48%. Він висловив побажання, щоб путівками до санаторію забезпечували не тільки тих, хто має 1 категорію. О.Стоянчук пояснила: через масову відмову чорнобильців від санаторних путівок державні чиновники скорочують кошти на їхню закупівлю.

Під час «круглого столу» окремою темою стало обговорення медичного обслуговування в міській поліклініці. До реформи для чорнобильців не було проблемою потрапити до спеціалістів вторинної ланки — кардіолога чи невропатолога. Чи буде так і далі? — запитували вони. Після того, як підпишете декларації з сімейним лікарем, до названих спеціалістів треба буде йти з направленням, відповіла головний лікар КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Зоріна Зінченко. Окрім цього, чорнобильці скаржилися на «фокуси» в реєстратурі, коли неможливо записатися до лікаря. Ще, наводячи приклад Херсону, — на відсутність знижок при проходженні обстеження на приватному томографі. Стосовно останнього головний лікар ЦМЛ Ігор Гайдаманчук пообіцяв з’ясувати можливість знижок для них, але конкретно на чомусь акцентувати не став: це — завчасно.

Обурює чорнобильців-пільговиків і те, що під час прийому лікарем правило обслуговування їх поза чергою, про що є оголошення перед кожним кабінетом, не діє. «Увага — це найлегше з того, що ми можемо зробити», — відповіла на це Зоріна Іванівна, пообіцявши нагадати медперсоналу поліклініки про цю норму закону. Та й взагалі, якщо виникнуть проблеми, то їх завжди можна вирішити, звернувшись до когось з двох головних лікарів, зауважила вона.

Актуальним для тих, хто постраждав від наслідків чорнобильської аварії, є питання виплат за рішеннями Європейського суду. Як пояснив С.Михасюк, тепер документи за такими рішеннями треба здавати в обласне казначейство. Після цього чорнобильця ставлять в чергу. В нашому місті є випадок, коли чорнобилець отримав гроші. Правда, через сім років після того, як йому надійшли документи з Європейського суду.

Звичайно, враховуючи державну «політику» стосовно дотримання прав ліквідаторів аварії на ЧАЕС і постраждалих від її наслідків, запитань у чорнобильців багато. Дехто з них відверто говорить, що не всі вони вирішуються на місцях, більшість — в чиновницьких кабінетах столичних міністерств. І все ж, після останньої зустрічі з Президентом, вони сподіваються на їхнє вирішення. Якщо ж нічого не зрушиться з мертвої точки, то після травневих свят новокаховські чорнобильці приєднаються до колег з ВГО «Союз Чорнобиль Україна», щоб відстоювати свої права у Києві.