“Чортова дюжина” змін, що можуть “поховати” міський бюджет у 2016 році…

Якось довелося на одному заході послухати вислови новообраних депутатів, які винуватили міську владу за те, що вона всупереч чинному законодавству значною мірою працює «з коліс». В їх понятті це є неприпустимим і порушує діюче законодавство щодо бюджетного процесу. Був наведений приклад міста з Великої Британії, де бюджет на наступний рік починають готувати вже у січні і до липня він вже готовий і винесений на обговорення міської громади.
При цьому однією з колишніх кандидатів у мери була сказана така фраза: «Чого його там готувати! Ми ж знаємо приблизні цифри по основним витратним статтям бюджету. А нам кажуть… все так заплутано…» .
фото яценюкПро те, що держава в особі прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка і його уряду мають наміри вирішити свої проблеми за рахунок коштів місцевих громад вже заявили мери міст України під час засідання правління Асоціації міст України, що відбулося ще 4 грудня. Тепер же з кожним днем підтверджень таких намірів стає все більше і більше. Ми вже писали про «плани реформування» загально-освітніх шкіл, комерціалізації роботи громадських бібліотек і закладів культури. Сьогодні ми проаналізуємо зміст проекту Закону України с такою мирною назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до деяких діючих законів, що регламентують основні сфери життєдіяльності нашого суспільства. І так, почнемо…
1.Закон України «Про дошкільну освіту». Стаття 35. Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі. Якщо у поточному році батьківська плата за харчування дітей у дошкільних закладах становила до 60% у місті і 40% у селі, то у наступному році вона всюди буде вже 100%. При цьому, як сказано у проекті Закону «Пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», які навчаються у державних і комунальних дошкільних закладах освіти.» Якщо цього року ці кошти враховувалися при наданні державою освітньої субвенції, то вже наступного, будь ласка, шукайте на це кошти у своїй кишені…
2. Закон України «Про загальну середню освіту» «Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та учнів 1-4 класів з числа дітей-інвалідів, а також із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям.» Тобто, держава встановлює, а місцева громада за свій рахунок платить.
3. Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» Якщо цього року індексацію нараховували при збільшенні індексу споживчих цін на «101%», то наступного року цей поріг встановлюється на рівні «103%». Різницю відчуваєте?..
4. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» Стаття 32. Повноваження у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, фізкультури і спорту»
Вносяться такі зміни «виділено жирним шрифтом): «До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження:
2)забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти у державних і комунальних загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах; вищої освіти у комунальних вищих навчальних закладах та державних і вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації (введено додатково); створення (було «сприяння») необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів; сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій;»
В місті три ВНЗ І-ІІ рівня акредитації (приборка, агроколедж, ЕМТ), три професійно-технічних училища. Загальна кількість студентів сягає до 3 тисяч. Кількість викладацько-обслуговуючого персоналу сягає не менше тисячі осіб. А загальна витрати на утримання цього блоку освітніх закладів, які уряд планує кинути на плечі нашої громади, лише орієнтовно сягають у цінах поточного року більш ніж 60 млн. грн. Нагадую, що у січні 2015 року міський бюджет був затверджений в обсязі 272 млн. грн. Тобто для виконання цих повноважень, які нам хоче віддати кабмін, потрібно додатково вишукати не менше 22% бюджету.
5. Закон України «Про охорону дитинства» Стаття 5. Організація охорони дитинства» Органи місцевого самоврядування забезпечують «організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та учнів 1-4 класів з числа дітей-інвалідів, а також із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям;» Тобто за рахунок міського бюджету будуть надаватися пільги з харчування всім категоріям дітей, що раніше їм надавала допомогу держава.
6. Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Стаття 13. Пільги інвалідам війни» Пільгове встановлення та користування міським телефоном, безоплатний проїзд на міському приміському та внутрішньо-обласному транспорті, безоплатні ремонти житла інвалідам – все за рішенням місцевих рад і з місцевого бюджету.
7. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Стаття 20. Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 1» (жирним шрифтом – що додається до діючого Закону) «Особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою та надані органами місцевого самоврядування компенсації та пільги:…» А це 50% знижка на послуги ЖКГ, безплатний проїзд у громадському транспорті і раз на рік проїзд у любий куточок України. І все це – також з нашого з вами бюджету…
8. Закон України «Про жертви нацистських переслідувань» Стаття 6-1. Пільги колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання» Пільги, передбачені пунктами цього Закону надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету. Інтересно, а скільки у нас в місті таких людей, що мають право на пільги за цим Законом?
9. Закон України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” Стаття 9. Пільги для осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» Новий розділ у законі: «Пільги, передбачені пунктом 7 у частині звільнення від плати за користування домашнім телефоном і позавідомчою охоронною сигналізацією житла, пунктами 10, 12, 18, 23, 24 та 25 частини першої цієї статті, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.»
10. Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Стаття 12. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями» За рахунок місцевого бюджету будуть сплачуватися пільги на користування міським телефоном.
Стаття 14. Пільги військовослужбовцям та членам їх сімей
4. Військовослужбовці, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, користуються правом безоплатного проїзду всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів. Вони мають право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону.
Доданий розділ: Пільги, передбачені цим пунктом, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
11. Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» У статті 6 внесені такі доповнення: 10) безоплатний проїзд (туди і назад) у межах України один раз на рік залізничним транспортом у купейному вагоні швидкого чи пасажирського потягу або водним чи автомобільним транспортом міжміського сполучення для лікування та відпочинку у санаторіях та будинках відпочинку;
11) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів у межах України;
Пільги, передбачені пунктом 6 у частині 50-відсоткової знижки плати за користування квартирним телефоном, пунктами 10 та 11 цієї статті, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
12. Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Стаття 38-1. Транспортне обслуговування інвалідів здійснюється на пільгових умовах.
Інваліди I та II групи, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі).
Інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда або дитину-інваліда), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня.
Пільги, передбачені частиною першою та другою цієї статті, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування.
13. Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» Стаття 6. Якщо реабілітована особа згідно з статтею 1 цього Закону стала інвалідом внаслідок репресій або є пенсіонером, їй надається також право на: – безплатний проїзд всіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі) та на автомобільному транспорті загального користування (за винятком таксі) в сільській місцевості в межах адміністративного району;
Пільги з оплати жилої площі, комунальних послуг надаються за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищував величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пільги, передбачені абзацом четвертим частини п’ятої цієї статті, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Виконання тринадцяти Законів України, що виконують функції соціального захисту тих чи інших соціальних груп населення України, у наступному році Кабмін прагне перекласти на плечі місцевих бюджетів. І скільки додаткових коштів потрібно вишукати у міському бюджеті на виконання цих вимог законодавства – треба рахувати.
Але політичний сенс цього дійства вже зрозумілий: зняти з центральної влади відповідальність за виконання соціальних зобов’язань перед найбільш вразливими верствами населення, підставити під цей каток невдоволення, який може розігнатися через невиконання місцевою владою тих чи інших положень Законів, саме владу на місцях. А коли народ навесні почне «з’їдати» місцеву владу, то тут вже можна буде йти і на позачергові вибори до Верховної Ради. Гучно лаяти місцевих чиновників, які не виконують Закони, які «ми їм прописали», і закликати знову обрати нас. І ми вже тоді…
Те, що при виконанні всіх цих нововведень від Яценюка, місцеві бюджети, (Тобто ми з Вами, шановні новокаховчане!) не те що зможуть бути зведені у «нуль», а й будуть мати дефіцит на видатки у 30-40% – вже ясно. Це при існуючій доходній базі. Але якщо разом з цими змінами будуть прийняті ще й зміни до Бюджетного Кодексу в частині пограбування місцевих бюджетів на користь державного та обласного бюджетів – то тоді кризові 2008-2009 роки здадуться нам квіточками…
Ну що у нас за держава? Всі (на всіх щабелях влади) все (про недоліки) про бюджет знають. Всі все розуміють. Але все одно зроблять так, щоб людям, особливо на місцях було непереливки…
А опозиціонери кажуть: ну які там є проблеми з міським бюджетом? На сьогодні проблем з бюджетом немає. Бо його самого ще нема. Ні в державі, ні в місті. А ви кажете проблеми…

Віктор Васильєв