Чотири роки з початку Майдану: Що сталося з українською економікою

Революція гідності почалася чотири роки тому, і подальші події розгорнули багато років орієнтовану на Росію і ринки СНД економіку України в бік… Складно сказати куди, адже до Європи вона все ще має мало прив’язки, а наші ринки збуту розвиваються більше в Африці та Азії. Проте точно можна стверджувати, що в економіці відбулися структурні зміни, а супроводжуючі їх потрясіння погіршили ситуацію до межі. У чергову річницю революції сайт 112.ua оцінив, що сталося з українською економікою за ці чотири роки, розбирався, куди ми рухаємося і чи є у нас довгостроковий план. 

Наздогнали Європу за цінами на продукти, випередили по бідності

За останні чотири роки, які пройшли після перемоги Революції гідності, самими сильними економічними потрясіннями для українців стало різке зростання цін на продукти харчування і зростання тарифів на комунальні послуги. Ціни на продукти, зокрема, виросли в два рази. Головними драйверами зростання були девальвація гривні і інфляція, зазначив гендиректор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Багато часто люблять згадувати, що до Майдану долар був по 8 грн, а зараз – майже 27. При цьому інфляція за неповні чотири роки склала 92%, розповів Дорошенко: “Ціни практично на всі продукти харчування, за винятком овочів борщового набору і чорного і білого хліба масових сортів, вирівнялися з цінами країн Східної Європи”.

Доходи середньостатистичних українців, щоправда, не зросли, а в багатьох навіть і впали. Якщо в листопаді 2013 року середня зарплата в Україні становила 3268 грн (408,5 дол.), у вересні 2017 року – 7351 грн (274 дол.).

У результаті споживчий кошик переважної більшості українців кардинально змінився. Якщо чотири роки тому вибір робився хоча б у межах однієї продуктової групи – люди вибирали між менш і більш дешевим варіантом, зараз вже говоримо про людей, які не можуть купити молоко і купують замість нього хліб. Або білки з м’яса заміщають на білок курячих яєць. Причому навіть Держстат вже констатував, що українці стали робити продуктові заміни абсолютно неадекватні і такі, які навіть неможливо вже припустити”, – розповів 112.ua Дорошенко.

Експерт каже, що ще до 2015 року українці витрачали на продукти харчування 53% своїх доходів. В минулому році стали витрачати на їжу на 3% менше. “Здавалося б є привід для радості. Але ні! Просто 3% ми з вами додатково витратили на комунальні послуги (вартість яких також значно зросла). Тобто, можна говорити про те, що серед нас є люди, які умовно вибирають між можливістю поїсти чи відкрити воду в квартирі”, – говорить Дорошенко.

Гендиректор Асоціації постачальників торговельних мереж зазначив, що ситуація не найкращим чином позначилася на секторі харчової промисловості: “За останні 4 роки у нас не залишилося ні однієї категорії продуктів харчування, обсяги виробництва якої б не скоротилися. Скорочення відбулося навіть в обсягах виробництва соціальних сортів хліба і традиційного українського сала. Преміальний сегмент в продуктах харчування вже повністю помер у всіх категоріях продуктів – він вже відсутній як такий. Середній сегмент також практично помер. Буквально все, що продається в магазинах – це найнижчий ціновий сегмент“.

Значно зросли і витрати українців на оплату комунальних послуг. Тепло і гаряча вода в платіжках подорожчали через різке підвищення цін на газ. Перший етап підвищення роздрібних цін на газ для споживачів, які використовують його для побутових потреб, стався ще 1 травня 2014 року. Тоді ціни, у залежності від обсягів споживання, зросли у 1,5-3 рази. У разі споживання до 6 тис. куб. м газу в рік його ціна зросла з 1098,00 грн до 1788,00 грн за 1 тис. куб. м. А саме значне підвищення цін відбулося в квітні 2015 року, коли була скасована диференціація цін (пільгова ціна для побутових споживачів була зрівняна з ціною для промислових підприємств), в результаті чого ціна на газ зросла в 6 разів з 1182 грн до 7188 грн за 1 тис. куб. м, нагадав 112.ua гендиректор ТОВ “Нафтогазбудінформатика” Леонід Уніговський.

Експерт нагадав, що одночасно була введена пільгова ціна 3,6 тис. грн за 1 тис. куб. м газу за умови споживання 200 куб. м за опалювальний період для незахищених категорій населення. Решту суми за таких споживачів доплачує держава у вигляді субсидії. Як відомо,субсидії зараз отримує 60% населення в Україні, тоді як зокрема в ЄС – лише від 2 до 4% населення. В окремих регіонах в Україні кількість одержувачів субсидії навіть набагато вища. Зокрема, у Тернопільській області субсидію отримують 89% господарств.

При цьому, НАК “Нафтогаз України” запропонував уряду підвищити ціну ще на 19%.

(далі буде)