Чудовий матеріал – сміття!

13 грудня в конференц-залі міськвиконкому за участі представників Таврійська, Козацького, Веселого, Райського, міських комунальних служб пройшло засідання круглого столу «Стан і проблеми поводження з побутовими відходами на території Новокаховської міськради та шляхи їх вирішення». Обговорення проблем вивозу сміття не тільки в Новій Каховці, а й в навколишніх селах, що віднедавна приєдналися до нашого міста, організували екологи НКМГЕО «Мама-86-Нова Каховка».

Керівник екологічної організації Таїсія Козак наголосила: якщо міські території приведені до ладу в сенсі прибирання и вивезення сміття, то увага екологів була прикута до сільських поселень і особливо тих, де є прибережні території. Хоча є реакція місцевої влади і самих мешканців сіл і селищ на їхні зауваження. Про це свідчать дані осіннього моніторингу забруднення берегових смуг, які в роздрукованому вигляді надали екологи. До цього були залучені діти та молодь, які із задоволенням досліджували морфологічний склад сміття, яке валялося біля річок та приморських місць відпочинку. Ще більше азарту до дослідження додав той факт, що за відсортоване сміття школярі отримали гроші. Можливо, це стане додатковим стимулом для них і в дорослому житті.

І все ж таки проблема стихійних сміттєзвалищ існує не тільки на території Новокаховської ОТГ, а й по всій області. За даними управління Держпродспоживслужби їх налічується 99, кількість зареєстрованих полігонів для вивезення сміття – 161. Всього в Херсонській області 632 населених пункти, а централізоване вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) налагоджено лише у 186 (29%). Кількість розроблених та погоджених схем санітарної очистки – 147.

Щодо Нової Каховки, то, за даними тієї ж Держпродспоживслужби, санітарні схеми розроблені тільки в самому місті і в Дніпрянах. Також регулярне планове очищення території відбувається в Таврійську, Плодовому. Важливим і невирішеним питанням залишається відсутність узаконених місць захоронення ТПВ.

Під час обговорень звернули увагу на сортування сміття. Проблемою нашого міста є те, що відсортоване сміття під час перевезення змішують. Представник підприємства, що займається вторинною переробкою, повідомила, що договори з КП «Екосервіс» підписані, але комунальники працюють з іншими переробниками.

Особливими темами проходили проблеми захоронення інфікованих тварин (узаконених місць немає) і компостування. Не всі сільські жителі розуміють, що добриво для присадибних ділянок можна отримувати, компостуючи рослинні відходи. Коли їм пропонують укласти угоду про вивезення сміття, то вони запитують: а стебла від баклажанів і помідорів ви теж будете забирати? Хоча залишки цих рослин – чудовий компонент для компосту.

Стосовно сплати за послуги з вивезення сміття розповів заступник міського голови Віктор Замковий. Зокрема, він наголошував на випадках, коли за рішенням суду виконавча служба не може стягнути з боржників борги. Стягнення хронічної заборгованості теж є досить проблемним питанням.

Підсумовуючи розмову, екологи з «Мами-86-Нова Каховка» надали такі рекомендації: по-перше, звернули увагу на збір приладів, що містять ртуть (а також термометрів і ламп денного освітлення); по-друге, акцентували увагу на роздільному збиранні сміття. Вчити сортувати треба змалку, говорить Т.Козак і додає: обов’язково треба відзначати і нагороджувати двірників, які працюють з ОСББ та організовують збір вторинної сировини.