
Замість звичайних загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів в Україні з’являться три окремі ланки: початкова школа, гімназія (5-9 класи) та ліцей (10-12 класи). Саме реформа в системі старшої школи визиває занепокоєння у батьків.
Нещодавнє роз’яснення МОН щодо набору учнів у 10-11 класи не дало відповіді на чисельні запитання. Наша редакція спробувала розібратися, як мають реформувати старшу школу, що відбувається зараз у школах нашого регіону, а також що потрібно для успішної розбудови мережі профільних ліцеїв на території Каховщини та Нової Каховки зокрема, та найголовніше – що робити батькам, чиї діти вже в найближчому майбутньому будуть вчитися в старших класах.
«Сьогодні діти мають надмірне навантаження у старшій школі, – говорить начальник відділу освіти Каховської районної державної адміністрації Тетяна Калініченко. – Вони мають вчити близько двох десятків предметів із високими вимогами до отриманих знань і навичок від кожного вчителя. Це призводить до того, що діти перевантажені і часто мусять витрачати багато часу на вивчення далекої від уподобань та обраного напряму подальшої освіти. Створення профільних ліцеїв дало б змогу зменшити кількість предметів та/або кількість годин викладання «непрофільних» дисциплін, поглиблюючи натомість викладання основних предметів. Навчальні заклади працюватимуть на якість, а не на кількість».
Як цьогоріч дев’ятикласники вступатимуть до 10 класу
Згідно з наказом МОН від 16.04.2018р. №367 «Про затвердження порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти» учні 9 класу після ДПА зараховуються до 10 класу.
Як і раніше учнів, які вже отримували освіту в школі, автоматично зараховують в 10-ті класи. На момент перехідного періоду жодні зміни не стосуватимуться самих школярів. Підлітків з інших шкіл братимуть на вільні місця. Якщо вільних місць буде менше, ніж охочих вступити, школа проведе конкурс – тобто вступні випробування. Втім, аналізуючи чисельність учнів у Каховському районі, можна переконатися в тому, що місць усім охочим вистачить.
«У нас щорічно випускається більше 600 учнів 9 класу і майже половина йде до 10 класу. Тому у Стратегії розвитку Новокаховської територіальної громади сплановано, що в місті буде один профільний ліцей – це наш академічний ліцей, створений на базі НКТЕЛ. Він вже створений рішенням міської ради в липні 2020 року», – говорить заступник начальника відділу освіти Новокаховської міської ради Наталія Гмизіна.
Втім, перехід старших класів до ліцею відбудеться лише після 2024 року. Сьогодні всі діти та батьки можуть бути впевнені в тому, що їх право йти до 10 класу захищено законодавством України.
«У нас є формула розподілу освітньої субвенції за якою наповнюваність класів має бути 25 дітей. Для 10 та 11 класів, відповідно до рішення виконавчого комітету Новокаховської міської ради, не менше 20 дітей. І виходячи з тої інформації, що я маю на сьогодні, в 6 закладах освіти може бути відкритий 10 клас на наступний навчальний рік. Тобто там, де є понад 20 учнів. Звісно, це все ще може змінитися, прийде червень, коли діти здадуть ДПА, думка може змінитися і в учнів, і в батьків», – додала Наталія Гмизіна.
Про це ж говорить і Тетяна Калініченко: «Перехідний етап до 2024 року передбачено для того, аби на ліцеях не просто змінили юридичні назви та таблички, а створили необхідну матеріально-технічну базу (відповідно до профілів), а також забезпечили їх висококваліфікованими педагогічними кадрами».
Якщо ж занурюватись у всі нюанси то запитань більше, ніж відповідей, адже законодавча база сьогодні перебуває на доопрацюванні. Зміни пропонують не тільки на рівні міністерств, а й на місцях.
Тож ми і надалі слідкуватимемо за перебігом реформи в освітянській галузі та інформуватимемо вас.
Підготувала Олександра Сєрова