Чи буде 10-й клас?

*** ROYALTY FREE - special pris *** Happy young students studying together at table. Keywords: homework, schoolwork, pointing, pointed, gesturing, sitting, sit, sits, seated, studying, study, studies, studied, examining, education, educate, educates, educating, learning, teaching, instruction, tutoring, knowledge, instructions, learn, learns, learned, learnt, tablet, tablets, notebook, bonding, bonded, concentration, concentrate, concentrating, concentrates, concentrated, friendship, friendships, friendly, friendliness, companionship, buddy, pal, friend, comrade, buddies, comrades, pals, happiness, glad, joy, delighted, merry, cheerful, enjoyment, happy, cheerfulness, gladly, gladness, gratified, jollies, joyful, joyous, pleased, leisure time, free time, leisure, leisure activity, lifestyle, lifestyles, teamwork, cooperation, team, cooperations, togetherness, together, horizontal, horizontally, horizontals, photography, photographic, indoors, inside, indoor, waist up, waist-up, half-length, color image, colored, colors, colour, color, colours, coloured, kitchen, kitchens, room, four people, four, people, 4, few, teenage boys, boys, boy, young, youth, youngster, human, person, human being, juvenile, humans, juveniles, youngsters, youths, teenage boy, teenage girls, baby boys, baby, child, kid, children, kids, teenage girl, teenager, teenagers, youthful, minor, teen, teenage, minors, teens, youthfulness, smiling, smiles, smile, student, students, pupil, pupils, book, books, tome, tomes, notebooks, pen, pens, writing instrument, implements, writing instruments, table, tables, furnishings, 14-15 years, 13-15 years, homeworks, groups, toothy smile Modelreleased: YES MASKOT, MA35029-MA35951, 0213

Замість звичайних загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів в Україні з’являться три окремі ланки: початкова школа, гімназія (5-9 класи) та ліцей (10-12 класи). Саме реформа в системі старшої школи визиває занепокоєння у батьків.

Нещодавнє роз’яснення МОН щодо набору учнів у 10-11 класи не дало відповіді на чисельні запитання. Наша редакція спробувала розібратися, як мають реформувати старшу школу, що відбувається зараз у школах нашого регіону, а також що потрібно для успішної розбудови мережі профільних ліцеїв на території Каховщини та Нової Каховки зокрема, та найголовніше – що робити батькам, чиї діти вже в найближчому майбутньому будуть вчитися в старших класах.

«Сьогодні діти мають надмірне навантаження у старшій школі, – говорить начальник відділу освіти Каховської районної державної адміністрації Тетяна Калініченко. – Вони мають вчити близько двох десятків предметів із високими вимогами до отриманих знань і навичок від кожного вчителя. Це призводить до того, що діти перевантажені і часто мусять витрачати багато часу на вивчення далекої від уподобань та обраного напряму подальшої освіти. Створення профільних ліцеїв дало б змогу зменшити кількість предметів та/або кількість годин викладання «непрофільних» дисциплін, поглиблюючи натомість викладання основних предметів. Навчальні заклади працюватимуть на якість, а не на кількість».

Як цьогоріч дев’ятикласники вступатимуть до 10 класу

Згідно з наказом МОН від 16.04.2018р. №367 «Про затвердження порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти» учні 9 класу після ДПА зараховуються до 10 класу.

Як і раніше учнів, які вже отримували освіту в школі, автоматично зараховують в 10-ті класи. На момент перехідного періоду жодні зміни не стосуватимуться самих школярів. Підлітків з інших шкіл братимуть на вільні місця. Якщо вільних місць буде менше, ніж охочих вступити, школа проведе конкурс – тобто вступні випробування. Втім, аналізуючи чисельність учнів у Каховському районі, можна переконатися в тому, що місць усім охочим вистачить.

«У нас щорічно випускається більше 600 учнів 9 класу і майже половина йде до 10 класу. Тому у Стратегії розвитку Новокаховської територіальної громади сплановано, що в місті буде один профільний ліцей – це наш академічний ліцей, створений на базі НКТЕЛ. Він вже створений рішенням міської ради в липні 2020 року», – говорить заступник начальника відділу освіти Новокаховської міської ради Наталія Гмизіна.

Втім, перехід старших класів до ліцею відбудеться лише після 2024 року. Сьогодні всі діти та батьки можуть бути впевнені в тому, що їх право йти до 10 класу захищено законодавством України.

«У нас є формула розподілу освітньої субвенції за якою наповнюваність класів має бути 25 дітей. Для 10 та 11 класів, відповідно до рішення виконавчого комітету Новокаховської міської ради, не менше 20 дітей. І виходячи з тої інформації, що я маю на сьогодні, в 6 закладах освіти може бути відкритий 10 клас на наступний навчальний рік. Тобто там, де є понад 20 учнів. Звісно, це все ще може змінитися, прийде червень, коли діти здадуть ДПА, думка може змінитися і в учнів, і в батьків», – додала Наталія Гмизіна.

Про це ж говорить і Тетяна Калініченко: «Перехідний етап до 2024 року передбачено для того, аби на ліцеях не просто змінили юридичні назви та таблички, а створили необхідну матеріально-технічну базу (відповідно до профілів), а також забезпечили їх висококваліфікованими педагогічними кадрами».

Якщо ж занурюватись у всі нюанси то запитань більше, ніж відповідей, адже законодавча база сьогодні перебуває на доопрацюванні. Зміни пропонують не тільки на рівні міністерств, а й на місцях.

Тож ми і надалі слідкуватимемо за перебігом реформи в освітянській галузі та інформуватимемо вас.

Підготувала Олександра Сєрова