«Чистіші річки – чистіші моря»

Таку назву має міжнародний проект, який реалізує в Україні новокаховська громадська екологічна організація «Мама-86-Нова Каховка». У співпраці з громадськими організаціями Молдови, Болгарії та Румунії він буде виконуватися протягом двох з половиною років – до кінця 2022р.

Про запуск проекту говорили минулої п’ятниці, 18 вересня, з представниками новокаховської влади, таврійських комунальників, а також представниками громад Козацького, Веселого і громадськості.

Як розповіла на презентації спеціаліст з комунікації Новокаховської громадської екологічної організації «Мама-86-Нова Каховка» в рамках проекту «Чистіші річки – чистіші моря» Оксана Парафенко, цей проект підготовлений за фінансової допомоги Європейського Союзу. А його назва говорить сама за себе, бо проблема екологічного стану річок в Україні стосується не тільки нашої країни, а й тих, що входять до Чорноморського басейну. Девіз проекту: спільні кордони – спільне рішення. Скорочена назва цього міжнародного проекту – Крокус (CRoCuS). Сама квітка крокусу не випадково була обрана символом проекту. Вона являє собою уособлення чистоти та бездоганності. Метою громадських організацій, що об’єдналися для вирішення проблем забруднення морських і річкових вод, є виготовлення інноваційного інструменту для швидкої оцінки річкового сміття та потенціалу утилізації відходів, проведення практичних заходів з прибирання берегових смуг річок, встановлення демонстраційного обладнання та широка просвітницька діяльність..

Провідний партнер проекту «Чистіші річки – чистіші моря» – болгарський фонд «Земля назавжди», розташований у місті Стара Загора. Молдову представляє кілька організацій, одна з них – «Wisdom» («Мудрість»), девізом якої є вираз про мудре ставлення до екології і оточуючого світу. В рамках проекту ця організація буде відповідати за розробку безкоштовного мобільного додатку з оповіщення про засмічення, незаконні звалища тощо. Для України така «фішка» є новинкою, яка буде розповсюджена в рамках проекту. Румунію представляє громада міста Оансеа (округ Галац), для якої проблема забруднення Чорного моря є дуже актуальною. Галац – це туристичний район, в якому дуже розвинене рибальство, тому поводження з відходами та їхнє зменшення – основне завдання громади.

Представники усіх організацій зауважують на тому, що головна мета їхньої діяльності – підвищення обізнаності населення, бо без підтримки людей жодна з них не здатна щось зробити.

Презентація проекту співпала з акцією прибирання берегової смуги Дніпра від сміття в межах міського парку. Учасники обговорень, які тривали на літній площадці бару «Цитадель», вийшли до хлопців, що навчаються у Новокаховському професійному електротехнічному ліцеї, подякували їм за таку увагу до проблеми засмічення. А ті, в свою чергу, розповіли, що найчастіше у зоні відпочинку знаходять пластикові пляшки.

Керівник НКМГЕО «Мама-86»Таїсія Козак сказала: «Дуже приємно, що молодь звертає увагу на проблему сміття, і знаковим є те, що в день презентації проекту відбулася зустріч з ліцеїстами. Окрім цього, тісна співпраця відбувається з громадами Херсону, Тягинки, Одрадокамянки, Козацького, Веселого, Каховського району. Багато охочих вступити до нашої організації. Це дає сили працювати далі».

Щодо цілей проекту, то одна з них – розроблення мобільного додатку ТАМА для отримання інформації у всіх країнах чорноморського регіону не тільки дорослими, а й дітьми і, що важливо, владою. Також інформування населення та розповсюдження досвіду з утилізації відходів через демонстраційні заходи. Як розповіла Т.Козак, буде представлено обладнання для подрібнення органічних відходів для виробництва мульчі, повітродувки для збору сухого листя, ручні преси для пластикових пляшок.. Під час майстер-класів навчатимуть, як виготовляти будівельні елементи з пластикових пакетів та пляшок.

З’ясувалося, що в таврійській громаді комунальники займаються очищенням території від пластику, використовуючи великий промисловий прес. А для кожної родини у питанні сортування побутового сміття гострою є проблема транспорту, на якому можна було б вивозити відходи до пунктів вторинної переробки.

Цю проблему назвали і під час обговорення завдань проекту «Чистіші річки – чистіші моря». Під час презентації було обрано координаційну раду, до якої увійшли представники різних структур і підрозділів самоуправління Новокаховської ОТГ, міських ОСББ та громадськості.