ДАБК попереджає: самовільне будівництво – незаконне та карається штрафами

Звертаємо Вашу увагу, що згідно пункту 1 статті 376 Цивільного Кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до чинного законодавства за такі правопорушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу.

Штрафні санкції сягають від 8500 грн. за експлуатацію об’єктів, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об’єкта до експлуатації, вчинених щодо об’єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта для фізичних осіб, до 710 770 грн. за виконання  будівельних  робіт без отримання дозволу на їх виконання на   об’єктах,  що  за  класом  наслідків  (відповідальності) належать  до  об’єктів  з  середніми наслідками (СС2) для юридичних осіб. (Зазначені суми актуальні на дату публікації).

Просимо зауважити, що у разі вчинення суб’єктами містобудування двох або більше правопорушень  штрафи  накладають  за кожне вчинене правопорушення окремо.

Також, наголошуємо, що притягнення суб’єктів містобудування до  відповідальності не звільняє   їх   від   відшкодування   заподіяної   внаслідок правопорушення шкоди.

Щодо здійснення органом архітектурно-будівельного контролю переревірок, повідомляємо наступне:

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

На відміну від планових перевірок, в процесі здійснення позапланової перевірки, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю не повідомляє замовника будівництва про перевірку заздалегідь, але під час проведення позапланової перевірки зобов’язана пред’явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.

Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:

1) безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню;

2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону;

3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов’язкові для виконання приписи щодо:

  • усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
  • б) зупинення підготовчих та будівельних робіт;

4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;

5) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об’єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством;

6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій;

7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;

9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих в експлуатацію;

10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки;

11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об’єктів, а також за реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.

Якщо замовники будівництва не відповідають на дзвінки в процесі перевірки, не надають належні документи, не допускають до здійснення перевірки – це не звільняє від відповідальності і вважається недопущенням до здійснення перевірки.

Згідно норм Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб’єкти містобудування за недопущення    посадових   осіб   органів   державного архітектурно-будівельного   контролю   на   об’єкти   будівництва, підприємства  будівельної  галузі  для виконання покладених на них функцій  несуть відповідальність у вигляді штрафу.

Також, крім відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, замовники несуть відповідальність за невиконання приписів  органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Для власників збудованих з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року без дозвільних документів індивідуальних житлових, садових, дачних будинків, а також – господарських будівель і споруд загальною площею до 300 м², а також  об’єктів сільськогосподарського призначення незначного класу наслідків (СС1), збудованих до 12 березня 2011 року, нагадуємо, про дію спрощеного порядку узаконення самобудов згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 3 липня 2018 року № 158, який затвердив порядок проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію самобудів, оформити документи на таку нерухомість можна лише за умови, що її збудовано на земельній ділянці з відповідним цільовим призначенням та із дотриманням усіх державних будівельних норм. Штрафні санкції до легалізованих по «амністії» об’єктів не застосовуються.

Якщо у Вас є питання щодо здійснення будівництва, чи отримання дозвільних документів, просимо звертатись до відділу державного архітектурно-будівельного контролю. (Прийомні дні – понеділок та вівторок з 8-00 до 17-00 години).

Відділ знаходиться за адресою: м. Нова Каховка, просп. Дніпровський, 23 (кабінети №№ 107, 108), робочий телефон: (05549) 9-09-90, графік роботи: щоденно (крім суботи, неділі, святкових та неробочих днів) з 8:00 до 17:00 (обідня перерва з 12:00 до 13:00).