Демограф: Долати депопуляцію в Україні потрібно скороченням смертності

Про Головна сторінкаце у студії “Громадського радіо” розповідала провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Лідія Ткаченко  

Говорити будемо про цікаве дослідження, яке представили дослідники з Австрійської академії наук та Віденського центру Вітгенштейна. Воно говорить, що в той час, як у Східній Європі різко падає кількість населення, у Західній Європі вона значно росте, в першу чергу, за рахунок міграції. А що відбувається з Україною?

Лідія Ткаченко: Україна якраз у східній частині, де найбільші втрати населення. Але у нас особливість така, що кількість населення зменшується не за рахунок міграції, а за рахунок природного руху: у нас помирає людей майже вдвічі більше, ніж народжується. Це теж спостерігається не перший рік, а практично всі ці 25 років. Ця тенденція не може змінитися швидко, на відміну від міграційного руху. Скоріше за все, ця тенденція в Україні буде продовжуватися. Звичайно, гірше може бути, але переважно за рахунок міграційних сплесків.

– Державна служба статистики наводить дані за період січень-квітень 2018 року: народжених 110 002 особи, померлих — 203 594 особи. Різниця — природне скорочення населення — складає 93 592 людини. Що це означає в більших масштабах, ніж чотири місяці?

– Лідія Ткаченко: Це дуже стала тенденція. Це депопуляція — поняття, яке звучить жахливо, але до вимирання населення і зникнення України справа не дійде. У нас бували періоди, наприклад, у 2011 році, коли різниця між кількістю померлих і народжених була значно менша. Все залежатиме від того, що в нас відбуватиметься з тривалістю життя, справа не тільки в народжуваності. Як для європейської країни, у нас неприйнятно низька тривалість життя, висока смертність у всіх вікових групах. У нас люди у будь-якому віці мають значно більші ризики померти — це найбільш ненормальна ситуація. Це комплексна проблема — не можна все списати на медицину. Тут справа і в стані здоров’я, і в поведінці, і в емоційному настрої — складових дуже багато. Істотно підвищити народжуваність ми не зможемо. Якщо навіть подивитися на найуспішніші країни Європи, то народжуваність там приблизно така сама, як у нас. Долати депопуляцію потрібно скороченням смертності.