День, що змінив хід історії: Референдум 1991-го – фундаментальна віха українського державотворення

161129_gru_011 грудня 2016 року виповнюється 25-та річниця Всеукраїнського референдуму за Незалежність.

На референдум було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Текст Акту, ухваленого позачерговою сесією Верховної Ради УРСР 24 серпня 1991 року, яким проголошувалося створення самостійної держави – України, було наведено у виборчому бюлетені.

Понад 90 відсотків громадян, які взяли участь у референдумі, підтвердили рішення парламенту. Акт проголошення незалежності України підтримали всі 27 адміністративних регіонів України: 24 області, 1 автономна республіка та 2 міста зі спеціальним статусом. Результат референдуму мав величезне значення, яке  важко переоцінити.  

 “Втретє за 350 років нашої героїчної і водночас трагічної історії – від Визвольної війни середини ХVІІ століття – Україна здобула самостійність. Саме Всеукраїнський референдум наділив прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України тією юридичною силою, яка дозволила ствердити: Радянський Союз як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна”, – пише “Укрінформ”.

Вже наступного дня, 2 грудня 1991 р.,   незалежність України була визнана Польщею та Канадою, а пізніше –  всією  світовою спільнотою. Так, за свідченням українських правознавців, лише у період з 1 грудня 1991 р. до 31 січня 1992 р. Україну як суверенну незалежну державу визнали понад 100 країн світу.

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій сьогодні звернувся до співвітчизників з нагоди Дня Референдуму –  повідомляє  “Укрінформ”, посилаючись на повідомлення прес-служби  апарату Верховної Ради України.

« Нині, 1 грудня, ми відзначаємо 25-ліття Всеукраїнського референдуму 1991-го року. Це фундаментальна віха українського державотворення, адже саме у цей день український народ висловився за відновлення Незалежності України», – зазначив Парубій.630_360_1475054147-2112

“Сталося парадоксальне, але закономірне явище – українці підтвердили, що прагнуть незалежності, що прагнуть свободи, за яку поклали життя сотні тисяч кращих синів і дочок України у збройній боротьбі проти окупанта чи в тюрмах і на засланні”, – підкреслив Парубій,

Понад дев’яносто відсотків громадян, що того дня взяли участь у референдумі, висловилися – «за», а це близько тридцяти мільйонів повнолітніх українців, народжених та вихованих у Радянському Союзі.

Голова ВР зазначив, що український референдум 1 грудня 1991-го року був похороном «Імперії зла» – Радянського Союзу. У той самий час наш референдум став логічним продовженням тисячолітньої історії українського державотворення.

“Французький філософ Ернест Ренан сказав: «Нація – це щоденний плебісцит». Плебісцит, що буквально означає «рішення народу». Під час Референдуму 1 грудня 1991-го року нація, яку хотіли перекувати на «єдиний совецкий народ», гучно заявила на весь світ, що вона є, що вона українська», – йдеться у зверненні.

Парубій додав, що рішення Референдуму 1 грудня 1991-го року підтвердили мільйони українців під час Революції Гідності, а сьогодні його відстоюють тисячі наших воїнів на Східному фронті. “Державність – це не пафосні слова і не символічна річ. Державність – це запорука успішного розвитку і безпеки народу. Найбільші трагедії українського народу, зокрема Голодомор, сталися у часи втрати державності. Держава, у першу чергу, – це вільний розвиток, захист і безпека громадян”, – зазначив він.

«Вдячний Богові та всім українцям за відновлення нашої Державності. У цей день закликаю всіх співвітчизників замислитися над тим, що наша незалежність, наше майбутнє залежить від нас. Низько вклоняюся подвигу українських воїнів, які на передовій ціною власного здоров’я і навіть життя зберігають наш спокій, продовжуючи боротьбу за нашу Незалежність у двобої зі споконвічним ворогом України», – зазначив Парубій.

753935_800