Дітей-сиріт до самостійного життя  готуватимуть наставники

 

Президент Петро Порошенко підписав Закон України №1504-VIII “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”  щодо  наставництва.

Цей документ запроваджує інститут наставництва для роботи з дітьми, які виховуються в інтернатних установах, з метою їх підтримки та підготовки до самостійного життя.

Як інформують спеціалісти міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Новокаховської міської ради, основними завданнями наставництва є визначення та розвиток здібностей дитини, реалізації його інтересів у професійному самовизначенні; надання дитині доступної інформації про його права та обов’язки; формування у дитини практичних навичок, спрямованих на адаптацію її до самостійного життя, зокрема – за рішенням побутових питань, розпорядження власним майном і коштами, отримання освітніх, соціальних, медичних, адміністративних та інших послуг; ознайомлення дитини з практиками соціального спілкування і подолання складних життєвих ситуацій; сприяння становленню дитини як відповідальної, успішної особистості; формування у дитини навичок здорового способу життя.

Наставництво здійснюється добровільно і безкоштовно. Наставником може бути повнолітня дієздатна особа, яка пройшла курс підготовки з проблем соціальної адаптації дітей та їх підготовки до самостійного життя. Також встановлено, що наставниками не можуть бути особи, які мають судимість, ті що вживають алкоголь, наркотики (ст. 212 Сімейного кодексу України).

Наставник має право відвідувати дитину за місцем його проживання, навчання, лікування, оздоровлення, але також за згодою дитини та батьків, інших законних представників дитини, адміністрації закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, іншої установи для дітей, спілкуватися з дитиною поза місця його проживання, навчання, лікування, оздоровлення, в тому числі запрошувати дитину в свою сім’ю в святкові і неробочі дні, дні канікул, надавати дитині допомогу в отриманні додаткових освітніх, соціальних, реабілітаційних, оздоровчих послуг, брати участь в забезпеченні його одягом, взуттям, аксесуарами для навчання і розвитку та ін.
В Україні функціонує майже 770 закладів інтернатного типу (школи-інтернати, дитячі будинки, будинки дитини, будинки-інтернати для дітей, притулки для дітей), в яких знаходиться понад 100 тисяч дітей.
Тільки кожна десята дитина, що знаходиться в інтернатному закладі, є сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування. У решти є батьки, але з різних причин (бідність, складні життєві обставини, особливі освітні потреби) ці діти живуть не вдома, а в інтернатному закладі. Проживання в інтернатному закладі завдає непоправної шкоди емоційно-психологічному стану дитини. Такі діти виростають непідготовленими до життя поза установи і виходять у доросле життя, не маючи необхідних соціальних навичок.

Практична реалізація норм цього закону сприятиме розвитку державно-приватного партнерства, оскільки до здійснення наставництва передбачається залучати громадські та благодійні організації.

За більш детальною інформацією з даних пиатнь можна  звертатися до міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  за адресою: вул. Новоселівська, б.5, м. Нова Каховка, тел.(05549)5-37-58, 4-33-38.