Дійсної децентралізації в Україні далі вже не буде?

фото Гройсман7 травня прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, виступаючи у Львівській міській раді під час Урочистих зборів з нагоди 760-річчя Дня міста, серед іншого заявив,  «що за останні роки вдалося удосконалити державну політику щодо громад. Зокрема, була проведена децентралізація, що збільшила доходи місцевої влади в країні та дала нові можливості і ресурси для інвестицій у життя людей.» (із повідомлення від 07.05.2016 Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату КМУ).

Прочитавши ці слова нашого нового прем’єра і бувшого голови Верховної Ради мені стало моторошно. Якщо я вірно зрозумів цю цитату, то новопризначений прем’єр-міністр вже вважає реформу з децентралізації закінченою.

З передачею на місцевий рівень обов’язків щодо надання певної частки адміністративних послуг від Мінісиерства юстиції та МВС, частки податків, які дозволили у минулому році уперше за всю історію самоврядування в незалежній Україні більш-менш пристойно виконати завдання щодо покращення умов проживання мешканцям міст, селищ та сіл, київські можновладці мабуть вже рахують свою місію щодо перетворення суспільно-політичного устрою по-суті пост-радянської держави виконаною.

А де обіцяні ліквідація обл- та райдержадміністрацій і передача їх повноважень утвореним відповідними радами виконавчим комітетам?

А де обіцяна муніципальна поліція або «громадянська варта», яка фінансується з місцевих бюджетів та підпорядковується місцевій владі?

А де реальне право розпоряджатися землями в адміністративних межах територіальних громад незалежно від меж міст, селищ та сіл?

А де наділення місцевої влади реальними джерелами наповнення місцевих бюджетів, а не тими крихтами від податків, які реально сплачуються всіма громадянами держави?

«А де…» ще можна говорити багато з яких приводів…

Подивившись, як виконувалися місцеві бюджети у 2015 році, влада і так вже скинула на плечі органів місцевого самоврядування додаткові витрати з утримання системи профтехосвіти (6,5 млрд. грн. по країні), пільгові перевезення на міському та приміському транспорті (2,5 млрд. грн.), харчування дітей молодших класів у середньо-освітніх школах, підвезення дітей до шкіл і придбання шкільних автобусів (1 млрд. грн.)

Цей перелік ще можна продовжувати і далі.

Висновки, які напрошуються після цих слів прем’єра, на жаль, дуже прикрі: президент України, який є патроном Б.Гройсмана, не хоче віддавати власну вертикаль і разом з цим контроль за бюджетними потоками на місцях, яку забезпечують держадміністрації.

Не віддається на місцевий рівень і функція контролю за суспільством та його настроями,  охорони громадського порядку, яку на сьогодні забезпечує вертикаль Міністерства внутрішніх справ. До цього у поліції з’являється ще і функція контролю за засобами масової інформації, яка здійснюється через систему моніторингу і рекомендацій, про що і як писати, а про що не писати зовсім. Манера керівника МВС А.Авакова спілкуватися з громадянами «напряму», через фейсбук, вже стала загальноприйнятною і серед керівників більш місцевого рівня.

Процес формування об’єднаних територіальних громад, які б були фінансово спроможними і відповідали принципу субсідіарності, теж якось пригальмували. Пан Парубій, який посів крісло Б.Гройсмана у Верховній Раді, ніколи не був прибічником децентралізації. Йому, як і його політсилі «Народному Фронту», більш доснаги не децентралізація влади, а навпаки, її більша централізація.

Де ж обіцяні владою проєвропейські реформи? Чи в Європі призначенці президентів керують регіонами за вказівками свого патрона?

Дуже прикро дивитися і розуміти, що весь пар від революції гідності у нас пішов у свисток декомунізації та анти-російщини…

Так ми з вами, шановні, ще багато десятиліть не побачимо насправді вільну (для всіх громадян, а не тільки для політично поміркованих у «правильному» руслі), багату (для всіх громадян, а не для олігархів як нових, так і старих), незалежну (від всіх сторонніх сил, окрім здорового глузду самих українців) державу. Прикро… І за дітей та онуків лячно…

                                                                                  Віктор Васильєв